Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nevhodné chování otce

18.07.2018

Dobrý den,
mám následující problém: Mám s bývalým přítelem dceru Sáru, nežijeme ve spol.domácnosti, soud ji svěřil do mé péče, v rozsudku je Dohoda, kdy čas není stanoven, je tam zakotveno pouze placení výživného-neplatí od března-rozjíždím soudní spor o zanedbávání povinné výživy.
Můj současný přítel mi dal k narozeninám dárek dovolenou v Egyptu. Poslední týden v červnu jsme odletěli. Po úvahách spojených s cestováním do této země – velká vedra, jiný tlak, podnebí, strava a agresivní slunce – jsme se shodli, že Sáru necháme doma s babičkou, která se o ni postará. Otci jsem sdělila, že jedeme na týden pryč, avšak pro klid mé mamky, aby ji neotravoval, jsem mu neřekla, že Sára zůstane doma. Dozvěděl se to ihned po našem návratu, avšak jednou se stalo, že mamku obtěžoval u známé na zahradě a chtěl si s malou hrát. Co však následovalo při posledním styku v den, kdy se to dozvěděl, Vám chci sdělit.
Řekla jsem mu, že si nepřeji, aby sledoval mou mamku, kdy je s kočárkem a kdy ne, že mamka nemá s naší dohodou nic společného a že bez mého vědomí s malou být nemůže. Odvětil mi, že cituji: „A mám se z tebe po*rat?“ Další konverzace byla stejného ražení, nerespektoval žádné zásady slušného chování a zatímco nesl dceru, mě nazýval „placenou ku*vou“. Došli jsme na venkovní restauraci, kde si objednal pivo a po chvíli, když Sára ukazovala na sklenici, dával jí ho pít. Opět jsem mu slušně řekla, že ta sklenice je z tenkého skla a že malá do ní kouše, že ještě neumí pít, ať jí to nedává pít, neuposlechl a stále mi nadával, jako viz. výše. Po třetím apelování jsem řekla, že jestli ji ještě jednou dá napít z toho skla, jdeme okamžitě domů, exnul zbytek piva, vzal malou a šel pryč, aniž by mi cokoliv řekl. Skoro jsem za nimi běžela s kočárkem. Po chvíli se situace vyostřila natolik, že jsem ztratila trpělivost a posléze dostala i strach. Otec malou po hodině nošení dal do kočárku a dal jí svůj mobil na hraní, načež si ho začala dávat do pusy. Rychle jsem jí ho vyndala, že to není hračka pro děti, že jsou tam bacily a vhodila jsem jej k jejím nohám v kočárku, aby na něj nedosáhla. Tehdy ztratil nervy a začal po mě řvát, abych mu nesahala na jeho věci. Řekla jsem „tak jí to nemáš dávat“. Opravdu to byla přehnaná reakce z jeho strany, začal po mě na ulici ječet, že jsem ku*va a vyčítat, že si jedu do Egypta a děcko nechám doma atd....
Sebrala jsem se a zrychlila směrem domů, nenechám po sobě řvát a nadávat na veřejnosti před svým dítětem, neměl žádné právo se takto ke mně chovat. V tu chvíli křičel ať zastavím, že má mít ještě 15 minut, že si chce vzít svoje věci a rozloučit se s malou. Zastavila jsem tedy ,aby si vzal věci. Jen co si je vzal, chytil rukojeť kočárku a začal se se mnou uprostřed silnice přetahovat o malou. Byly tam dvě holky, asi kolem 15ti let, puberťačky, smály se nám, bohužel jsem je neznala, aby mi to dosvědčily. Křičela jsem, ať mě pustí, byla jsem úplně rozklepaná a měla strach o sebe i o malou. Malá samozřejmě plakala. On házel vinu na mě, že „vidíš co děláš, jaké stresy ji děláš?!“
Pustil rukojeť a postavil se před kočárek, abych nemohla pokračovat v cestě. Bránil mi až do chvíle, kdy jsem mu řekla větu: „tímhle mi jen nahráváš“ - pak přestal. Rychlým krokem jsem spěchala domů a doma jsem se asi půl hodinu uklidňovala, byla jsem psychicky opravdu rozrušená, v noci jsem nemohla spát a malá spala taky špatně. Nevím, jestli miminka přejímají energii od matek, nebo jsou i tak dost vnímavé na okolí, ale bylo to hrozné.
Z jeho chování je zřejmé, že mu vůbec nejde o dobro malé, když ji opakovaně ohrožoval (sklenice s pivem, uprostřed cesty se kdykoliv zastavil a začal se fotit selfie na mobil ikdyž slyšel, že se blíží auto), ale že mu jde o to, mě naštvat, dělá neustále naschvály a vydírá, volal na mě, že přijde s policií a s OSPODem.
Celou situaci jsem byla nahlásit na PČR jako přestupek proti občanskému soužití. Co nevím je, jak se zachovat k otci, až doposud ji pravidelně vídal 2x týdně, od nynějška se bojím vycházet z domu, kde na mě narazí a zda-li se to nebude opakovat. Nebere vůbec moje žádosti, dělá opak toho, co řeknu a odvětí jen to, že se ze mě nepo*ere. Za těchto okolností bych nejraději styk odpírala, avšak do budoucna si nechci nijak soudně ublížit.
Předem děkuji za Vaše rady.

Dobrý den, Vážená paní,

děkujeme za Váš dotaz.

Váš dotaz má rovinu právní a rovinu psychologickou.

Po stránce právní by možná stálo za zvážení dohodu o úpravě styku s dítětem více konkretizovat.

V otázce vymáhání výživného bych se spíše přimlouvala za to, abyste spíše řešila skutečně vymáhání výživného nikoliv podání trestního oznámení na zanedbání povinné výživy (již tak nedobré vztahy s otcem dítěte to ještě víc naruší a kýžený efekt to nemá). S vymáháním výživného Vám mohou pomoci např. zde: www.vasevyzivne.cz.

Co se týká jednání otce dítěte, bych doporučila učinit oznámení na OSPOD (a to každé takovéto chování).

Jak se bránit nebo jak reagovat na neadekvátní jednání otce dítěte Vám poradí naše psycholožka, když vložíte dotaz i s mojí odpovědí znovu do poradny a hned v úvodu uvedete, že je to dotaz pro paní Šárku Faltovou.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.