Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o dítě

01.08.2018

Dobrý den chtěl jsem se zeptat jsem na dně... Před 10 dní se semnou rozešla snoubenka a máme spolu syna 1.6 roků starého nedá se sní normálně komunikovat je arogantní a důležitá ale mne to nezajímá chci vidět syna co nejvíce nechci abych se mu odcizil chtěl jsem jezdit za malým každé pondělí a středa ale bývalá to zamítla protože ji prý kontroluju takhle to není jde mi opravdu o malého nechci o něho přijít vyhrožovala mi když to dam k soudu tak zaručí ze nebudu v rodném listě ze mne vymaže mam strach nevím co mam dělat začala pit každý týden s tím ze hlídá její máma tzv babička aby si mohla užívat ale při tom nekouka na to ze ten kluk mi chybí ted jsem mel priject v pondělí ale prý nebude doma a mam priject ve středu jestli to takhle půjde dal tak ja tohle ale nedavam jde mi o dítě a ten za nic nemůže :( můžete mi prosím poradit jsem psychicky na dně nevím co mam dělat předem děkuji za odpověď

Dobrý den,
jestli jsem to dobře pochopila, tak jste uveden v rodném listě dítěte jako otec. Z RL nelze rodiče jen tak vymazat. Pravděpodobně jste spolu podepsali souhlasné prohlášení k otcovství.
Matka i otec zapsaný v rodném listě mohou otcovství soudně popírat, a to do šesti měsíců od souhlasného prohlášení rodičů, u souhlasného prohlášení učiněného vůči nenarozenému dítěti pak do šesti měsíců od jeho narození. Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, však může otcovství popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte. Otcovství popírá vůči matce a dítěti, jsou-li oba naživu. V případě, že matka zemře, avšak dítě je naživu, popírá se otcovství vůči dítěti. Zemře-li dítě, lze popřít otcovství vůči matce. Pokud zemře jak matka dítěte, tak samotné dítě, otcovství nelze popřít.

Pokud matka po porodu nepožádala soud o svěření do její péče, máte na dítě stejná právo jako matka. V případě, že se domníváte, že matka se ne zcela dobře o dítě stará, můžete soud požádat o jeho svěřené do Vaší péče. Pokud matka požádá o svěření dítěte a bude jí svěřeno, Vám bude stanoveno výživné a určen styk s dítětem.
Doporučila bych Vám také kontaktovat odbor sociálně právní ochrany dětí /OSPOD/ a vše tam pracovnici sdělit. I ona může zasáhnout, pozvat si matku a spolu pak vytvoříte dohodu, kdy a kde syna bude vídat.

V tuto chvíli to vypadá tak, že Vám expřítelkyně chce ublížit, a cestou přes syna se jí to daří. Rodiče by měli mít na paměti zájem svého dítěte, a tím je bezesporu kontakt s oběma rodiči.
Řešením je, že si jako rodiče oba uvědomí, že sice jako partneři skončili, ale rodiče společných dětí budou stále a základním motivem musí být myšlenka, že děti za jejich vzájemné odcizení nemohou a není možné, aby to jim kazilo život. Je třeba, aby se oba pokusili odložit stranou jejich porušené vztahy partnerské a soustředili se na roli rodičů. Doporučuji seznámit se s novým náhledem na řešení sporů o děti, který začíná v některých regionech být aplikován již i u soudu ve spolupráci s orgány sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), který je zaměřen nikoliv na práva rodičů ale na práva a zájmy nezletilých dětí. Informace můžete čerpat zejména na stránce http://cochem.cz/, naleznete zde mnoho inspirativních informaci, jak co nejméně zatěžujícím způsobem vyřešit otázky společných dětí. Na stránce http://www.justice.cz/Justice2/soud/soud.aspx?j=163&o=153&k=6632&d=353259 můžete nalézt tzv. rodičovský plán, který má rodičům pomoci uzavřít dohodu a vyhnout se tak spornému řízení, válce, která nebude ku prospěchu vůbec nikomu. Doporučuji seznámit se s článkem http://www.sancedetem.cz/srv/www/content/pub/cs/clanky/porozvodove-boje-kdyz-rodice-zapominaji-na-deti-136.html, kde jsou velmi podrobně zpracovány různé otázky související s rozchodem rodičů malých dětí včetně tzv. 20 proseb dítěte, které by všichni rozcházející se rodiče měli znát.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.