Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Scrrening VVV-pozdě zjištěná vada neslučitelná se životem

26.07.2018

Dobrý den, předem bych Vám chtěla poděkovat za odpověď ohledně očkování. A měla bych ještě dotaz. V roce 2016 jsem čekala miminko chlapečka, bohužel to tenkrát nedopadlo, musela jsem na přerušení v 17 týdnu těhotenství z důvodu VVV anecephalus, miminko nemělo mozek a lebeční struktůry. Na vyšším pracovišti při potvrzení této vady mi bylo řečeno, že tato vada je viditelná už v 9 týdnů těhotonství, řečeno specialistou v Gennetu. Můžu se i po tak dlouhé době době obrátit na ČLK, z důvodu pochybení lékaře, můj předešlý gynekolog mě neposlal na prvotrimestrální skreening, ani mi ho nenabídl, neinformoval mě o té možnosti. Dělal všechny ultrazvuky sám a vadu přehlédl, zjistil to až v 16 týdnu a to už jsem musela miminko porodit,místo třeba revize, která jde do 12tt. Jiný lékař mi řekl,že by měl problém svůj postup vysvětlit proč mě neposlal na výší pracoviště.. Do teď, jsem to nechala být, soustředila jsem se na další těhotenství. Ale vrtá mi to hlavou, jde mi spíš, aby tu samou chybu neudělal i jiné pacientky
a dále jestli bych měla šanci u soudu, kdybych pana doktora zažalovala za psychickou újmu i po dvou letech. Na závěr vím, že prvotrimestrální skreening je nepovinný, ale kdyby mě informoval neodmítla bych. V roce 2016, jsem totiž ještě věřila doktorům a neměla potřebu si hledat informace na internetu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den.

Mrzí mne, co se Vám před dvěma lety stalo. Na ČLK se v této věci již obracet nemá smysl, jelikož ČLK řeší podněty týkající se neetického chování atp. lékařů, ale pouze takové, k nimž došlo méně než rok před podáním stížnosti.
To, že Vás lékař neinformoval o možnosti časnějšího screeningu, je jednoznačně pochybením.
Můžete podat na lékaře stížnost k poskytovateli zdravotních služeb - k vedení nemocnice a pokud s vyřízením stížnosti nebudete spokojená, můžete se následně obrátit se stížností ke zřizovateli nemocnice.
Dále můžete podat žalobu a domáhat se nemajetkové újmy, která vznikla Vám v důsledku duševního strádání a dalších komplikací, které Vám nediagnostikováním vady v ranném stádiu těhoteství nastaly.
Pro úspěch žaloby je třeba prokázat porušení povinnosti lékaře, vznik újmy a příčinnou souvislost mezi porušením povinnosti a vznikem újmy. Takže budete muset prokázat, že lékař pochybil právě nenabídnutím specializovaného vyšetření v ranném stádiu těhotenství a tím Vám znemožnil těhotenství ukončit v ranném stádiu a že ukončení, ke kterému pak došlo v pozdějším a pokročilém stádiu, pro Vás bylo z mnoha důvodů vysoce zdravotně i psychicky náročné.
Ne vždy sice diagnoza anencefalie končí potratem, někdy se žena rozhodne děťátko donosit a porodit (samozřejmě jde o vadu neslučitelnou se životem, nicméně je na ženě, jak a kdy bude vše řešit a proto má žena právo na informace). Ženě má být vždy dána možnost se informovaně rozhodnout, jakou cestou se vydá, a tím, že Vás lékař neinformoval o možnosti dřívějšího screeningu, Vás připravil o možnost se informovaně rozhodnout a následně jste byla vystavena daleko rizikovějšímu a náročnějšímu ukončení těhotenství. Tím Vám způsobil újmu.
Nicméně u soudu bude třeba vše prokázat. Prokazování se provádí v těchto případech zejména formou odborných či znaleckých posudků, proto si vyžádejte veškerou svoji lékařskou dokumentaci týkající se prvního těhotenství a udělejte si kopii. Následně se obraťte na advokáta specializujícího se ideálně na zdravotnické právo a věc s ním konzultujte.
Rozhodnutí soudu nelze předjímat, nicméně alespoň omluvu byste vysoudit mohla a osobně bych určitě žádala fnanční náhradu vzniklé nemajetkové újmy. Každopádně do výše popsaného sporu se nepouštějte bez advokáta. Stížnosti samozřejmě můžete napsat sama, ale pokud se následně rozhodnete jít k soudu, tak rozhodně s pomocí advokáta.
Držím palce.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.