Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Určení otcovství

07.07.2018

Dobrý den chtel jsem se zeptat jak je to s přiznáním otcoství u soudu moje přítelkyně je tehotná a mame pred porodem akortá že za 4 mesíce jí bude 18 a vše musí vyřizovat její matka a ta mi tvrdí že mam udat že sní nežiju a že jsem ochoten jí přispívat atd že to mam říct u soudu ale my spolu žijeme a jen co jí bude 18 tak se od její matky chcem odstehovat protože nám dela ze života peklo já samozřejme se o ne starat na miminko se těšim jak blázen mužete mi prosím poradit dekuju za odpověd :)

Dobrý den,
otcovství k dítěti se určuje dle ustanovení občanského zákoníku na základě tzv. tří domněnek otcovství. První domněnka otcovství svědčí vždy manželovi matky, tedy za otce dítěte se považuje manžel jeho matky. Zákon vychází z velmi vysoké pravděpodobnosti, že pokud se dítě narodí v manželství, zploditelem je manžel matky. Uvedenou konstrukcí je chráněno novorozené dítě, neboť hned od jeho narození jsou takto založeny právní vazby nejen na matku, ale i na otce, a jejich prostřednictvím na ostatní příbuzné. Není nutné cokoli dokazovat, právní domněnka se uplatní bez dalšího jako důsledek manželství. Druhá domněnka otcovství spočívá v souhlasném prohlášení ženy a muže, že onen muž je otcem dítěte. Nastupuje za podmínky, že se neuplatnila domněnka svědčící manželovi matky, tzn. je-li matkou neprovdaná žena nebo otcovství bylo pravomocně popřeno. Takto lze založit otcovství nejen vůči dítěti narozenému, ale i k ještě nenarozenému, avšak již počatému. Prohlášení musí být učiněno ústně, srozumitelně a zcela konkrétně. V žádném případě tedy nepostačí, jestliže matka uvede bez dalšího jméno otce v porodnici či určitý muž se neformálně považuje za otce, ačkoli se i podílí na povinnostech rodiče. Problémem ve Vašem případě však je, že toto prohlášení je právní jednání a k činění právního jednání je obecně potřeba mít způsobilost, jíž se v plném rozsahu nabývá dosažením zletilosti. Dle § 31 občanského zákoníku se má za to, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku.Zda je ono prohlášení o otcovství takovýmto právním úkonem, je sporné. Pokud nikoli, nezletilý rodič by musel být zastoupen svým zákonným zástupcem, tj. ve Vašem případě matkou. Otcovství tedy může být určeno souhlasným prohlášením nezletilých rodičů podle ustanovení § 52 odst. 1 zákona o rodině, pokud je takové prohlášení přiměřené rozumové a mravní vyspělosti nezletilce odpovídající jeho věku a pokud je nezletilý rodič schopen posoudit význam tohoto prohlášení. Jinak platí, že dle § 779 odst. 2 občanského zákoníku prohlášení nezletilého rodiče o otcovství musí být učiněno vždy před soudem a při činění právních úkonů nad rámec přiměřené rozumové a mravní vyspělosti musí být nezletilý zastoupen.
Máte tedy několik možností, jak svoji situaci řešit. Budoucí matka může podat návrh na soud o povolení uzavření manželství a Vás, otce svého nenarozeného dítěte pojmout za manžela a tak Vám bude svědčit první domněnka otcovství. Nebo dále může prohlášení o otcovství jako nezletilá učinit před soudem. Jestliže jí za 4 měsíce bude 18 let, podle mého názoru není třeba, aby byla zastupována matkou, neboť je ve věku blízké dospělosti a jistě chápe co určení otcovství obnáší. Třetí možností je eventuelně počkat, až budoucí matka bude plnoletá, a pak určit otcovství učiněním souhlasného prohlášení rodičů.
Pokud se týká budoucí tchyně, je třeba abyste se celé záležitosti chopil jako muž a budoucí otec. Vaším cílem by, podle mého názoru, měly být rovnoprávné, vzájemně se respektující a přátelské vztahy v rodině. To není snadný cíl, ale dlouhodobá cesta. Trvejte tedy na svém, že jste čestný muž a řádný otec, že se o svou ženu a dítě řádně postaráte. To je třeba prokazovat svými činy. Jedině takto si získáte u své tchyně respekt, ale je to dle mého názoru dlouhodobá záležitost. Nezapomeňte na druhou stranu, že tchyně jsou také někdy užitečné, předpokládám, že ráda vám pomůže a jistě v budoucnu oceníte hlídání dítěte.
Prvním krokem tedy je, že u soudu prohlásíte, že se o svou ženu a dítě postaráte a že s ní chcete žít. V případě potřeby je možné zkusit dohodu prostřednictvím služby "zprostředkování dohody", kterou nabízí Klub K2, o.p.s., www.klubk2.cz. objednání: rc@klubk2.cz.
Držím palce!

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu:
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.