Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

30.07.2018

Dobrý den, mám dotaz ohledně peněžité podpory v mateřství. Od roku 2015 do 31.7.2017 jsem byla zaměstnaná. Od 1.8.2017 si platím nemocenské pojištění jako OSVČ a současně od 1.5.2018 jsem zaměstnaná. K 2.7.2018 jsem požádala o peněžitou pomoc v mateřství pouze ze zaměstnání, nikoliv jako OSVČ. Nárok nebyl uznán na základě §34 odst. 5 zákona o nemocenském pojištění. Prý mi nemůže být uznáno pojištění z prvního zaměstnání, protože netrvalo souběžně s pojištěním z OSVČ a tudíž nesplňuji podmínku účasti na pojištění 270 dní v předchozích dvou letech. Je postup OSZZ správný? Pokud bych si dobrovolně neplatitla jako OSVČ, tak mi nárok vznikne. Děkuji za odpověď.

Vážená paní,
patrně se jedná o ustanovení § 32 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, které zní:
"(5) Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2 splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé." Podle mého názoru je postup správy sociálního pojištění správný, nejedná se o souběžné zaměstnání. Do 31.7.2018 jste byla účastna nemocenského pojištění jen jako zaměstnanec, od 1.8.2017 jste byla účastna nemocenského pojištění jen jako OSVČ, od 1.5.2018 je souběh účasti na nemocenském pojištění jako OSVČ a zaměstnání. Podle mého názoru by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství ze zaměstnání, pokud byste k 30.4.2018 ukončila účast na nemocenském pojištění jako OSVČ. Jediné, co byste se ve Vaší situaci mohla učinit je podat návrh k ministryni práce a sociálních věcí na odstranění zákona. Ministr práce a sociálních věcí podle § 88 zákona o nemocenském pojištění může rozhodnout v oboru své působnosti o odstranění tvrdostí v jednotlivých případech, které se vyskytly při provádění pojištění.
Samotné řízení o odstranění tvrdosti je upraveno v § 156 zákona o nemocenském pojištění a zahajuje se na základě písemné a odůvodněné žádosti.Řízení o odstranění tvrdosti nelze zahájit, probíhá-li o věci, u níž se odstranění tvrdosti požaduje, správní nebo soudní řízení. Pokud je správní nebo soudní řízení o věci, u níž se odstranění tvrdosti požaduje, zahájeno v době, kdy probíhá řízení o odstranění tvrdosti, řízení o odstranění tvrdosti se přeruší. V řízení o odstranění tvrdosti se rozhodnutí vydává nejpozději do 90 dnů ode dne zahájení řízení. Rozhodnutí se vydává písemně a nemusí obsahovat odůvodnění. Odvolání nebo jiné opravné prostředky proti rozhodnutí v řízení o odstranění tvrdosti nejsou přípustné.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.