Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné na neprovdanou matku, výživné na dítě, vymáhání dluhu

29.07.2018

Dobrý den. Mám dceru (11měsíců) a ex přítel s námi již měsíc nebydlí. Bydleli jsme spolu asi rok a čtvrt, ale nebyl vůbec uvedený v nájemní smlouvě, takže jako bych tu byla sama. On vždy zaplatil nájem (10 000,-) a já energie a další výlohy ( cca 5-6000,-). Ze zbytku peněz jsme "vyžívali" zbytek měsíce. Podotýkám, že výplatu měl na ruku, takže nájem se platil přes můj účet. Teď mi ale odmítá zaplatit alespoň polovinu nedoplatků za energie za dobu, kdy tu bydlel (dohromady asi 10 000,-), stejně tak 2 nájmy po dobu výpovědní lhůty. Tudíž jsem musela sama zaplatit více jak 40 000,-. Je možné vymáhat alespoň nějakou část na ty nedoplatky? Nechci zajít tak daleko, abych lhala, že s námi nebydlel a zkoušela vymáhat výživné zpětně (i když s námi bydlel, ale právě že neoficiálně), ale nevím jak se bránit.

2. Nyní chci soudně zažádat o výpočet alimentů a výživného pro mě. Je OSVČ, jenže fakturuje ještě kolegu. To znamená, že za loňský rok má dle faktur 700 000,-, ale ve skutečnosti vydělal jen polovinu. Dá se to nějak dokázat? A budou ho kontrolovat více? Jestli nemá např. daňové úniky? Má spoustu dluhů (exekuce, sociální, zdravotní..) a je velice nezodpovědný a vyhrožuje, že platit prostě nebude, nebo že se nechá zaměstnat, napsat si minimální mzdu a další peníze bude brát bokem. Jsou nějaké možnosti jak se bránit?

3. Poslední otázka je ohledně péče o dítě. Nemám problém, aby se vídali, ale nepřeji si, aby měl dceru přes noc. Hodně pije a nedělá mu problém pít i když dceru hlídá. Když jí byly 3 měsíce, hlídal ji poprvé na pár hodin a vypil u toho asi čtvrt litru slivovice. Pak ji hlídal i s tchýní a oba se opili opravdu do němoty. A takhle to bylo téměř pokaždé. Z práce vyhodili jeho kolegy, protože všichni nadýchali více jak 2 promile a ex přítel měl jediné štěstí, že ten den nebyl v práci. Nemám pro tohle důkazy bohužel, jen svědky, kterým jsem to řekla, dokonce u toho ani nebyli. Přihlíží soud k takovýmto informacím, i když nejsou prokazatelné?

Děkuji, hezký den.

Dobrý den,
ve Vámi popisované situaci je na místě se nejprve rozhodně dohodnout. Otec dítěte je povinen platit výživné neprovdané matce svého dítěte a to až do dvou let věku dítěte. Dále je samozřejmě povinován vyživovat své dítě. Na obojím se lze dohodnout mimo soud, případně lze uzavřít dohodu a tuto si nechat schválit soudně. Uvádíte na jedné straně, že nechcete, aby musel otec dítěte dopodrobna před soudem odhalit své fakturace a své skutečné příjmy a zároveň se Vám ale nelíbí, že Vám nezaplatil za dobu, kdy s Vámi fakticky bydlel. Toto je právě situace, kdy je zejména pro otce dítěte vhodné se dohodnout, aby řešení situace šlo mimo oficiální cestu. Soud se bude zabývat komplexně celou jeho finanční situací, bude řešit dosavadní udávané příjmy a fakt, že se nyní nechává otec zaměstnat pod svou "cenou" nemusí mít na výživné zase takový vliv.
Jinou otázkou je svěření dítěte do péče a styk otce s dcerou. I zde je velmi důležité, abyste se dokázali dohodnout na řešení, které bude vhodné zejména pro tak malé dítě. Teprve na druhém místě je vždy možno mít až svůj vlastní prospěch, to je důležité, aby rodiče pochopili. Pokud ale dosáhnout dohody nebude možné, budete se muset obrátit na soud a zde žádat svěření dcery do své péče, určení výše alimentů a případně na návrh také určení styku druhého rodiče s dítětem. U soudu můžete předkládat jakékoliv skutečnosti, jen s tím vědomím, že o jejich akceptovatelnosti rozhoduje soud a pokud neuzná Vaše argumenty za přesvědčivé, nebude s nimi počítat.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.