Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Žijí v zahraničí

12.08.2018

Dobry den,

Jsem obcankou SR s prechodnim pobytem v CR, v srpnu mi konci castecni uvazek, na ktery jsem momentalne zamestnana v CR. Od cervna jsme se kvuli praci meho muze s rodinou prestehovali do zahranici (mimo EU). Budeme zde zit minimalne rok.

Po skonceni meho zamestnaneckeho pomeru v CR zvazuji nasleduji dve moznosti:

1. Zaridit si OSVC v CR a pracovat na zakazky na dalku ve state, kde zijeme. Vyhodou je, ze bych "neztratila" rok z penzijniho pojisteni, ackoliv by muj vydelek byl pravdepodobne pomerne nizky. Existuje moznost zalozit si ceske OSVC ze zahranici (napr. pomoci mistniho ceskeho velvyslanectvi ci podobne)? Bohuzel CR navstivime nejdrive o Vanocich.

2. Stat se osobou pecujici o male dite (syn ma 5 let) a tim mit hrazene zdravotni pojisteni statem, pricemz bych mohla plnit sve zakazky z CR a moje mzda by se vyplacela formou DPP. Pokud zvolim tuto moznost, musim to predem nahlasit svemu soucasnemu zamestnavateli? Co ma, prosim, presne uvest zamestnavatel na mem vystupnem listu, abych spadala do kategorie osob pecujicich o male dite? Mam podniknout ja nejake kroky napr. vuci zdravotni pojistovne ci UP?

Mockrat dekuji za odpoved.
S pozdravem,

Dobrý den, Vážená paní,
děkujeme za Vaše dotazy.
Vašemu dotazu rozumím tak, že Váš pracovní poměr u zaměstnavatele v ČR v měsíci srpnu skončí.
Ptáte se, zda řešit další práci v ČR jako OSVČ, což je možné a zda je možné si živnostenské oprávnění v ČR vyřídit prostřednictvím místního českého velvyslanectví. Tuto informaci získáte prostřednictví místního českého velvyslanectví nebo rovnou když napíšete e-mail příslušnému českému živnostenskému úřadu. Problém však vidím v tom, kde a jaké služby budete na český živnostenský list poskytovat, zda v ČR nebo v cizině – mimo EU. S tímto také souvisí odvod zdravotního a sociálního zabezpečení. Na konkrétní Vaši situaci či představu, kde a jak budete podnikat Vám živnostenský úřad, zdravotní pojišťovna i správa sociálního zabezpečení odpoví.
Vaší druhé otázce rozumím tak, že byste dál byla v ČR zaměstnána na dohodu o provedení práce (300 hodin v roce u jednoho zaměstnavatele) a zdravotní pojišťovně oznámila, že jste matkou v domácnosti pečující o dítě ve věku do 7 let. Nerozumím tomu, proč řešíte souhlas jiného zaměstnavatele a zároveň se ptáte, co má zaměstnavatel uvést zdravotní pojišťovně, aby plátcem zdravotního pojištění byl za Vás stát.
Váš zaměstnavatel v ČR oznámí zdravotní pojišťovně ukončení pracovního poměru a přestane za Vás odvádět sociální pojištění
Co se týká zdravotní pojišťovny, tak u obou variant je třeba změnu, to, že jste dlouhodobě vycestovala a řešit vztah pojištění v ČR a jiné zemi. Vše lze řešit i e-mailovou poštou.
Jen na okraj uvádím, že je nutné řešit také zdravotní pojištění dítěte.
Obávám se, že když v ČR nebudete, NEBUDE za Vás stát plátcem zdravotního pojištění z titulu toho, že jste doma (v cizině) a pečujete o dítě ve věku do 7 let.
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů uvádí, že zákon se vztahuje na:
a) osoby, které mají trvalý pobyt na území České republiky,
b) osoby, které na území České republiky nemají trvalý pobyt, pokud jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území České republiky.
Stát platí zdravotní pojištění mimo jiné za:
§ 7 písm. k) - osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, POKUD NEMAJÍ PŘÍJMY ZE ZAMĚSTNÁNÍ NEBO ZE SAMOSTATNÉ VÝDĚLEČNÉ ČINNNOSTI.
Doporučuji, abyste Vaši konkrétní situaci řešila s příslušnými institucemi v ČR e-mailovou poštou.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.