Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Podpora v nezaměstnanosti

07.07.2018

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti v následující situaci. Bohužel ani od mzdové účetní ve firmě ani od referentky na Úřadě práce (ÚP) jsem nedostala kompletní informace, díky nimž bych si byla stoprocentně jistá tím, na co mám v mé situaci nárok.
Od roku 2013 jsem byla na mateřské a rodičovské dovolené se 2 dětmi, mezi nimi jsem se do zaměstnání nevracela, RD s prvním dítětem a MD se druhým na sebe navazovaly, zaměstnancem jsem zůstávala. 12. 6. 2018 byly mladšímu synovi 3 roky a předem jsem zaměstnavatele kontaktovala o plánovaném návratu do zaměstnání.
Ke 13. 6. 2018 jsme se zaměstnavatelem uzavřeli Dohodu o ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů pro nadbytečnost, protože mé pracovní místo bylo v době mé rodičovské dovolené zrušeno.
14. 6. 2018 jsem se přihlásila na ÚP.
Má rodičovská dovolená prozatím trvá.
Zajímal by mě výpočet výše podpory v nezaměstnanosti v mém případě. Bude se vypočítávat z předchozí mzdy? Je něco, co bych měla nebo mohla ještě splnit či doplnit, aby se z předchozí mzdy vypočítávala? Referentka na ÚP mě informovala, že pokud za mě v letošním roce 2018 zaplatí alespoň jeden měsíc důchodové pojištění zaměstnavatel, budu mít nárok na podporu vypočítanou z výše předchozí mzdy. Musí to zaměstnavatel v mém případě udělat (nevím, jestli to hraje roli, ale vyplatí mi odstupné)? Co by to pro zaměstnavatele znamenalo, pokud bych jej o to požádala?
Děkuji za radu a zprávu.

Dobrý den.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Podpůrčí doba činí 5 měsíců.
U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2018 tedy první dva měsíce ve výši 4.315 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 452 Kč a poslední měsíc 3 164 Kč měsíčně.)
Jinak činí výše podpory v nezaměstnanosti první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2018 tedy maximálně 16 682 Kč).
Pokud bylo uchazeči vyplaceno odstupné z posledního zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti obdrží teprve poté, co vyprší doba odpovídající výši odstupného.
Pokud jste do 12.6.2018 čerpala rodičovskou dovolenou, dne 13.6. jste se zaměstnavatelem pouze podepsala dohodu o skončení pracovního poměru, tento den jste nepracovala, nepobírala jste mzdu ani její náhradu, pak se výše podpory v nezaměstnanosti bude odvíjet od průměrné mzdy v národním hospodářství, bude tedy minimální.
Pokud byste 13.6. nastoupila do zaměstnání, vykonávala práci a pobírala za ni mzdu (popř. z důvodu překážek na straně zaměstnavatele byste práci nevykonávala, ale pobírala náhradu mzdy) a pracovní poměr by skončil např. až 15.6., odvíjela by se podpora v nezaměstnanosti od příjmů dosahovaných v zaměstnání od 13.6. do 15.6.2018.
Obávám se, že zpětně již situaci nelze zhojit.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.