Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: RD a přechod na další MD

08.08.2018

Dobry den. Jsem na RD s 1.ditetem a cekam 2. dite. Prvnimu bude v dobe narozeni 2.ditete necelych 2,5 roku. Konkretne bych mela nastupovat na MD kolem 15.8. (To budu cca 7 tydnu pred porodem). Chtela bych se zeptat na par veci ohledne prechodu z RD na MD. Jsem normalne zamestnana na plny uvazek a v prubehu RD jsem jenom odpracovala par hodin na dohodu mimo puvodni uvazek
1. jak je to s narokem na cerpani dovolene? Se synem jsem cerpala dovolenou klasicky mezi MD a RD. Ted predpokladam, ze mam na to taky narok, ale nevim na kolik dni. A jestli jenom z 2018 anebo i za cast roku 2019. Mohli by jste mi prosim objasnit vypocet? Pripadne jestli to muzu jeste ovlivnit konkretnim datumem nastupu na MD?
2. Slysela jsem o nutnosti oznamit UP, ze budu prechazet z RD na MD. Vysi cerpani PPM mam nastaveny tak, ze by to melo vyjit. Mam i tak stale povinnost nahlasovat ten prechod na MD? Co se stane kdyz to nenahlasim?:-)
3. PPM bude ve stejne vysi anebo se navysuje treba o inflaci?
4. Zmenila jsem v prubehu RD trvale bydliste. Se synem jsem si vyrizovala RP na UP dle trvaleho bydliste v Praze a OSSZ potvrzeni na pobocce v Praze dle sidla zamestnavatele. Ted mam trvaly pobyt ve stredoceskem kraji. Musim na OSSZ do Prahy anebo muzu dle meho trvaleho bydliste?
Dekuji moc za vase odpovedi

Dobrý den,
nárok na dovolenou upravuje zákoník práce zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v § 211 a násl. Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.
Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená a pracovní neschopnost se ovšem pro účely nároku na dovolenou na zotavenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
Jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého roku, má zaměstnanec nárok na poměrnou část. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru 1/12 dovolené za kalendářní rok. Rodiči, kterému nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce 1/12 dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle § 217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Dovolená za rok 2018 se Vám bude krátit o dny na RD, které jste do 15.8.2018 zameškala. Dovolená by se Vám měla krátit o 3/12, resp. ¼.
Za rok 2019 „neodpracujete“ více než 60dní tím že čerpáte MD, nevím, kolik dní dovolené Vám zaměstnavatel poskytuje, je teoreticky možné, že čerpáním MD a čerpáním dovolené z roku 2018 by Vám nárok mohl vzniknout. Doporučuji obrátit se na mzdovou účetní.

To, že začnete pobírat PPM /dávka nemocenského pojištění/, musíte oznámit na ÚP v tom případě, pokud budete pobírat i RP na starší dítě. Nástupem na MD se totiž výplata RP zastavuje. Pokud byste tak neučinila, vznikl by Vám přeplatek, který bude posléze vymáhán.

Jestliže budete mít stále stejného zaměstnavatele, pak podle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., platí: pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ /DVZ/ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. PPM tedy v žádném případě nebude nižší a bude se počítat jako u předešlého dítěte.

Nevím, jaké potvrzení OSSZ máte na mysli. Formulář o nástupu na MD a výši PPM Vám vystavuje gynekolog, Vy ho předáte svému zaměstnavateli, který ho dále posílá na OSSZ. VY si RP vyřizujete na ÚP dle trvalého bydliště.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.