Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Žaloba na určení otcovství

20.07.2018

Dobry den,rozhodla jsem se,že chci podat žalobu o určeni otcovstí.Vůbec si nevim rady...Zhruba pred 5lety jsem žila v Praze kde jsem se seznamila s otcem nasi dcery...Hned po prvnim styku jsem otehotnila.Žili jsme ve spolecne domacnosti zhruba dva mesice pak vse skoncilo.Po celou dobu naseho vztahu jsem byla v domeni ze ho znam ale opak pravdou predstavil se mi dokonce i pod jinym jmenem.V te dobe jsem nemela zadneho jineho partnera nez jeho mala je mu dokonce i podobna.Jsem si 100procentne jista ze je mala jeho.Na to,že ten clovek je jedna velka lez jsem prisla,tak že mi jednoho dne prisel dopis z prazske nevim vazby nebo tak neco.Kde mi priznal,že se vlastne jmenuje jinak a ze je to ten nejvetsi podvodnik na svete a taky recidivista (veskere dopisy mam schovany).Po zjisteni jsem se rozhodla prestehovat zpet do sveho rodneho mesta za rodinou a bohuzel z duvodu ze je to nekolikanasobny recidivista jsem se rozhodla,že nechci aby mel neco spolecnyho semnou a uz vubec s nasi dcerou.Kdyz se mala narodila,jsem se rozhodla mu dat vedet ze ma dceru,přece jen mel pravo se dozvedet o existenci ditete,jak se k tomu bude stavet,atd....Poslala jsem mu dopis kde mu oznamuji ze se nam narodila dcera dne vazila merila atd...Jelikoz vykonaval vykon trestu tak psal docela casto male dopisy kde pise ze az ho pusti tak se ji bude venovat a starat se...Bude ji pravidelne posilat penize ale cas takhle leti mala mela v breznu 4roky on uz byl mezi tim propusten a znovu odsouzen...porad same sliby,neni schopnej niceho jen samych lzi.Ja uz vsak jako matka samozivetlka situaci dost tezce zvladam,bez pomoci mych rodicu bychom byly nejspis s malou uz nekde na ulici.V lednu mi skoncil RP a jsem na pracaku,pobiram jen pridavky 500kc a jeste na zivobyti asi 1700kc jen skolka me stoji mesicne 1300kc proste uz nevim z ktere do ktere.Nevim jak na to.PRed par dny me kontaktoval na Facebooku,že je v praze.Nic vic.Dokonce i socialni pracovnik me pri kazde navsteve upozornuje źe budu muset tu zalobu podat jelikoz pokud otec male je a vim kdo,tak je povinen platit alimenty.Ikdyz nerada (to jen abych malou ochranila,jsem nechtela aby byl v rodnym liste male)musim situaci resit.Praci si jenom tak nenajdu z duvodu matky samozivytelky ptala jsem se na nekolika mistech ale vzdy ten stejny problem pracovni doba.Mame pry narok na alimenty 3roky zpetne...Jsem zoufala nezvladam to.TImto vas prosim o radu,nevim jak vubec sepsat zalobu atd...predem dekuji za vasi odpoved preji hezky zbytek dne.Naschledanou

Dobrý den,
s návrhem na sepsání žaloby o určení otcovství by Vám měla pomoci pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí. Dítě má právo na oba rodiče. Chápu Vás, že nechcete mít s otcem nic společného, když jste se dozvěděla, jaký vede život. Tím, že soud určí otcovství /zřejmě na základě genetických testů/, nařídí otci i platit výživné. To lze žádat až 3roky zpětně. Je otázkou, zda bude otec schopný výživné platit, když vede život takový, jaký popisujete. Pro Vás je ale důležité, že dcera bude mít otce zapsaného v RL a vy budete moci žádat popř. i dávky v hmotné nouzi.

Vzor žádosti o určení otcovství může vypadat např. takto:
Okresnímu soudu v …..
Adresa

V ……. dne …………..


ŽALOBA O URČENÍ OTCOVSTVÍ

Žalobkyně:
XX, nar………, bytem…….

Žalovaný:
XY, nar…….., trvale bytem……….

I.
S žalovaným jsme tvořili partnerskou dvojici od ……do……., přičemž z uskutečněného pohlavního styku v ……. vzešlo mé těhotenství, z něhož se mi dne …….narodila dcera…………..

II.
Otcem nezl. …..je bezpochyby žalovaný, neboť v té době jsem neudržovala intimní styky s žádným jiným mužem. Žalovaný však toto a otcovství k nezl. …….odmítl uznat.

III.
Já v současné době již nepobírám rodičovský příspěvek. Od ÚP pobírám tyto dávky……… Žalovaný na výživu nezl. ……nijak nepřispívá a vůbec se o ni nezajímá. Pracuje jako ……..s pravidelným měsíčním příjmem okolo …… Kč. Žalovaný, má/nemá žádnou další vyživovací povinnost.

Důkazy:
- Rodný list nezl. ………
- Výslech účastníků řízení

IV.
Na základě výše uvedených skutečností navrhuji, aby soud vydal tento rozsudek:
Určuje se, že žalovaný XY ,nar………, je otcem nezletilé ……….narozené dne ………z matky XX

Nezletilá ……….se svěřuje do výchovy matky XX

Žalovaný ………je povinen na výživu nezletilé ………platit výživné ve výši …….měsíčně, a to vždy do každého dvacátého dne v měsíci předem do rukou žalobkyně……. /na účet č………../, a to počínaje dne……….. Žalovaný je také povinen zaplatit dlužné výživné od ……. v částce………../popř. měsíční splátkou v částce………/.

Žalovaný je povinen zaplatit žalobkyni náklady řízení.

XX
(vlastnoruční podpis)

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.