Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnání a péče o dítě

12.07.2018

Dobry den, obracim se na vas se dvema dotazy. Od 05/2017 jsem byla na MD, nasledne od 12/2017 jsem na RD, diteti je nyni 13 mesicu. Pracovala jsem jako vyzkumny pracovnik pro dva zamestnavatele-u zamestnavatele A mi skoncila pracovni smlouva 12/2017, u zamestnavatele B mi smlouva trva.
Prvni dotaz se tyka prace na RD- u zamestnavatele B mam moznost pracovat na maly uvazek, nekolik hodin tydne. Nelze vsak pracovat na DPP, chci se tedy zeptat, zda mohu pracovat na stavajici smlouvu, aniz bych prisla o rod.prispevek nebo musela ukoncit rodicovskou dovolenou?Nebo je nutne uzavrit smlouvu novou?
Druhy dotaz se tyka materske pri pripadnem druhem diteti-z ceho by se mi pripadna materska vypocitavala, kdybych na ni nastoupila v prubehu pristiho roku? Dekuji

Vážená paní,

práci lze vykonávat na základě původní pracovní smlouvy, tj. na kratší pracovní dobu. V tomto případě ale nečerpáte rodičovskou dovolenou a ani nejste v ochranné době, tj. v tomto případě neplatí zvýšená ochrana před výpovědí, především z organizačních důvodů. Rodičovská dovolená Vám skončí nástupem (návratem) do práce. Jediné co je třeba si pohlídat je pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Pokud by výše Vaší mzdy nedosahovala minimální mzdy (12200 Kč) měsíčně, je třeba oznámit zdravotní pojišťovně, že jste zaměstnanec, za kterého hradí pojistné na zdravotní pojištění stát, a to z titulu nároku na rodičovský příspěvek. Důvodem je vynětí z povinnosti hradit minimální pojistné na zdravotní pojištění.

Pokud se týká peněžité pomoci mateřství, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) se doba rodičovské dovolené i neplaceného volna do čtyř let věku dítěte posuzuje jako doba účasti na nemocenském pojištění. PPM náleží při narození dalšího dítěte i bez návratu do zaměstnání. V praxi to znamená, že matce, u níž při nástupu na další PPM trvá pracovní poměr, nárok na další PPM vzniká vždy.
Nebude-li mít matka v rozhodném období žádný příjem ze zaměstnání (např. z důvodu čerpání rodičovské dovolené) nebo není-li v rozhodném období alespoň sedm kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, považuje se za rozhodné období první předchozí kalendářní rok, v němž měla matka započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Z tohoto příjmu se určí denní vyměřovací základ pro výpočet další PPM.
Vzniká-li za trvání stejného zaměstnání v období do čtyř let věku předchozího dítěte nárok na PPM, porovnává se denní vyměřovací základ před redukcí (výpočtem) s denním vyměřovacím základem před redukcí (výpočtem) u předchozího dítěte. Matce náleží PPM z vyměřovacího základu, který je pro ni výhodnější. To znamená, že Vám nebude na újmu skutečnost, že se vrátíte na několik hodin do práce a Vaše výše mzdy bude nižší.

Právní předpisy:
§ 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění

Další informace.
Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech (kap. Sociální pojištění a péče o děti, Těhotenství a dávky nemocenského pojistění)
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.