Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - cizí prvek

09.09.2018

Zdravím,
získal jsem práci v zahraničí mimo EU a řeším, jaké "administrativní záležitosti" na mne a moji rodinu v souvislosti se změnou přechodného bydliště směrem do zahraničí čekají.
Na druhorozeného synka cca 6 měsíčního pobíráme normálně rodičovský příspěvek a zajímalo by mne, jestli je opravdu pravda, co se s velkým údivem pomálu dočítám na fórech, že pokud se přestěhuji za prací do zahraničí, mimo oblast ČR, tak prostě SPROSTĚ o rodičovský příspěvek přijdeme. Bez ohledu na to, že jsem daně a odvody na zdravotní i sociální pojištění ze své mzdy roky odváděl jako každý jiný poctivý občan této země. Vedle toho někdo, kdo prostě bude pracovat třeba v SRN, nárok na RP neztratí, protože mu to nahradí úřad v SRN. V mém případě, protože země mimo EU, kam se chystám má pro vyplácení "rodičovského příspěvku" podmínku několika měsíců pracovního poměru v této zemi před porodem dítěte, v této zemi tedy nic na dítě nedostanu. A bude-li nám datem odstěhování se ukončeno vyplácení RP ze str. ČR, přijdeme o jakoukoli rodičovskou podporu. Platí skutečně takhle hrubě neseriozní a hloupé nařízení? Zajímalo by mne případně, komu nebo čemu je těch relativně pár korun na obtíž a co takové opatření řeší. Opět zde nejspíše narážím na fakt, "oficiální elity" našeho státu, který takové zhovadilosti navrhují a schvalují, bohužel nejsou těmi skutečnými elitami našeho národa:) Děkuji za odpověď, Zdeněk

Dobrý den.

Vyplácení rodinných dávek v rámci EU je koordinováno evropskými nařízeními, která stanovují pravidla, dle kterých se určuje země příslušná pro výplatu dávky v případech, že se v rodině vyskytuje tzv. zahraniční prvek (typicky zaměstnání či bydliště v jiné zemi), a pokud tedy v úvahu připadá více států. Země mimo EU však pod tato nařízení nespadají a záleží tedy na případných dvoustranných dohodách mezi danou zemí a ČR, zda tyto případy nějak řeší. Rodičovský příspěvek je tzv. nepojistnou rodinnou dávkou, tzn. že je vyplácen nehledě na příjem či odvedené pojistné na nemocenské pojištění (na rozdíl např. od peněžité pomoci v mateřství, která je závislá na účasti na nemocenském pojištění). Podmínkou dle českého zákona pro nárok na dávky státní sociální podpory, mezi něž rodičovský příspěvek patří, je bydliště v ČR. Pokud se však objeví zahraniční prvek, spadá vztah pod uvedená nařízení a řídí se jejich pravidly.

Obecně pro země EU platí, že primárně je příslušná země, kde probíhá výdělečná činnost. Pokud výdělečná činnost probíhá ve více státech, je příslušná země, kde je bydliště dítěte. Jedná se o faktické bydliště dítěte, nikoli o trvalý pobyt. Záleží tedy na tom, zda v rodině vykonáváte výdělečnou činnost momentálně pouze Vy, nebo zda i matka dítěte a kde budete jako rodina žít. Pokud má v ČR matka dítěte stále trvající pracovní poměr (je na rodičovské dovolené) a bydliště dítěte zůstane ČR, bude dále příslušná k vyplácení RP ČR. Pokud se však budete celá rodina přesouvat do zahraničí a matka dítěte zde nemá trvající pracovní poměr, nebude ČR nadále příslušná, jelikož Vás k ní nebude momentálně pojit žádný právní vztah (ani výdělečná činnost, ani bydliště). Pokud by se však celá rodina přestěhovala do zahraničí a matce dítěte zde stále trval pracovní poměr, byla by sice zahraniční země primárně příslušná k výplatě dávky, ale ČR by byla sekundárně příslušná z důvodu výdělečné činnosti v ČR (je nepodstatné, že by šlo o čerpání rodičovské dovolené, stačí, že formálně trvá pracovní poměr), a proto by ČR byla povinna vyplácet dávku v případě, kdyby v dané cizí zemi dávka nenáležela či byla nižší.
Doporučuji se pro konkrétní informace obrátit na úřad práce.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.