Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přivýdělek na RD u původního zaměstnavatele; nárok na PPM

31.08.2018

Dobrý den, od 1.2.2014 mám smlouvu na HPP, na dobu neurčitou. Od 1.7.2017 jsem na rodičovské dovolené, před tím jsem čerpala od 23.12.2016 do 30.6 2017 Mateřskou dovolenou. Rodičovskou dovolenou mám nahlasenou do 1.2.2020.
Od října 2018 bych ráda nastoupila do práce ke stejnému zaměstnavateli. A teď řeším, jestli je to možné? Mohu nastoupit na původní smlouvu? Nebo musím mít jinou smlouvu? Nerada bych přišla o Rodičovský příspěvek, budu mít pouze zkrácený úvazek.
A další dotaz, vím, že musím mít odpracovano 270 dní, abych měla nárok na PPM. Počítají se pouze pracovní dny, je to tak? A počítají se jen odpracovane dny a nebo se počítají dny kdy mi běží smlouva? A Pocita se do této doby popřípadě i nemocenská?
Moc děkuji za odpovědi. S pozdravem

Dobrý den.

U pobírání rodičovského příspěvku (RP) se nehledí na to, zda má osoba příjem, či nikoliv. Při čerpání RP můžete bez omezení vykonávat výdělečnou činnost a o RP nepřijdete. Omezena je však případná docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí, mateřské školy či jiného obdobného předškolního zařízení - dítě může toto zařízení navštěvovat nejvýše 46 hodin měsíčně, jinak RP nenáleží. U dětí starších 2 let se již docházka nekontroluje.
Přivydělat si můžete i u původního zaměstnavatele. Pokud budete vykonávat stejnou práci jako před nástupem na mateřskou dovolenou (MD), dojde k ukončení RD a návratu do práce, dle Vaší domluvy se zaměstnavatelem např. na kratší úvazek. Jelikož však již nebudete čerpat RD, nebudete ani v tzv. ochranné době a nebudete např. již chráněna před výpovědí jako na RD. Kdyby tedy teoreticky došlo k naplnění nějakého zákonného důvodu pro výpověď, již byste ji mohla obdržet.
Je však taktéž možné zůstat nadále na původní smlouvu na RD a jako přivýdělek mít uzavřenou u téhož zaměstnavatele ještě další, jinou prac. smlouvu či dohodu na jiný druh práce. Lze mít uzavřenou jak klasickou pracovní smlouvu, tak dohodu o pracovní činnosti (DPČ) či dohodu o provedení práce (DPP).

Co se týče druhého dotazu, do min. 270 dní nutné účasti na nemocenském pojištění v posledních 2 letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) pro splnění nároku na PPM, se počítají všechny dny účasti na nemocenském pojištění, tedy nikoli pouze pracovní dny, ale všechny kalendářní dny trvání pracovního poměru, včetně dnů dočasné pracovní neschopnosti.

Související ustanovení:

§ 31 zákona o státní sociální podpoře
...
(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže
a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci,
...

§ 32 zákona o nemocenském pojištění
...
(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

§ 10
Vznik a zánik pojištění zaměstnanců
(1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3.
(2) U zaměstnance v pracovním poměru a státního zaměstnance podle zákona o státní službě se za den, ve kterém tento zaměstnanec začal vykonávat práci, považuje též den přede dnem započetí výkonu práce, za který příslušela náhrada mzdy nebo platu nebo za který se mzda nebo plat nekrátí.
(3) Pojištění vzniká u
a) smluvního zaměstnance dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro smluvního zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení výkonu práce pro smluvního zaměstnavatele,
...

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.