Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dávky

06.07.2018

Dobrý den, chci se zeptat, jsem těhotná a vím že dítě bych finančně nezvládla jelikož je mi 18 let a právě jsem začala pracovat (měsíc zpátky). Jenže bych si miminko ráda nechala. Přítel (22) je na tom finančně podobně jako já, oba se snažilme, pracujeme ale než by byla nějaká sociální jistota chvilku to potrvá. Chci se tedy zeptat jaká je v takové situaci možná podpora od státu (jestli vůbec nějaká).

Dobrý den.
V souvislosti s narozením dítěte a péčí o ně můžete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění (popř. ochranné lhůtě). Do doby účasti na nemocenském pojištění se počítá doba trvání pracovního poměru a dále též doba studia, pokud se považuje za soustavnou přípravu na budoucí povolání a studium bylo úspěšně ukončeno.
Pro orientační výši dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – http://www.mpsv.cz/cs/11580
V případě, že nesplníte podmínky pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství, ale splníte podmínky pro vznik nároku na nemocenské, uzná Vás lékař práce neschopnou počátkem 6. týdne před očekávaným dnem porodu a Vaši pracovní neschopnost ukončí uplynutím 6. týdnů po porodu. Od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti Vám náleží nemocenské.
Pokud byste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské, budete pobírat rodičovský příspěvek, a to poprvé za měsíc, ve kterém se dítě narodí.
Jinak budete rodičovský příspěvek pobírat poté, co přestanete pobírat peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč, může rodič volit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku až do této výše. Volbu výše rodičovského příspěvku si tedy můžete zvolit i podle denního vyměřovacího základu otce dítěte, bude-li to pro Vás výhodnější. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Další dávkou, která by ve Vašem případě připadala v úvahu, je porodné. Touto dávkou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením dítěte. Nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé živé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Životní minimum rodiny, kterou tvoří rodiče a narozené dítě, je 7.710,- Kč. Výše porodného na první dítě činí 13 000 Kč.
Další dávkou státní sociální podpory, na kterou byste mohli mít nárok je přídavek na dítě..Nárok na dávku mají rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte a ve dvou výměrách podle druhu příjmu; v základní výměře do 6 let věku dítěte činí 500,- Kč měsíčně.
Stát poskytuje též příspěvek na bydlení, který má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem.
Bližší informace o dávkách státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, porodné, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení , formuláře žádostí a seznam kontaktních pracovišť naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
Pro informaci o dávkách můžete využít též aplikaci sociální poradce, kde po zadání vstupních údajů systém vyhodnotí, na jaké dávky byste mohli mít nárok - https://portal.mpsv.cz/soc/poradce.
Mnoho užitečných informací pro (budoucí) rodiče, naleznete v brožuře „Nebojujte se zákony“, kterou si můžete zdarma stáhnout ve formátu pdf na našich webových stránkách – www.aperio.cz.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.