Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM po ukončení prac. poměru

21.08.2018

Dobrý den,

mám dotaz ohledně PPM u druhého dítěte.

V červnu 2015 jsem ukončila pracovní poměr. Poté jsem byla od července do listopadu registrována na ÚP, od 1. 12. 2015 jsem poté pobírala PPM, jelikož jsem spadala do ochranné lhůty.

Nyní stále pobírám rodičovský příspěvek a jsem znovu těhotná, očekávaný termín porodu je 25. 11. Dle informací na vašem webu bych měla mít opět nárok na PPM, ale na můj dotaz mi ČSSZ odpověděla, že v tomto případě nárok nevznikne, protože ochranná lhůta se vztahovala pouze na první těhotenství. Dle mého názoru s tím ochranná lhůta nyní nesouvisí, když RD se započítává do nemocenského pojištění a předtím jsem splňovala všechny podmínky výplaty dávky.

Předem děkuji za objasnění situace.

S pozdravem

Dobrý den.

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splnit podmínky dané zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, tedy:
1) Účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech přede dnem nástupu na PPM. Nástup na PPM nastává dle volby nejdříve 8 týdnů a nejpozději 6 týdnů před termínem porodu.
2) Účast na nemocenském pojištění (či plynoucí ochranná lhůta) v době nástupu na PPM.

Pokud v červnu 2015 došlo k ukončení pracovního poměru a od té doby již žádný pracovní poměr nezapočal, nesplňujete podmínku 1) ani podmínku 2) a nárok na PPM Vám tudíž nevznikne. Pro nárok na PPM je klíčová účast na nemocenském pojištění, která trvá po dobu trvání výdělečné činnosti. Pokud od června 2015 nejste výdělečně činná, neběží Vám účast na nemocenském pojištění. Máte pravdu, že RD se za účast na nemocenském pojištění považuje, ale Vy nejste na RD. RD je volno poskytované zaměstnavatelem k prohloubení péče o dítě a abyste tedy mohla čerpat RD, musela byste být zaměstnána, mít zaměstnavatele. Vám pracovní poměr skončil ještě před nástupem na PPM, na MD a RD jste tedy nebyla, jelikož tyto dovolené čerpají pouze zaměstnanci. Je třeba rozlišovat pobírání rodičovského příspěvku (RP), který lze pobírat, aniž byste byla na RD.

U prvního těhotenství jste nárok na PPM měla, jelikož jste se s nástupem na PPM vešla do tzv. ochranné lhůty. Ochranná lhůta plyne z pojištění, které zaniklo v době těhotenství, a činí tolik dní, kolik dní trval pracovní poměr, max. však 180 dní. Nyní Vám však již ani netrvá účast na nemocenském pojištění, ani Vám neběží žádná ochranná lhůta.
Od narození dítěte budete tedy rovnou žádat na úřadu práce o RP.

§ 15 zákona o nemocenském pojištění
(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.
(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

§ 196 zákoníku práce
Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.