Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplacené volno

25.08.2018

Dobry den, mela bych dotaz ohledne pracovni neschopnosti na rodicovske dovolene, resp. navazujici na rodicovskou dovolenou. Aktualne jsem na RD se synem, ktery 5.9.2018 oslavi 3 narozeniny. (na materskou a nasledne na RD s ním jsem přešla plynule z RD se starší dcerou, které bylo v té době 2,5 roku.) Jsem opět těhotná, termín porodu je 16.12.2018, čili na MD mohu nastoupit ca v pulce října. 6.9.2018 bych měla nastoupit do práce, můj zdravotní stav ale v souvislosti s těhotenstvím není zcela ideální. Ráda bych si tedy vyřídila neschopenku. Otázka zní, zda musím žádat gynekologa, nebo ji může vystavit i praktický lékař? Také - je možné ji vystavit už za trvání RD? Bohužel mame naplanovanou 14denni dovolenou v zahranici, ze ktere se vracime az v nedeli 9.9. Puvodne jsem si chtela prodlouzit o par tydnu do regulerni MD rodičovskou dovolenou, ale jak jsem se docetla, zamestnavatel mi muze poskytnout max neplacene volno. Mam obavu, ze mi nevyhovi a bude chtit vyuzit teto prilezitosti k rozvazani prac. pomeru. Proto bych obdobi mezi koncem RD a zac. MD radeji resila neschopenkou. Gynekolog me dost nevybirave odbyl, at se k nemu dostavim, az budu prace neschopna, tj. 6.9. Coz by znamenalo zrusit zaplacenou dovolenou.. Moc bych ocenila nějaký váš návrh, jak vzniklou situaci resit. Mnohokrat dekuji!

Vážená paní,
podle mého názoru nejvhodnějším řešením je dohodnout se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, a to až do nástupu na mateřskou dovolenou a jet na rekreaci. Jedná se cca o 5-6 týdnů, to by neměl být pro zaměstnavatele problém. Vzhledem k tomu, že jste těhotná, jste chráněna před výpovědí z důvodu nadbytečnosti. Jiný důvod výpovědi zaměstnavatel patrně nemá. Pokud se týká neplaceného volna, pak poskytování nemocenského v případě pracovního volna bez náhrady příjmu upravuje § 28 odst. 5 zákona o nemocenském pojištění následovně:
Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno.
Neschopenku Vám může vystavit i praktický lékař, ale z jiných než gynekologických důvodů. Pokud by Vás lékař uznal dočasně pracovně neschopnou v době rodičovské dovolené, pak by Vám po tuto dobu nenáležely žádné dávky ani náhrada mzdy od zaměstnavatele, ale až po skončení rodičovské dovolené. Pokud byste byla uznána dočasně pracovně neschopnou až v době neplaceného volna, neměla byste nárok na žádnou podporu. Pokud byste měla neschopenku vystavenou v době rodičovské dovolené a odjela mimo místo trvalého pobytu, může Vám být finanční podpora (náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti a nemocenské) snížena či odňata, pokud to kontrola odhalí. Zaměstnavatel může Vám také dát výpověď pro neplnění léčebného režimu, pokud by tuto skutečnost zjistil po dobu prvních 14 dočasné pracovní neschopnosti.

Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.