Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na úpravu pracovní doby

03.08.2018

Dobrý den, bude mi končit rodičovská dovolená a měla by jsem se vrátit zpět do práce. Pracovala jsem jako recepční ve 4 hvězdičkovém hotelu , krátký - dlouhý týden, 12-ti hodinové směny , denní / noční na střídačku. Bylo mi řečeno, že zkrácený úvazek na hotelu neexistuje a pokud nemohu nastoupit zpět v plném pracovním nasazení , tak mám dát výpověď. Pokud nenastoupím v daný den do práce, tak mě vyhodí za hrubé porušení pracovní kázně. Syn je přijat od září do školky na 3 měsíční zkušební dobu a už teď vím, že pracovní dobu nemohu skloubit s péčí o syna . Musím tedy dát výpověď, nebo je i jiná možnost? Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne

Dobrý den,

dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce je dáno, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Za vážné provozní důvody nelze v žádném případě považovat to, že se zkrácení nebo úprava vašeho úvazku zaměstnavateli nehodí a poněkud by mu to zkomplikovalo život, např. by musel učinit nějaká opatření, která doposud nedělal.. Musí se skutečně jednat o provoz, který by nemohl fungovat, pokud by se vám změnila pracovní doba. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů u zaměstnavatele je rozhodující vyhodnocení, jaký zásah do provozu představuje úprava pracovní doby ve srovnání se situací, kdybyste pracovala na směnný provoz. Jedná se především o případy, kdy je znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) u zaměstnavatele. Vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat .Veďte pokud možno se zaměstnavatelem konverzaci písemně, podejte si žádost o úpravu pracovní doby a požadujte písemnou odpověď.
Jestliže zaměstnavatel žádosti nevyhoví, a vy máte pocit, že u zaměstnavatele vážné provozí důvody pro úpravu vaší pracovní doby nejsou, upozorněte ho na uvedený paragraf. Pokud bude zaměstnavatel trvat na tom, že Vám úpravu neumožní a bude trvat na provozních důvodech, musíte se bohužel obrátit se žalobou na soud. Pokud byste měla pochybnosti o uvedených provozních důvodech zaměstnavatele, v dané věci se můžete rovněž obrátit na inspektorát práce místně příslušný podle sídla zaměstnavatele (www.suip.cz). Inspektoráty práce kontrolují dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů v pracovně právních vztazích, mohou provádět kontroly a ukládat pokuty, ovšem nemohou řešit spory mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem, k tomu je kompetentní pouze soud.
Pokud by byly u zaměstnavatele skutečně důvody pro nemožnost úpravy na jednosměnný provoz, můžete ukončit pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou nebo podat výpověď. Po podání výpovědi, která musí být dána písemně, končí pracovní poměr až po uplynutí výpovědní doby, která začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího a trvá typicky dva měsíce.Pokud ovšem vážné provozní důvody u zaměstnavatele nejsou, trvejte na úpravě pracovní doby.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.