Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Lázně

17.07.2018

Dobrý den,
mám na základě soudní dohody syna ve své péči a otci je stanoven styk. Syn má 4 roky a od září 2017 chodí do školky, od října do cca února byl velmi často nemocný a proto dětská lékařka i lékařka z alergologie doporučily absolvování lázeňského pobytu. Otec je se zdravotním stavem syna obeznámen a proti lázeňskému pobytu neměl žádné námitky. Návrh na lázně byl synovi zdravotní pojišťovnou schválen a na pobyt má nastoupit 8.8.2018. Termín pobytu stanovují samy lázně, otce jsem o termínu informovala v den, kdy jsem se ho dověděla. Otec má však styk se synem 1.-10.8.2018 a nesouhlasí, aby byl jeho styk se synem jakkoli zkrácen ani není ochoten si jej vzít o dny, do kterých mu lázně do styku zasahují dřív, případně se synem do lázní nastoupit a předat mi ho 10.10.2018 a žádá po mně, ať mu předložím jeho písemný souhlas s lázeňským pobytem, že lázeňský pobyt není neodkladná zdravotní péče a neměla jsem právo bez jeho písemného souhlasu o lázně žádat. Do lázní jsem telefonovala a pokoušela se dohodnout na pozdějším nástupu, ale bylo mi sděleno, že toto není možné a musí se dodržet 28 denní léčba. S pobytem v lázních se pojí i několikatisícový poplatek, který musím v následujících dnech uhradit. Otec na mé dotazy, jak se na nástupu syna do lázní domluvíme nereaguje a odpovídá mi, že mu nebudu svévolně omezovat kontakt se synem... Prosím o radu, jak postupovat, když se důvodně obávám, že mi syna v termínu nástupu do lázní nepředá a lázeňský pobyt nebudeme moci absolvovat. Konzultovala jsem již s OSPOD, sociální pracovnice apeluje na dohodu s otcem, ta však není možná. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Dle § 877 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku platí, že „nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče.“
Při rozhodování o nahrazení souhlasu u lékařských zákroků a léčení dítěte obecně je třeba vždy brát v potaz hlavně zdravotní přínos léčby pro dítě a zejména vliv léčby na zlepšení zdravotního stavu dítěte apod. V těchto případech si soud obvykle vyžádá odborné vyjádření, event. znalecký posudek, který nejlépe zhodnotí po odborné stránce pozitiva i negativa daného navrhovaného léčebného postupu (zde lázeňské péče) v souvislosti se zdravotním stavem dítěte.
Vzhledem k tomu, že Vás docela tlačí čas, lze podat i návrh na vydání předběžného opatření, ovšem nejsem si jistá, zda bude předběžné opatření v tomto případě vydáno, jelikož předběžné opatření by z procesního hlediska nemělo nahradit v plném rozsahu případný rozsudek - což by se, obávám se, právě v popsaném případě stalo.
Nicméně pokud se obrátíte na soud, aby svým rozhodnutím nahradil souhlas otce, tak i návrh na vydání předběžného opatření podejte – moc možností stejně nemáte. Sežeňte si vyjádření lékaře o nezbytnosti pobytu v lázních pro synkovo zdraví a celou věc konzultujte s advokátem specialistou na rodinné právo – můžete si jej vyhledat zde:
http://vyhledavac.cak.cz/
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.