Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Střídavá péče

30.07.2018

Dobrý den.Jiz 3roky máme partnerovi dva syny(13a10let) ve střídavé péči. Bylo to na žádost obou chlapců a jejich otce. Matka chlapců byla proti.U nás mají kluci povinnosti,vynesení koše,učení,nesmí být celý den na mobilu(hrají na něm hry ,nebo sledují youTube jak jiní hrají hry a dokáží na něm být hodiny)....U matky nemají žádné povinnosti.Jejich matka nás neustále pomlouvá,píše sebe jako jediného zákonného zástupce,střídá partnery(10),oznami nám,že si bere "náš" tyden na dovču"(bez toho aniž
by se s otcem kluků na tom dohodla),když byli kluci u nás ,4-5tydne jim telefonovala a neustále se kluků ptala jestli jim neubližujeme,nebranime jim ji volat.Nedohlizi na kluků hygienu ani na to aby brali léky(jsou alergici a astmatici) atd.Otec kluku,ji nepomlouval,neponizoval dulezitost matky,naopak nabadal kluky,aby se chovali slusne,nelhali a ucili se a v týdnu kdy byli u matky jim volal max jednou nebo 2x,aby tím neobtěžoval jejich matku a nenarušoval
jim ten týden u matky.Partner vždy trval na tom,že problemy musi resit pouze on a jeho ex a ne kluci.A ze on se nikdy neponizi na pomlouvání a praktiky(ovlivnovani deti,vydirani deti ),jako jeho ex.Musimtknout,ze o me vždy před chlapci mluvila špatně,napadala mě slovně a dříve i fyzicky,klukům říkala,jaké mám vůči nim povinnosti ale že práva nemám žádná,jako druzka(zdokumentováno na sociálce,která ji několikrát domlouvaly a díky čemuž jsme i získali střídavou peci).Kluci se u nás učili a pak ten týden u matky nosili hezké známky a protože u ní se učit nemusí,,nosili u nás špatně známky a pak mi to učení s nimi dohaneli a u ní byli zase známky hezké
a tak pořád dokola.Ona to ovsem prezentuje,,že u ni se kluci uci,ale u nás ne,proto jsou známky takové jaké jsou.Kluci neustale tvrdili,že chtějí být u nás. Najednou se vše změnilo,začali od kluků naschvály,začali lhát,najednou jim u nás nechutná...pak přišel mladší s kluků,že chce zrušit střídavou péči. Po otázce proč,že to chceme vědět,řekl,protože ho nutíme se učit a on to nesnáší a my mu tím ubližujeme.Na otázku jestli ví jeho máma,co chce,řekl,že jo. A na otázku jestli se ho ona zeptala na důvodr,řekl,že ne,ale že je rada,že chce být jen u ní.Po tom to vzal zpět.Ted zažádal partner soud o preskoumani výše na výživné.Partner platí na oba kluky 700. V té době jejich matka přecházela z jedné práce do druhé a tudíž se to vypočítávali z možností nástupního platu10000,jenže teď vydělává mnohem více.Kdyz matce kluků přišel dopis od soudu,dala jim ho přečíst a ti podle jejích slov"sami od sebe zavolali svému otci,kde mu za toto vyndali a řekli mu,že jejich máme ubližuje a že alimenty vždy platil chlap. A odmítli vysvětlení,které jim podal jejich táta.Dnes přišla SMS,kde kluci řekli,že k nám nebudou chodit,že to nefunguje a že v pondělí nepřijdou. Co máme dělat?Jak se máme zachovat?Partner se boji,že pokud ztratí vliv na kluky,přestanou se úplně ucit,budou se jen flákat....Ale sám ví,že násilím nic nezmůže. Co s tím?A ještě jejich tátovi řekli,že všechno špatne co o jejich máme řekli,není pravda,že to říkali,protože si mysleli,že to chceme slyšet.Co máme dělat??? Dekuji

Dobrý den, Vážená paní,
jak již psala moje kolegyně ve své dřívější odpovědi na Váš dotaz, pořád platí, že střídavá péče je především o výborné komunikaci rodičů dětí, pokud spolu nejsou schopni komunikovat, může to být důvod ke zrušení střídavé péče a svěření dětí pouze do péče jednoho z rodičů a úpravu styku dětí s druhým rodičem.
Rodiče by měli mít na paměti zájem svého dítěte, a tím je bezesporu kontakt s oběma rodiči.
Řešením je, že si jako rodiče oba uvědomí, že sice jako partneři skončili, ale rodiče společných dětí budou stále a základním motivem musí být myšlenka, že děti za jejich vzájemné odcizení nemohou a není možné, aby to jim kazilo život. Je třeba, aby se oba pokusili odložit stranou jejich porušené vztahy partnerské a soustředili se na roli rodičů.
Doporučuji, aby si otec dětí v duchu shora uvedeného, bez jakýchkoliv emocí, promluvil nejdříve s matkou dětí, pokud to není možné, ať tak učiní prostřednictvím OSPOD. Možná byla chyba, že i výživné otec dětí řešil rovnou přes soud, že se nejdříve nedohodl nebo se alespoň nepokusil promluvit s matkou dětí.
Je evidentní, že matka a otec dětí neumí mezi s sebou komunikovat, měli by se poradit na OSPOD, požádat o doporučení na mediátora, aby se vztahy vyjasnily a uklidnily. Takovéto narušené vztahy dokonce mohou vést ke zrušení střídavé péče.
Váš dotaz je možné vložit do poradny i s mojí odpovědí ještě jednou a hned v úvodu uveďte, že je to dotaz pro paní psycholožku Šárku Faltovou, která by Vám mohla pomoci ve věci narušené komunikace rodičů navzájem a komunikace Vás všech dospělých s dětmi.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.