Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na další PPM

20.07.2018

Hezký den,

mám dotaz k vyplácení a výši PPM, pokud na ni nastoupím do 4 let věku předchozího dítěte.

Aktuálně jsem do konce října na RD do tří let věku dítěte, RP mám protažený až do 4 let věku dítěte.

Plánuji co nejdříve otěhotnět (bohužel už to jednou nevyšlo - zamlklé těhotenství), děti jdou do školky... Tudíž bych si ráda zatím našla práci na 0,25 - 0,5 úvazku. Pokud mi něco vhodného nabídne stávající zaměstnavatel, je vyřešeno. Pokud ne a ani mi neumožní ani neplacené volno do 4 let věku dítěte, abych mohla pracovat jinde na částečný úvazek na dohodu, pak se asi budeme muset rozloučit.

Vím, že do 4 let věku předchozího dítěte se posuzuje původní a nový vyměřovací základ a PPM se vyplácí z toho, který je výhodnější. Dokonce pokud bych na PPM nastoupila v ochranné lhůtě 180 dní po skončení zaměstnání, tak se automaticky vyplácí podle původního vyměřovacího základu.

Otázkou je co když bych u původního zaměstnavatele ukončila pracovní poměr, nastoupila do jiné práce na částečný úvazek nebo dohodu o pracovní činnosti - pak by se na mě nevztahovala ani ochranná lhůta ani možnost výhodnějšího původního vyměřovacího základu?

Volala jsem na sociálku a paní mi tvrdila, že ne, že to platí jen pokud bych pracovala stále u stejného zaměstnavatele.

Vzhledem k tomu, že včera mi tam jiná paní tvrdila, že lze prodloužit RD do 4 let věku dítěte a nevěděla ani, že RD a RP jsou na sobě nezávislý, raději bych si tu informaci ověřila.

Díky!

Dobrý den,
v případě, že Váš pracovní poměr bude i nadále trvat, pak platí následující: podle § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb., platí: pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ /DVZ/ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. PPM tedy v žádném případě nebude nižší a bude se počítat jako u předešlého dítěte.
Tak tomu bud tedy v případě, že Vám zastavatel umožní čerpat neplacené volno a v případě, že u něj budete mít uzavřenou nějakou DPP čí DPČ.
V případě, že Váš pracovní poměr skončí a najdete si práci u jiného zaměstnavatele, bude se PPM vypočítávat z výdělku u nového zaměstnavatele.
V případě, že Váš pracovní poměr skončí a vy do 180dní od ukončení budete 6-8 týdnů před porodem, bude Vám PPM náležet ze skončeného zaměstnání.

Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.