Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozvod rodičů

08.08.2018

Dobrý den,
v manželství mezi mnou a manželem dochází k neustálým neshodám, které se po narození našeho syna 5 lety postupně stupňují a vyhrocují. Již několikrát jsme se bavily o rozvodu, manžel však nakonec vždy skončí dialog s tím, že rozvod nebude a já se synem prostě zůstaneme bydlet ve společné domácnosti. Bohužel tyto situace již přerůstají i ve fyzické ataky ze strany manžela. Proto chci tuto situaci řešit odstěhováním se společné domácnosti a podáním žádosti o rozvod.
Jelikož s manželem není možná naprosto žádná domluva, chtěla bych se zeptat:
- může mi manžel nějakým způsobem bránit z odstěhování ze společné domácnosti, přestože ještě naše manželství nebylo rozvedeno?
- jakým způsobem mám v případě odstěhování ze společné domácnosti splnit oznamovací povinnost místa, kde se mnou syn bude bydlet?
- mohu já sama ještě před rozvodem podat u soudu návrh na předběžné opatření ke svěření syna do mé výhradní péče (do doby, kdy budeme rozvedeni), včetně úpravy styku otce s dítětem a návrh na výživné?

Za případnou odpověď Vám předem mnohokrát děkuji.
S pozdravem

Dobrý den,
pokud není možné soužití v jedné domácnosti, samozřejmě se můžete se synem odstěhovat a manželovi pak sdělit /nejlépe písemně/ adresu, kde budete pobývat. Je to naopak velice běžné ,že spolu již manželé před rozvodem nežijí.
V případě že se chcete rozvádět a máte nezletilé děti, budete muset podstoupit rovnou dvě soudní řízení. Tzv. opatrovnický soud o svěření dítěte do péče a sjednání alimentů musí podle § 25 proběhnout ještě před rozvodovým řízením. Manželství nebude rozvedeno, pokud nedojde k úpravě poměrů nezletilých dětí.
Pokud se rodiče nedohodnou, komu má být dítě svěřeno do péče, sepisuje se návrh na úpravu práv a povinností vůči nezletilému dítěti. Sociální pracovník, který zde vystupuje jako kolizní opatrovník, prověří matku, otce a jejich domácnosti. Rozhovor nemine rodiče a samozřejmě ani dítě. Jeho názor bude nejdůležitější, neboť soud bude hájit především jeho zájmy. Pokud je dítě vyspělejší, může být k soudu předvoláno / zpravidla od 12let věku dítěte/. Pokud ne, zastupovat jej bude právě kolizní opatrovník.
Na odboru sociálně právní ochrany dětí /OSPOD/ mají pracovnice vzory a jsou schopné Vám s návrhem pomoci. Stejně tak najdete návrhy i na internetu.

Předběžné rozhodnutí vydává soud pouze v případech, je-li třeba, aby zatímně byly upraveny poměry účastníků, nebo je-li obava, že by výkon soudního rozhodnutí byl ohrožen. Ve Vašem případě to znamená, že soud by rozhodoval o svěření syna do Vaší péče předběžným opatřením v případě, že by zájmy Vašeho syna byly nějakým způsobem ze strany otce ohroženy (jedná se například o případy domácího násilí), což se asi u vás neděje ve vztahu k synovi.

V neposlední řadě by rodiče měli mít na paměti zájem svého dítěte, a tím je bezesporu kontakt s oběma rodiči.
Řešením je, že si jako rodiče oba uvědomí, že sice jako partneři skončili, ale rodiče společných dětí budou stále a základním motivem musí být myšlenka, že děti za jejich vzájemné odcizení nemohou a není možné, aby to jim kazilo život. Je třeba, aby se oba pokusili odložit stranou jejich porušené vztahy partnerské a soustředili se na roli rodičů. Doporučuji seznámit se s novým náhledem na řešení sporů o děti, který začíná v některých regionech být aplikován již i u soudu ve spolupráci s orgány sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), který je zaměřen nikoliv na práva rodičů ale na práva a zájmy nezletilých dětí. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společných dětí. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu. Doporučuji seznámit se s článkem http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/porozvodove-boje-kdyz-rodice-zapominaji-na-deti-136.html, kde jsou velmi podrobně zpracovány různé otázky související s rozchodem rodičů malých dětí včetně tzv. 20 proseb dítěte, které by všichni rozcházející se rodiče měli znát.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.