Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozvod rodičů

08.08.2018

Dobrý den,
v manželství mezi mnou a manželem dochází k neustálým neshodám, které se po narození našeho syna 5 lety postupně stupňují a vyhrocují. Již několikrát jsme se bavily o rozvodu, manžel však nakonec vždy skončí dialog s tím, že rozvod nebude a já se synem prostě zůstaneme bydlet ve společné domácnosti. Bohužel tyto situace již přerůstají i ve fyzické ataky ze strany manžela. Proto chci tuto situaci řešit odstěhováním se společné domácnosti a podáním žádosti o rozvod.
Jelikož s manželem není možná naprosto žádná domluva, chtěla bych se zeptat:
- může mi manžel nějakým způsobem bránit z odstěhování ze společné domácnosti, přestože ještě naše manželství nebylo rozvedeno?
- jakým způsobem mám v případě odstěhování ze společné domácnosti splnit oznamovací povinnost místa, kde se mnou syn bude bydlet?
- mohu já sama ještě před rozvodem podat u soudu návrh na předběžné opatření ke svěření syna do mé výhradní péče (do doby, kdy budeme rozvedeni), včetně úpravy styku otce s dítětem a návrh na výživné?

Za případnou odpověď Vám předem mnohokrát děkuji.
S pozdravem

Dobrý den,
pokud není možné soužití v jedné domácnosti, samozřejmě se můžete se synem odstěhovat a manželovi pak sdělit /nejlépe písemně/ adresu, kde budete pobývat. Je to naopak velice běžné ,že spolu již manželé před rozvodem nežijí.
V případě že se chcete rozvádět a máte nezletilé děti, budete muset podstoupit rovnou dvě soudní řízení. Tzv. opatrovnický soud o svěření dítěte do péče a sjednání alimentů musí podle § 25 proběhnout ještě před rozvodovým řízením. Manželství nebude rozvedeno, pokud nedojde k úpravě poměrů nezletilých dětí.
Pokud se rodiče nedohodnou, komu má být dítě svěřeno do péče, sepisuje se návrh na úpravu práv a povinností vůči nezletilému dítěti. Sociální pracovník, který zde vystupuje jako kolizní opatrovník, prověří matku, otce a jejich domácnosti. Rozhovor nemine rodiče a samozřejmě ani dítě. Jeho názor bude nejdůležitější, neboť soud bude hájit především jeho zájmy. Pokud je dítě vyspělejší, může být k soudu předvoláno / zpravidla od 12let věku dítěte/. Pokud ne, zastupovat jej bude právě kolizní opatrovník.
Na odboru sociálně právní ochrany dětí /OSPOD/ mají pracovnice vzory a jsou schopné Vám s návrhem pomoci. Stejně tak najdete návrhy i na internetu.

Předběžné rozhodnutí vydává soud pouze v případech, je-li třeba, aby zatímně byly upraveny poměry účastníků, nebo je-li obava, že by výkon soudního rozhodnutí byl ohrožen. Ve Vašem případě to znamená, že soud by rozhodoval o svěření syna do Vaší péče předběžným opatřením v případě, že by zájmy Vašeho syna byly nějakým způsobem ze strany otce ohroženy (jedná se například o případy domácího násilí), což se asi u vás neděje ve vztahu k synovi.

V neposlední řadě by rodiče měli mít na paměti zájem svého dítěte, a tím je bezesporu kontakt s oběma rodiči.
Řešením je, že si jako rodiče oba uvědomí, že sice jako partneři skončili, ale rodiče společných dětí budou stále a základním motivem musí být myšlenka, že děti za jejich vzájemné odcizení nemohou a není možné, aby to jim kazilo život. Je třeba, aby se oba pokusili odložit stranou jejich porušené vztahy partnerské a soustředili se na roli rodičů. Doporučuji seznámit se s novým náhledem na řešení sporů o děti, který začíná v některých regionech být aplikován již i u soudu ve spolupráci s orgány sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), který je zaměřen nikoliv na práva rodičů ale na práva a zájmy nezletilých dětí. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společných dětí. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu. Doporučuji seznámit se s článkem http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/porozvodove-boje-kdyz-rodice-zapominaji-na-deti-136.html, kde jsou velmi podrobně zpracovány různé otázky související s rozchodem rodičů malých dětí včetně tzv. 20 proseb dítěte, které by všichni rozcházející se rodiče měli znát.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.