Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM

07.08.2018

Dobry den, dnes mi byla ukoncena neschopenka(9.7-31.7) a dostala jsem zadost o PPM, zamestnana jsem od 19.3.2018 do 31.12.2018.Pred tim RD do 3.let ditete do sprna 2017,od 1. zari do 18.3.2018 UP.Budu mit narok na PPM nebo jak ted postupovat.Jsem zamestnana pres agenturu prace, takze bude trvat nez se dozvim zda mam narok na PPM nebo ne.Jak postupovat dal? Nechat si napsat neschopenku od 1.8.2018 do konce sestinedeli? Tp. 18.9.2018
Dekuji za odpoved, jsem bezradna.

Dobrý den,

abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splnit podmínky dané zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, tedy:
1) Účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech přede dnem nástupu na PPM. Nástup na PPM nastává dle volby nejdříve 8 týdnů a nejpozději 6 týdnů před termínem porodu.
2) Účast na nemocenském pojištění (či plynoucí ochranná lhůta) v době nástupu na PPM.

Pokud Vám byla ukončena neschopenka dne 31.7. a termín porodu je 18.9., nástup na PPM byl stanoven na 7 týdnů před termínem porodu. Ke dni před nástupem na PPM se ukončuje dočasná pracovní neschopnost a následně se vyplácí PPM. Měla jste nárok si zvolit den nástupu na PPM sama v rozmezí 8. - 6. týdne před termínem porodu, pokud jste tedy o nástup již 7 týdnů před porodem nežádala, měla Vám být neschopnost ukončena až 6 týdnů před termínem porodu. V takovém případě sdělte lékaři, že volíte den nástupu na PPM až o týden později a neschopenka by Vám měla být ukončena až k 6. týdnu před porodem. Předpokládám však, že jste o nástup 7 týdnů před porodem žádala, když Vám byl takto nástup zvolen.

Období, ve kterém je třeba mít účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 dní, je 2 roky před nástupem na PPM, u Vás tedy jde o období 31.7.2016 - 31.7.2018. Píšete, že jste byla na RD s předchozím dítětem, takže vycházím z toho, že jste měla uzavřen pracovní poměr s účastí na nemocenském pojištění (pracovní poměr, DPČ s měsíční odměnou od 2 500 Kč či DPP s odměnou nad 10 000 Kč měsíčně). Dále jste zaměstnána od 19.3.2018. Podmínku 1) byste tedy měla mít splněnou.

Co se týče podmínky 2), tu také splňujete, jelikož jste v současnosti zaměstnána, a tedy nemocensky pojištěna.
Měla byste tedy mít nárok na PPM. Odevzdejte svému zaměstnavateli (agentuře) žádost o PPM, kterou jste obdržela od svého lékaře, zaměstnavatel poté sám přeposílá žádost Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), která Vám bude PPM posílat.

Lékař by Vám napsal neschopenku až do konce šestinedělí pouze v případě, že byste doložila, že na PPM nemáte nárok. Vy však nárok na PPM, dle toho, co jste uvedla, mít budete.

Související ustanovení zákona o nemocenském pojištění:

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství
§ 32
(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má
a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,
...
(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.
...

§ 34
Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství
(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává
a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,
...

§ 59
(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti
...
f) pojištěnky, která má nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jakékoliv pojištěné činnosti, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat peněžitou pomoc v mateřství dříve,

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.