Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: peněžitá pomoc v mateřství, nárok na dovolenou

24.08.2018

Dobrý den, mám dotaz týkající se PPM. Jen pro objasnění situace: V květnu 2017 jsem úspěšně dokončila střední školu. Status studenta jsem měla do srpna 2017 a od 1. září 2017 jsem nastoupila na ÚP. Od října 2017 jsem si však našla práci na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou. Od 14.2. 2017 jsem v pracovní neschopnosti z důvodů rizikového těhotenství, na které jsem dosud. Podle informací, které jsem si zjišťovala, tak nárok na PPM mám. Moje otázka ale tedy zní jaké doklady budu potřebovat pro vyřízení? Obvykle stačí si zajít jen k doktorce, ta mi dá papír, který bych vyplnila a odevzdala do práce, ale to v mém případě stačit nebude nebo se pletu?

A druhý dotaz spočívá v nároku dovolené za rok 2018. Před nástupem na pracovní neschopnost jsem byla na pracovní neschopnosti i v lednu asi 14 dní z důvodu nemoci, takže prakticky za tento rok mám odpracovaných cca 14 dní, ale pokud jsem si dobře zjistila informace, tak do potřebných 60ti dnů pro nárok na dovolenou se započítává i mateřská dovolená, je to tak? Případně jak si můžu dovolenou vybrat - můžu si určit, že ji chci proplatit?

Děkuji mockrát.

Dobrý den,

šest týdnů před porodem Vám Váš ošetřující lékař ukončí pracovní neschopnost a vypíše Vám žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterou předáte svému zaměstnavateli, který k ní vyplní a potvrdí přílohu a oba doklady předá příslušné správě sociálního zabezpečení, která Vám jí bude vyplácet. Následně budete mít nárok na rodičovský příspěvek od úřadu práce.

Problematiku čerpání dovolené upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Doba rodičovské dovolené a pracovní neschopnosti se pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje. Doba čerpání mateřské dovolené a doba čerpání dovolené ano.

Co se týká čerpání dovolené za rok 2018, tak pokud čerpáním mateřské dovolené a odpracováním pracovních dní na začátku roku splníte podmínku odpracovaných 60 dní v roce 2018, vznikne Vám nárok na dovolenou. Nárok na dovolenou se Vám bude krátit dle pravidla které zní "Nepracoval-li zaměstnanec, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce (pracovní neschopnost, rodičovská dovolená), krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).

Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Z výše uvedeného vyplývá, že pokud požádáte Vašeho zaměstnavatele o čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou, je povinen Vám vyhovět . Zároveň si můžete vyčerpat dovolenu za rok 2019, pokud Vám na ní vznikne nárok.
Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Jedná o čerpání, nikoli proplacení dovolené. (Z hlediska faktického se pro zaměstnankyni nic nemění – nebudete chodit do práce a obdržíte náhradu mzdy, z hlediska právního je mezi čerpáním dovolené a poskytnutí náhrady mzdy za nevyčerpanou dovolenou rozdíl.) Na rodičovskou dovolenou nastoupíte až po vyčerpání dovolené (rodičovský příspěvek můžete pobírat již při čerpání dovolené).

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.