Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská odpovědnost

26.08.2018

Dobrý den,chci se zeptat.Po rozvodu mi byly děti svěřeny do péče.Otec si je nebrával v termínech-jak měl.Byla jsem na ně úplně sama.I když jsem se snažila aspoň soudně zvýšit výživné-tak jsem nic nedokázala.Pokud jsem si chtěla polepšit-vydělat si brigádně znamenalo to-sehnat si PRACNĚ hlídání a ve finále mi to strhli další čtvrtletí.Když jsem trvala na tom,aby si děti otec brával pravidelně a řádně-tak mi bylo sděleno,že matka má POVINNOST a otec PRÁVA.Takže děti nachystejte a on si je už nemusí vzít.Chci se poradit-jak to teda vlastně je????? Takže jsem zůstala s dětmi doma a celodenně se o ně starala-vodila je do školy-kroužků atd.Teď už jsou samostatnější...takže je to klidnější,ale jsou starší tím pádem mají potřeby jiné .Zajímá mě-když nejstarší syn z důvodu přestupu z jedné VŠ na druhou ztratil možnost pobírat stipendium....ani mimořádné není...Z čeho teda získat peníze na vzdělání a dopravu dětem na SŠ a VŠ. Při výpočtu dávek SSP se počítá životní minimum. Příspěvek na dopravu již dáááávno neexistuje.Vím,že jsou děti naše,ale teda jak se k tomu postavit.Snažila jsem se studovat,ale s dětmi a bez financí to bylo těžko proveditelné.Syn se snaží dostudovat,aby měl možnost lépe sehnat práci.Občas mu někdo pomůže se studijními materiály-přispěním pár korun na knihy...skripta.Občas někomu něco přeloží,nebo vypomůže a a tak si něco obstará...Teď už teda rok přesluhuje-takže tento školní rok si má i hradit studia.Jsem na MD-domnívám se,že dělám co mohu.Prosím o radu.Jak je to tedy s právy a povinnostmi? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Vážená paní,

děkujeme za Váš dotaz.

Chápu Vaší nelehkou situaci. Ptáte se, jak je to s právy a povinnostmi rodičů. Souhrn práv a povinností obou rodičů tvoří tzv. rodičovskou odpovědnost, tedy práva a povinnosti vůči dětem mají oba rodiče.

Bohužel však někteří rodiče se rodičovské odpovědnosti vyhýbají a ani soud nemůže nahradit nevůli rodiče v tom, že se s dítětem nechtějí stýkat.

Ptáte se, kde si má syn obstarat peníze, aby dostudoval. Syn je dospělý a měl by se on sám obrátit na otce, aby platil výživné. Není pravda, že protože už překročil věk 26 let, je otec zbaven vyživovací povinnosti, to může posoudit jedině soud.
Jako krajní možnost pro syna pak vidím možnost půjčky na studium od banky nebo najít si takovou práci, kde mu umožní dostudovat při zaměstnání.

Jako rodina byste se mohli obrátit na úřad práce – dávky hmotné nouze, kde by posoudili Vaši situaci. Např. na školní pomůcky nebo dojíždění dětem do školy na VŠ koleje lze poskytnout jednorázovou mimořádnou okamžitou hmotnou pomoc.

Pokud jde o úhradu nezbytného jednorázového výdaje, lze dávku poskytnou až do výše požadovaného jednorázového výdaje. V této formulaci je zároveň upraveno i správní uvážení, které v tomto případě náleží orgánu pomoci v hmotné nouzi nejen co do splnění podmínek vzniku nároku na dávku, ale i co do výše této dávky. Zákon přitom žádná další kritéria pro stanovení konkrétní výše této formy mimořádné okamžité pomoci nestanoví, což odpovídá obecnému charakteru tohoto ustanovení, které má zahrnout širokou škálu různých sociálních situací, které jsou naznačeny uvedeným demonstrativním výčtem. V kombinaci s pojmovým znakem "nezbytnosti" jednorázového výdaje pak vede výklad citovaných ustanovení k závěru, že je třeba žadateli na základě správní úvahy přiznat takovou částku, která bude zohledňovat jeho celkové sociální a majetkové poměry a zároveň nebude převyšovat prokázanou výši jednorázového nezbytného výdaje. Dávka na úhradu nezbytného jednorázového výdaje tak nemusí být přiznána vždy v nárokované výši nebo prokázaného výdaje, je-li zřejmé, že mohlo být sledovaného účelu dosaženo vynaložením menšího objemu finančních prostředků.

Právní předpisy:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.