Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dva pracovní poměry

02.08.2018

Dobrý den,

již jednou jsem Vás žádala o radu, viz odkaz http://www.aperio.cz/poradna/43451 a dobře jste mi poradili, ale měla bych dotaz ohledně dalšího kroku, které se týká mého současného zaměstnavatele.
Jak jsem již uvedla na konci června jsem se po rozhovoru s nadřízeným dozvěděla, že se mnou na mé původní místo již nepočítá. Zvažovala jsem více možností, ale nakonec jsem se rozhodla, že si zkusím najít práci ve svém oboru. Před pár dny jsem se dozvěděla, že jsem vyhrála výběrové řízení, pozice by měla být ve státní správě a nástup by byl začátkem září 2018. Včera jsem kontaktovala svého nadřízeného, abychom vyřešili můj pracovní poměr, ale o nové práci mu zatím nemám v úmyslu nic říkat. Chtěla jsem si s ním domluvit osobní schůzku, ale na telefon ani email nereagoval.
Cca za půl hodiny jsem hovořila s personalní ředitelkou, která mi volala, ohledně mé délky rodičovské dovolené. Z jejího rozhovoru se mnou vyplynulo, že zatím nemá zájem v úmyslu se se mnou rozloučit a to i za předpokladu, že jsem jí jasně řekla, že ze strany mého nadřízeného není sebemenší zájem o to, abych pokračovala v práci a to ani na jiné pozici, která tam v tuto dobu ani není možná. Ráda bych věděla, jak dále postupovat a případně, jak jí přesvědčit, abychom se co možná nejdříve domluvili.
Mám tedy několik dotazů k výše uvedené situaci:
1) jak mám postupovat, pokud bych ráda nastoupila od září do nové práce, ale zaměstnavatel zatím nemá zájem mě uvolnit, je třeba napsat písemnou žádost nebo zažádat o výpověď i za cenu, že přijdu o odstupné, na které bych jinak měla ze zákona nárok,
2) pokud zažádám o výpověď a podala bych ji do konce tohoto měsíce, platila by od 1.8. do 30.9. 2018 a já bych teoreticky mohla od 1.9. nastoupit na novou pozici, ale asi jen na dohodu, předpokládám, že na hlavní pracovní poměr to nepůjde, protože bych v té době byla ještě na RD a běžela by výpovědní lhůta,
3) je možné výpovědní lhůtu z mé strany nějak "zkrátit", abych mohla od září nastoupit v nové práci na hlavní pracovní poměr,
4) je tato situace možná, pracovat v nové práci na hlavní pracovní poměr i když trvá RD,
5) je možná z právního hlediska i situace, že bych na nové pozici pracovala od září (v tomto měsíci budu ještě na RD), např. na dohodu o provedení práce a to i za předpokladu, že po nástupu do svého současného zaměstnání dostanu ze strany zaměstnavatele 1. den výpověď, která bude činit dva měsíce, měla bych mít nárok podle Vás na 100 % platu a být doma, případně je vůbec možné pracovat na dohodu u jinéo zaměstnavatele a současně mít dvouměsíční výpovědní lhůtu u původného zaměstnavatele,
6) pokud odejdu od svého současného zaměstnavatele je možné před odchodem zažádat písemně o navrácení dokladů o vzdělání (např. diplomy, různá osvědčení i když se jedná o ověřené kopie), nebo jiné materiály, které mám založené ve své složce na personálním oddělení.
Předem Vám děkuji za odpověď na můj dotaz.

Pěkný den

Horáková

Dobrý den,
vezmu to vlastně odzadu. Zákoník práce nijak nebrání tomu, abyste měla uzavřeno několik pracovních poměrů zároveň, pokud budete schopna plnit své pracovní povinnosti ve všech. Protože v aktuálním pracovním poměru nepracujete, protože čerpáte rodičovskou dovolenou, tak můžete pracovat pro jiného zaměstnavatele. Nemusíte to ani svému aktuálnímu zaměstnavateli sdělovat. Zákoník práce požaduje souhlas zaměstnavatel pouze v případě, že by předmět Vaší výdělečné činnosti byl shodný s hlavním předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele. Nejde tedy o to, co je náplní Vaší činnosti, ale co je náplní činnosti celého zaměstnavatele. Klidně tedy, dle mého názoru, můžete pracovat pro jiného zaměstnavatele, jen by bylo vhodné s ním mít ujasněno, že může z důvodu schválností od původního zaměstnavatele dojít k situaci, kdy byste musela pro něho ještě nějakou dobu vykonávat práci.
Pokud v srpnu podáte výpověď, poběží výpovědní doba v září a říjnu, zkrátit to lze pouze tím, že se dohodnete na rozvázání pracovního poměru k určitému datu a pracovní poměr skončí dohodou.
Nárok na náhradu mzdy pro překážky v práci budete mít pouze v případě, že Vám zaměstnavatel dá po ukončení rodičovské dovolené výpověď z organizačních důvodů a zároveň opravdu nebude mít žádnou práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, aby Vám mohl po dobu běhu výpovědní lhůty přidělovat nějakou adekvátní práci.
Domnívám se, že doklady o vzdělání žádat můžete, ale pokud se zaměstnavatel rozhodne z jakéhokoliv důvodu je nevydat a bude argumentovat tím, že jsou součástí personálního spisu, jediná pomoc by tak byla žaloba u soudu a pak je třeba zvážit, zda to vůbec stojí za to.
Hezký den.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.