Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Převoz dítěte do jiné nemocnice

11.07.2018

Dobrý den. Prosím moc o radu jak mám postupovat,jak too vyřešit. Můj syn 4,5let trpi myoklonickou epilepsi autizmus a ADHD. 28.6.2018 jsem volalaRZS kvůli častým záchvatum. Převezli nás na JIP v České Lípě na dětské oddělení. V sobotu 29.6.ho propustili s tím,že je v pořádku a žádné záchvaty nemá. Mezi tím jsem kontaktovala FN v Brne a p.přimáři na dětské neurologii jsem vše zdelila a poslala celou zdrav.dokumentaci. Slíbil mi,že syna přijme. No v pondělí 2.7.2018 syn dostal opět sérii záchvatu,byli sme v městě. Volala jsem opět RZS trvalo jim 20minut,no mezitím jsem volala dets.neuroložku Mudr.Henčlovú a ta řekla ať přidem a že mu dá diazepam. Mezitím dorazila sanita a chtela jsem odvézt k neuroložce. Odvezli nás,dali sestričke papiry. Pani doktorka nás nechala čekat asi hodinu a pak mu natáčeli EEG,kde měl znovu sérii záchvatu myoklonii. Dr.ani syna vyšetřila,ani mu nepodala diazepam,prostě jako kdyby sme tam nebyli. Jenom prohidila že se to rozjelo a že v nemocnici nám pomohou. Tak syn je znovu na JIPu a měla jsem dohodnutý příjem syna do Brna ale v České Lípě na dětském mi pani doktorka Petru,zdelila,že je to problém,že js to podotýkám celodennej výlet. Co mám prosím udělat,aby ho převezli sanitou do Brna na detskou neurologii. Mají ho totiž v plánu propustit,protože nemá záchvaty. Ale byl stále na diazepamu. V Brne máme termín přijetí 19.7.,když bude bez záchvatu. No dnes jsem se dozvěděla,že mu nasadili moc vysoké dávky léků a že to není dobrý. Jak mám urychlit převoz,co máme jako rodiče udělat? Podepsat revers a odvézt ho sami? Co když po cestě chytne záchvaty? Prosím mooooc o radu co máme dělat a jak postupovat? Predem moc děkuju za vaši radu,odpověď.

Dobrý den.
Na Vašem místě bych zvolila a domluvila přeložení Vašeho syna do brněnské nemocnice, syn již je přijat do nemocnice v České Lípě, nicméně stále máte jako jeho zákonní zástupci nárok a právo na volbu poskytovatele zdravotních služeb. Pokud jde o způsob převozu, tak ten si budete muset zajistit prostřednictvím dopravní zdravotní služby, nikoli prostřednictvím záchranné zdravotnické služby, nebo sami vlastním dopravním prostředkem. Záchranná zdravotnická služba vozí pacienty pouze k nejbližšímu poskytovateli zdravotních služeb, který je schopen adekvátní zdravotní služby poskytnout (což by byla Česká Lípa - kde Váš syn už je a kde péče není vyhovující), dopravní zdravotní služba může pacienta zavést i do vzdálenějších zdravotnických zařízení.
Pokud převoz doporučí ošetřující lékař, uhradí Vám náklady na převoz zdravotní pojišťovna, pokud ne, budete si muset převoz hradit sami.
V tomto případě doporučuji investovat do převozu. Pokud jde o zdravotní dopravní službu jsou schopni zajistit při převozu zdravotnický dohled. Najděte si tedy poskytovatele zdravotních dopravních služeb a domluvte se.
Nemocnice nemůže převozu bránit, pokud bude třeba ošetřující lékařka přesvědčena o jeho nevhodnosti, může Vám dát podepsat revers, ale nemůže Vám v převozu bránit. Vyžádejte si pro převoz nezbytné léky, které můžete použít, i kdybyste si dítě převáželi vlastním vozem (existují třeba čípky, které se dávají při záchvatu). Převoz předem konzultujte i s Brněnskou nemocnicí. Pokud syn bude mít při převozu záchvat, postupujte podle rad lékařů, případně dle svých zkušeností (určitě už měl záchvat i doma).
Až se stav stabilizuje, zamyslete se i nad dalšími věcmi, postižení není jen o zdravotní péči a rehabilitaci a synovi nebudou věčně čtyři roky. Bude potřebovat školku, školu bude potřebovat školské poradenské zařízení, bude potřebovat ergoterapii, až bude syn dospívat a bude dospělý přijde třeba otázka (chráněného) bydlení, pracovního uplatnění, otázky okolo partnerství atp.
Je to sice daleko, ale je dobré se na vše postupně připravit. Například pobytová zařízení pro lidi s kombinovaným postižením nebo nízkofunkčním autismem mají pořadníky atd. Vím, že teď řešíte hlavně tu zdravotní péči, ale je toho hodně i z toho sociálního a vzdělávacího hlediska.
A jsou služby, které by Vám mohly pomoci už nyní:
Již nyní a to až do věku 7 let synka byste mohla využívat ranou péči - je to terénní služba a je bezplatná.
http://iregistr.mpsv.cz/socreg/hledani_sluzby.do?pg=2&zaok=&sd=ran%C3%A1+p%C3%A9%C4%8De&zak=&SUBSESSION_ID=1531303809746_1#results
Držím palce.

Právní předpisy:
Zákon č. 372/2011. Sb., o zdravotních službách
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.