Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neplnění vyživovací povínnosti

13.08.2018

Dobrý den,

ráda bych se prosím informovala k mému konkrétnímu případu, který souvisí s výživným na dítě.

Začátkem tohoto roku se soudně určilo výživné na dítě tak, že část půjde k mým rukám (jakožto k rukám matky) a část na investiční spoření na dítě. S touto variantou jsem souhlasila, jelikož se jednalo o spoření, které se uzavíralo ještě za partnerského vztahu a tedy na mne jakožto zák. zástupce, ale s tím, že se na tento účet bude spořit dítěti.
Vzhledem k mé nezkušenosti a právních rad na straně druhé bylo však v rozsudku uvedeno pouze transparentní číslo účtu, které se pojí s daným spořením (chyběly tam však další údaje, např. číslo konkrétní smlouvy aj.), bývalý partner po vynesení státního rozsudku tak založil nové spoření na sebe u stejné finanční instituce, tudíž v podstatě neporušoval státní rozsudek, jelikož platby (údajně) stále zásílal na stejné číslo účtu - na transparentní dané fin. instituce. Navíc jsem se o novém založení jiného účtu dozvěděla tím způsobem, že otec dítěte zfalšoval můj podpis, zneužil mé údaje a pokusil se o podvod - převod peněz z “mého” původního spoření (tedy spoření na dítě, kam měl zasílat peníze) na spoření ním nově vytvořené a finanční instituce mne o tom informovala, jelikož žádost nevyplnil řádně. Téměř půl roku jsem ho tedy žádala o přístupy k novému spoření (mimochodem o kterém tvrdil, že ho založil na dítě nikoliv na sebe), téměř půl roku jsem ho žádala o výpisy o odchozích platbách, otec dítěte však argumentoval, že to je spoření na dítě a že mi tyto údaje nikdy nepředá, jelikož se mě to netýká. Zfalšování podpisu jsem řešila s policií ČR a následně s vedením přestupkového odd., které mi sdělilo, že nové spoření bylo na otce, nikoliv na dítě. A tedy po 7 měsících jsem se dozvěděla pravdu, otec přislíbil přestupkovému odd. založit další nové spoření opravdu již na dítě, což tedy učinil, nicméně opět bez mé předchozí domluvy. Neznám tedy smluvní podmínky a na smlouvě nejsem vůbec uvedená, tudíž mi nikdo neposkytne výpisy z účtu, ani doplňující dokumenty o ověření si, zda si např. peníze v budoucnu může sám otec dítěte vybrat či nikoliv (smlouvu uzavíral samozřejmě on a je tam uvedený jako zák. zástupce). Navíc zakládal spoření u jiné společnosti a tak číslo účtu nekoresponduje s číslem účtu uvedeným ve státním rozsudku. V podstatě si otec dítěte plní pouze částečnou vyživovací povinnost (tu, která jde k mým rukám) a o zbylé části nemám ani přehled, ani přístup.
Můj dotaz k rozsáhlé zprávě zní, zda je vhodné dát otce k soudu za neplnění si řádně svých povinností a velmi ráda bych - vzhledem ke všem zkušenostem s ním, kdy je pro mě velmi nedůveryhodnou osobou - kdyby otec předával k mým rukám plnou výši výživného na dítě bez žádného dalšího či stávajícího spoření (ať si spoří, má-li zájem, ale po této zkušenosti opravdu, ať to již není součástí výživného). Myslíte prosím, že mohu vyhrát? Případně zda budu hradit soudní výlohy?

Předem velmi děkuji za odpověď a za poskytnutí jistě cenných rad!

Dobrý den,
bez podrobné znalosti rozsudku a také bez znalosti skutečného stavu plnění či neplnění vyživovací povinnosti v části týkající se spoření dítěti na účet je možno vyjádřit se k celé věci pouze v obecné rovině. Je nutno, aby si oba rodiče uvědomovali, že jde o jejich společné dítě a o všech zásadních záležitostech, které se ho týkají, musí rozhodovat spolu. Takovými zásadními záležitostmi je i nakládání s majetkem dítěte. Není tedy v pořádku vyjádření otce, že Vám do předmětného účtu nic není.
Domnívám se, že pokud jste přesvědčena, že otec neplní svou vyživovací povinnost v souladu s rozsudkem, je to důvod, abyste podala nový návrh k soudu. Zájmy svého nezletilého dítěte jste jako jeho zákonný zástupce samozřejmě oprávněna hájit. V tomto návrhu můžete popsat celou situaci tak, jako uvádíte v dotazu výše. Soud sám bude muset posoudit, zda otec porušuje rozsudek a bude se ho pravděpodobně dotazovat, jak to tedy s penězi, které mají patřit dítěti je a jak s nimi nakládá. Řízení o výživném je od soudních poplatků osvobozeno.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.