Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: zdravotní problémy v těhotenství ve zkušební době

22.08.2018

Dobrý den,

mám na Vás dotaz. Dne 1.8.2018 jsem nastoupila do práce na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou. S tím, že jsem 2,5 měsíce těhotná. zaměstnavateli nemám povinnost toto říkat. Ale udělalo se mi zle a nejsem schopná pracovat. Jenže jsem ve zkušební době a nejsem si jistá, zda mě může zaměstnavatel v tuto chvíli bezdůvodně vyhodit. Mohli byste mi prosím poradit?

Děkuji.

Dobrý den,
problematiku zkušební doby upravuje § 35 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění. Zkušební doba může být u "běžných pracovníků" sjednána nejdéle na dobu tří měsíců.Ovšem v případě, že zaměstnanec v průběhu zkušební doby je např. nemocný, tato doba se do zkušební doby nezapočítává, jde vlastně o překážku v práci, kdy zaměstnanec nevykonává práci dohodnutou v pracovní smlouvě. Zkušební doba se tedy o dobu trvání překážek v práci prodlužuje. Jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec mohou ukončit ve zkušební době pracovní poměr (zaměstnavatel nesmí jen ukončit pracovní poměr se zaměstnancem v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti). Zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr ve zkušební době i s těhotnou zaměstnankyní, na zkušební dobu se pravidlo ochranné doby nevztahuje.

Pokud by s Vámi zaměstnavatel ukončil ve zkušební době pracovní poměr a vy byste se s nástupem na peněžitou pomoc v mateřství vešla do ochranné lhůty po skončeném zaměstnání, bude Vám při splnění dalších podmínek nároku, z důvodu ochranné lhůty dávka peněžité pomoci v mateřství náležet. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání- max. 180 dní. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství je 8 až 6 týdnů před porodem dle volby ženy.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění, a jsou zde následující podmínky:

- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství ;
- v den nástupu na peněžitou pomoc v mateřství trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého peněžitá pomoc v mateřství náleží.

Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění;pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).

Pro získání peněžité pomoci v mateřství je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

V případě splnění uvedených podmínek a získání nároku na dávku Vám ošetřující lékař vystaví žádost o peněžitou pomoc v mateřství a Vy žádost předáte svému bývalému zaměstnavateli, který k ní vyplní a potvrdí přílohu a oba doklady předá příslušné správě sociálního zabezpečení, která Vám jí bude vyplácet. Následně budete mít nárok na rodičovský příspěvek od úřadu práce s možností volby.

Pokud by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikl a Vy byste nastoupila ze zdravotních důvodů nejpozději v ochranné 7denní lhůtě po skončeném zaměstnání do pracovní neschopnosti či v ní nadále pokračovala, náleželo by Vám nemocenské. Pokud byste byla v pracovní neschopnosti až do plánovaného nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, náleželo by Vám nemocenské poskytované v souvislosti s porodem. V tomto případě je nutné si dojít na příslušnou OSSZ a požádat o potvrzení, že Vám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Vašemu ošetřujícímu lékaři doložíte následně toto potvrzení správy sociálního zabezpečení, že nesplňujete podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, lékař nebude Vaši pracovní neschopnost k 6.týdnu před očekávaným datem porodu ukončovat, nýbrž v ní bude pokračovat až do konce šestého týdne po porodu, jestliže nebudete i nadále práce neschopná z jiných důvodů, než je souvislost s těhotenstvím a porodem.Následně budete mít nárok na rodičovský příspěvek s možností volby jeho výše i zde.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.