Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na dovolenou u zkráceného úvazku

22.07.2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s nárokem na dovolenou vzhledem k mateřské a rodičovské dovolené. Mám u zaměstnavatele trvalý pracovní poměr na dobu neučitou. Na první mateřskou dovolenou jsem nastupovala 2.2.2017 (do té doby jsem vyčerpala celou řádnou dovolenou za rok 2017 kromě 5,5 dne), mateřská dovolená mi končila 16.8.2017 a zároveň jsem od 17.8.2017 nastoupila zpět do práce na zkrácený úvazek 0,1. (ještě v čevenci jsem měla na výplatní pásce dovolenou 5,5dne, v srpnu už jen 0,5 dne, bez toho abych si nějakou dovolenou vybrala nebo mi byla poplacena, mzdová účetní říkala, že bude jednodušší nastoupit do práce hned po skončení MD a dovolenou mezi tím nevybírat), po celou dobu práce na 0,1 jsem pobírala i rodičovský příspěvek. Mým prvním dotazem je, kde se mi ztratilo 5 dní dovolené za rok 2017?
Pracovala jsem na zkrácený úvazek až do 20.6.2018, kdy jsem nastoupila na druhou mateřskou dovolenou, za rok 2018 mám na pásce 4 dny letošní dovolené a 0,5 dne loňské (nic jsem nevybírala), můj dotaz je, kdy si dovolenou vybrat, aby se mi zase neztratila, asi ihned po skončení mateřské dovolené?
A můj třetí dotaz, měla bych mít nárok na celou řádnou dovolenou za rok 2018, vzhledem k tomu, že v červnu jsem nastoupila znovu na MD, což by se mělo započítávat jako odpracovaná doba nebo se to vzhledem k částečnému úvazku v první polovině roku bude nějak krátit? Pokud ano, mohla bych si jí vybrat na začátku nového roku ihned, jak mi skončí MD?
Děkuji moc za odpovědi, nevím, jaký vliv na nárok na dovolenou má můj zkrácený úvazek, ale mám pocit, že kdybych nepracovala, byla bych na tom finančně lépe.

Dobrý den,
bez podrobných znalostí celé Vaší situace a bez možnosti s Vámi dopřesnit konkrétní detaily případu, se mohu dopustit jen své vlastní spekulace na to, jak to nyní s dovolenou máte.
U zkráceného úvazku vzniká nárok na dovolenou naprosto stejně jako u celého úvazku a máte nárok na stejný počet dnů, ale je nutno si uvědomit, že i den takové dovolené odpovídá zkrácené verzi, takže každý Váš den dovolené má jen 0,1 běžného dne dovolené.Je lhostejno, zda jste nárok na dovolenou "odpracovala" při plném úvazku nebo až při zkráceném, dovolená se poskytuje vždy aktuálně podle doby, kdy je vybírána. Neuvádíte, zda pracujete na zkrácený úvazek jen některé dny, ale budu to považovat za pravděpodobné vzhledem k minimální výši úvazku. Dalo by se tedy uvažovat o tom, že personální systém u Vašeho zaměstnavatele přepočítal Vaši dovolenou na celé směny a při 0,1 úvazku tak z 5,5 dne udělal 0,5 dne. Jak jsem již dříve uvedla, jde pouze o můj pokus situaci vysvětlit, ale domnívám se, že tím je vyjádřeno, že máte nárok na 0,5 dne (celého pracovního dne), což odpovídá 5 dnům, které by činily jen desetinu pracovního dne (jako je Váš úvazek). Jestliže pracujete jen například jeden půlden v týdnu, tak to ani jinak vyjádřit nelze.
Stejně tak se domnívám, že u dovolené za rok 2018 jde také o přepočet na celé pracovní dny při běžném úvazku. Za rok 2018 Vám bude příslušet nárok na celou dovolenou ve výměře za celý kalendářní rok, ale jestliže stále je Váš pracovní poměr evidován stále jen ve své 0,1 výši, pak opět bude možno čerpat dovolenou odpovídající úvazku. Pokud byste měla úvazek zkrácený jen na dobu určitou a opět se Vám změnil na plný, pak by se i dovolená čerpala jako při plném úvazku, i když nárok na ni vznikl při zkráceném.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.