Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otec na RD

29.06.2018

Téma: OTEC NA RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ, MATKA ZAMĚSTNÁNA V NĚMECKU, VYBRALA JIŽ MATEŘSKOU A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVĚK Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení 10.otázek. Fakta: Matka a otec dítěte nejsou sezdáni. Oba mají trvalé bydliště v ČR, nicméně není shodné, každý má jiné a to v původním místě svého narození. Jejich dítě má z důvodu nesezdání rodičů automaticky trvalé bydliště u matky.
V roce 2017 se jim narodila dcera, všichni - matka, otec i dcera mají české občanství. Matka pracuje v Německu, otec je zaměstnán v Čechách. Matka má nahlášenou rodičovskou dovolenou u německého zaměstnavatele do srpna 2018 (věk dcery 1 rok a 3 měsíce) a již pobírala rodičovský příspěvek z Německa (zažádáno a čerpáno v Německu). V současné době již žádný příspěvek matka nepobírá a dobíhá jí pouze konec rodičovské dovolené. Otec se poté bude od srpna (budou se s matkou krýt cca 2 dny na rodičovské dovolené - DOTAZ 1: je to v pořádku?) starat o dítě. Otec plánuje být s dítětem přibližně cca 4 měsíce ( max až 1 rok) doma a pečovat o něj. DOTAZ 2: Co je pro otce výhodnější? Jít na rodičovskou dovolenou nebo si vzít neplacené volno? DOTAZ 3: Je povinen otec platit si sám zdravotní a sociální pojištění během doby kdy se bude starat o dítě? (rodičovská dovolená kontra neplacené volno) DOTAZ 4: Hraje pro sociální a zdravotní pojištění nějakou roli to, že mateřská dovolená a rodičovský příspěvek byl čerpán matkou v zahraničí? DOTAZ 5: V případě, že je pro otce výhodnější zažádat si rodičovskou dovolenou na 4 měsíce, je potřeba mít trvalé bydliště dítěte a trvalé bydliště otce sjednocené nebo to nehraje roli? Má si otec přehlásit dceru k sobě at má s ním stejný trvalý pobyt? DOTAZ 6: Hraje roli pojištění dcery? Dcera je navázána na pojištění matky v Německu, má tedy německou zdravotní pojištovnu. Je potřeba, aby měla české pojištění? Aby stát platitl za otce pojištění? DOTAZ 7: Může si otec zažádat o rodičovský příspěvek v Ćechách, když již matka pobírala rodičovský příspěvek v zahraničí? DOTAZ 8: V případě, že matka odpracuje plánované 4 měsíce (kdy otec pečuje o dítě) a rozhodne se, že chce opět nastoupit na rodičovskou dovolenou, může zažádat podruhé zaměstnavatele v Německu o rodičovskou dovolenou? Resp. Je povinen zaměstnavatel přijmout/respektovat tuto rodičovskou dovolenou? Aniž o ni byl informován při žádosti o první rodičovskou dovolenou? Existuje nějaká lhůta pro oznámení druhé rodičovské dovolené? DOTAZ 9: V případě, že matka po 4 měsících nenastoupí na rodičovskou dovolenou a místo toho ukončí pracovní poměr u německého zaměstnavatelde. Kde se může přihlásit na úřad práce? V Česku nebo Německu? Matka pracovala posledních cca 10 let v Německu. DOTAZ 10: Kde má matka nárok na podporou v nezaměstnanosti - v čechách nebo Německu a jak velkou? Děkuji Vám mockrát předem za zodpovězení dotazů

Dobrý den,
otec dítěte může nastoupit na rodičovskou dovolenou, tu poskytuje zaměstnavatel maximálně do 3let věku dítěte. Čerpání RD musí zaměstnavatel umožnit. Samozřejmě je lepší čerpat RD, protože po ukončení RD musí zaměstnavatel přidělit zaměstnanci práci dle pracovní smlouvy. V době čerpání RD nemůže zaměstnanec dostat výpověď. Neplacené volno zaměstnavatel nemusí poskytnout, je to jeho dobrá vůle, v případě že ho poskytne, není zaměstnanec chráněn proti výpovědi /1,2/.
Za osoby na RD platí zdravotní pojištění stát. Nemocenské pojištění se neplatí, ale doba péče o dítě se počítá jako doba náhradní pro důchod. V případě neplaceného volna by se otec přihlásil na pojišťovně jako osoba celodenně a řádně pečující o dítě do 7let věku a zdravotní pojištění by za něj platil opět stát. To, že byl rodičovský příspěvek vyčerpá, nehraje žádnou roli pro rodičovskou dovolenou ani zdravotní pojištění, vše je vázáno na rodičovskou dovolenou, což je rozdíl /3,4/.
Trvalé bydliště dítěte a otce nehraje pro rodičovskou dovolenou žádnou roli, o RD se žádá zaměstnavatel, hlavní je, že je otec zapsán v RL dítěte /5/.
O RP si můžete zažádat v případě, že nebyla vyčerpána částka 220000Kč, do této částky se započítává i RP vyplácený v cizině. RP lze čerpat až do 4let věku dítěte, maximálně však do vyčerpání částky 220000Kč /7/.
V ostatních dotazech Vám bohužel nepomohu, postup německých úřadů a ani německé právní předpisy nezná a nemá naše poradna k dispozici. Doporučuji vám, abyste se obrátila na místní německý pracovní úřad a dále na příslušnou Famillienkasse.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.