Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nepřátelské chování dcery k mladšímu bratrovi

21.08.2018

Dobrý den. Naše téměř osmiletá dcera nesnáší svého 2,5 letého bratra. Každodenně na něj útočí slovně i fyzicky. Na brášku se v době těhotenství těšila, po jeho narození bylo nějaký čas více méně vše v pořádku, dávala jsem si pozor na to, abych malého neupřednosťnovala, často jsme si udělaly s dcerou i svůj program, výlet, akci apod., to samé manžel - pozornost, výlety... 1. třídu zvládla v pořádku, přestože má diagnostikovanou poruchu ADHD a problémy s chováním (neposlušnost, zlobení, vztek) měla od malička. Negativně se projevovala hlavně doma nebo na hřišti, ve školce a škole má respekt. Poslední rok její žárlení vůči bratrovi ale vygradovalo na maximum. Bráška si nesmí nic půjčit, shazuje ho za to, co ještě neumí, když mu něco spadne, nepovede, když se počůrá (učí se na nočník), neustále ho popichuje, uráží a vysmívá se mu každý den naprosto za cokoliv. Na zahradě mi klidně řekně, ať ho nechám skočit do bazénu, ať se klidně utopí, že se neměl narodit, že dokud nebyl na světě, měli jsme rádi jen ji a všechno bylo v pořádku. Veškterá domluva, čas strávený jen s ní nikam nevede. Syn by se měl brzy stěhovat z malé postýlky v ložnici do pokojíčku, který mají v bytě společný, ale úplně se ho tam bojím na noc pustit. Navíc nyní, když začal mluvit, přejímá částečně její chování a způsob mluvy, do 2 let byl velice klidný, ale samozřejmě se sestrou žije v jedné domácnosti a vůbec se nedivím, že odkoukal její chování. S manželem si nevíme rady. Prarodiče bydlí daleko. Jak bychom měli prosím postupovat dál? Medikaci dcery jsme zatím odmítli vzhledem k tomu, že nemá problémy ve škole. Děkuji.

Dobrý den,

děkuji za dotaz do Aperio poradny. Píšete o nepřátelském chování dcery vůči mladšímu bratrovi, které Vás znepokojuje, obáváte se jejího vlivu a působení na chlapce.
Zde v mezích internetové poradny je obtížné stanovit jasné závěry, napadá mě vícero zdůvodnění a také možností, jak toto uchopit. Jedním z důležitých momentů je samostatný rozhovor s dcerou. O tom, jak se má, co ji trápí a proč se její vztah k bratrovi takto najednou změnil. Nedošlo třeba ve škole v kolektivu k nějaké změně? Má tam kamarádky? Cítí se tam dobře? Není ve škole náhodou terčem posměchu, a následnou bolest si pak vylívá na bratrovi? Dítě v jejím věku už bývá schopné poměrně dobře zdůvodnit své jednání a poskytnout vysvětlení, zkuste s ní tedy nejprve pohovořit, a hlavně vyslechnout.
Oceňuji, že máte pochopení a důležitý vhled do toho, že upřednostňovat jedno dítěte před druhým by bylo rodičovskou chybou, a tak si toto hlídáte. Na druhou stranu mě napadá, že starší dcera může prostřednictvím narážek na mladšího bratra "testovat" hranice, vůči vám, rodičům. To může být další vysvětlení. Tedy že se jedná o testování hranic spíše než o sourozeneckou rivalitu. Navíc z Vašeho textu se dovídám, že se vůči bratrovi vymezuje hodně před Vámi.
Děti hranice mezilidských vztahů, a především hranice rodičovské trpělivosti, testují a testují, navíc je to jejich přirozený vývojový úkol. Důrazné "Ne!" a vyžadování respektu hranic v chování vůči bratrovi je důležitou součástí výchovy. To není žádné upřednostňování koho mám víc rád a koho méně, ale prostý zákaz ubližování druhému, o to více z pozice starší, vyspělejší a školou povinné sestry.

To mě vede k následujícím možnostem. V každé škole je tzv. školské poradenské pracoviště, jeho součástí bývá např. výchovný poradce, školní psycholog, a spolupracují též vyučující. Zkuste tedy zjistit více informací a poradit se o chování dcery také s lidmi, kteří se s ní stýkají každý den a znají ji ze školy.
Další možností, kam se obrátit, jsou rodinné poradny, bývají běžně i v okresních městech. Dále je možné obrátit se na tzv. středisko výchovné péče, které poskytuje odbornou pomoc a podporu rodinám či rodičům tak, aby se předešlo vzniku a rozvoji negativních projevů chování dětí nebo narušení jejich zdravého vývoje; snaží se pomoci zmírňovat, nebo odstraňovat příčiny nebo důsledky již rozvinutých poruch chování.

Takto jsou tedy nastíněny některé principy chování staršího dítěte, včetně možností, jak k tomu z pozice rodiče můžete dále přistoupit.

Držím palce

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.