Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma:

05.08.2018

Dobrý den, pracuji ve firmě na hpp se smlouvou na dobu neurčitou a dne 20.11.2017 jsem nastoupila na řádnou mateřskou dovolenou, která mi skončila dne 3.6.2018. Od 1.1.2018 se u nás ve firmě zvedla mzda (v kolektivní smlouvě je uvedeno zvýšení 7% pro všechny zaměstnance). Já jsem před skončením mateřské dovolené zažádala o následné cerpání řádné dovolené, která mi byla zaměstnavatelem uznána a v následujícím měsíci i proplacena. Ale byla mi proplacena za stejnou hodinovou mzdu, kterou jsem pobirala ještě před odchodem na mateřskou. Můj dotaz tedy zní, pokud je v kolektivní smlouvě garantovan nárůst 7% mzdy všem zaměstnancům, proč se netýká i mě? Během pobírání mateřského prispevku jsem přece stále zaměstnancem firmy nebo ne? Děkuji předem za vysvětlení.

Vážená paní,

za dovolenou náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Ustanovení §§ 351 a násl. zákoníku práce upravují postup při užití průměrného výdělku. Průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí. Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období.
Vy jste v souladu s ustanoveními zákoníku práce požádala zaměstnavatele o čerpání dovolené bezprostředně po skončení mateřské dovolené, a to od 4.7.2018. V předchozím kalendářním čtvrtletí jste pobírala peněžitou pomoc v mateřství a neměla žádný příjem. Pak je postup jiný. Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. Podle § 354 odst. 1 zákoníku práce je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste v rozhodném období neodpracovala jediný den, je zaměstnavatel povinen pro výpočet náhrady mzdy za dovolenou použít pravděpodobný výdělek. § 355 odst. 2 zákoníku práce stanoví způsob výpočtu pravděpodobného výdělku: „Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.“
Převedeno do praxe. Zaměstnavatel je ve Vašem případě povinen přizpůsobit výpočet náhrady mzdy změně, kterou prošla mzdová úroveň na Vašem pracovišti, a to v celém období od nástupu na mateřskou dovolenou. Musí vypočítat pravděpodobný výdělek dle pravidel obsažených v ustanovení § 355 zákoníku práce, tedy výdělek, kterého byste byla bývala dosáhla, kdybyste skutečně pracovala. Jak stanoví zákoník práce, zaměstnavatel v této souvislosti přihlédne k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy zaměstnance nebo ke mzdě zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty (a to ve vztahu k rozhodnému období). To znamená, že zaměstnavatel musí zohlednit plošné navýšení mzdy od ledna 2018 i ve Vašem případě. Doporučuji se zaměstnavatele zeptat, jak při výpočtu náhrady mzdy postupoval a jak k této částce dospěl a upozornit jej, že jeho výpočet je nesprávný, můžete žádat nápravu. Informace v této věci Vám též poskytne oblastní inspektorát práce - www.suip.cz (tento úřad má i pravomoc správnost výpočtu zkontrolovat).

Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu:
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.