Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM zaměstnanec versus OSVČ

08.08.2018

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na pár věcí v souvislosti s PPM a OSVČ versus zaměstnanec.

1) Jsem v situaci, kdy jsem OSVČ a neměla jsem nárok na PPM (uteklo mi jen o pár dní), takže alespoň pobírám pracovní neschopenku - můj dotaz zní, k jakému datu mám neschopenku ukončit? Jedná se o konec šestinedělí? To jsem měla teď v neděli 29.7., takže konec musím nahlásit od 27.7.?

2) Dále se chci zeptat na partnera - on nastoupil teď od pondělí na PPM, ale zaměstnavatel s ním nadále uzavřel "Dohodu o změně pracovní smlouvy" kde má jinou pracovní pozici. Může to takto být nebo musí zaměstnavatel sepsat smlouvu novou a může fungovat nadále na klasický pracovní poměr nebo musí jít o dohody (DPČ či DPP)?

3) Poslední dotaz se týká toho, jak mám nyní postupovat, abych nemusela odvádět odvody - mohu nyní přerušit živnostenské oprávnění a jít se nahlásit na úřad práce? V jakém sledu a kdy toto mohu učinit? Po 22 týdnech co bude ukončeno PPM na partnera, bych rodičovský příspěvek pobírala já a živnost bych si opět otevřela jako vedlejší činnost - kdy je toto nutné udělat? A rodičovský příspěvek si mohu volit, nebo musím pobírat 3roky jakožto OSVČ?

Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi.

S pozdravem

Dobrý den.

1) Pokud pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pobírá tzv. nemocenské v souvislosti s porodem. Pracovní neschopnost se v takovém případě ukončuje na konci šestinedělí. Nemocenské je dávka vyplácena nikoli za pracovní, ale kalendářní dny, může být tedy ukončena i v neděli.

§ 59 zákona o nemocenském pojištění
Ukončování dočasné pracovní neschopnosti
(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti
...
h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,

2) Partner nemůže pracovat na smlouvu, ze které plyne pojištění, ze kterého pobírá PPM. V tomto pracovním poměru ("na této smlouvě") je na rodičovské dovolené a čerpá PPM. Princip je takový, že PPM je dávka nemocenského pojištění, která nahrazuje vypadlý příjem z důvodu péče o dítě. Partner tudíž nemůže zároveň pobírat PPM a pokračovat práci na stejnou smlouvu, přestože byla změněna pozice. Je třeba, aby zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřeli nový pracovněprávní vztah a nezáleží na tom, zda půjde o DPČ, DPP či klasický pracovní poměr, všechny tři varianty jsou možné - musí však jít o jiný druh práce, než ze kterého plyne PPM.

3) Pokud je ukončena dočasná pracovní neschopnost a ukončena či přerušena živnost, můžete se poté stát uchazečkou o zaměstnání a evidovat se tak na úřadu práce. Evidence je Vaším právem, nikoli povinností. Pokud živnost přerušíte, nebudete po tuto dobu muset odvádět povinné odvody. Znovuobnovit podnikání můžete kdykoli dle svého uvážení, poté začnete odvody opět odvádět. Jelikož však budete pobírat rodičovský příspěvek (RP), bude Vaše činnost činností vedlejší a nebudou se tedy na Vás vztahovat minimální zálohy, ale budete hradit zálohy jen dle Vašeho skutečně dosaženého zisku.
Jestliže je hrubý zisk z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti do limitu, potom se vůbec z vedlejší samostatné výdělečné činnosti neplatí sociální pojištění. Pro celý kalendářní rok 2018 již částka 71 950 Kč.
Konkrétní informace Vám poskytnou na zdravotní pojišťovně a OSSZ.

Jelikož jste měla nárok na nemocenské v souvislosti s porodem, můžete si volit výši RP až do částky 70 % 30násobku Vašeho denního vyměřovacího základu pro výpočet nemocenského. Je také možné, abyste byla Vy žadatelkou o RP, ale jeho výše se počítala z partnerova příjmu - poté by mohla být měsíční částka RP až do výše partnerovy PPM. Konkrétně Vám podají informace na úřadu práce, kde se o RP žádá.

§ 30 zákona o státní sociální podpoře
...
(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění (dále jen „denní vyměřovací základ“).
(3) Rodič volí výši rodičovského příspěvku do částky
a) nepřevyšující 7600 Kč měsíčně,
b) převyšující 7600 Kč měsíčně, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho denního vyměřovacího základu, který je vyšší, nebo

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.