Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přivýdělek na mateřské u stejného zaměstnavatele

28.06.2018

Dobrý den,

moc děkuji za to, že je možné u Vás položit dotaz a tuto službu nabízíte! Ráda bych se zeptala, jestli je možné, abych u stejného zaměstnavatele, jako mám stálý pracovní úvazek, pracovala během mateřské dovolené celých 28 týdnů na DPČ na jinou činnost, či zdali je tam nějaké omezení (např. na dobu šestinedělí)? Dále bych se chtěla zeptat, zdali to, že budu pracovat na DPČ nějak ovlivní výši finančního příspěvku, který budu během mateřské dovolené pobírat.

Předem Vám moc děkuji za informaci!

Se srdečným pozdravem

Dobrý den,

při mateřské dovolené a pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM) si můžete přivydělat. Abyste nepřišla o PPM, nesmíte akorát pokračovat v práci, ze které Vám PPM náleží, můžete však u zaměstnavatele vykonávat jiný druh práce na jinou smlouvu, DPČ či DPP.

Na práci v šestinedělí existují dva právní názory - jak úplný zákaz práce v šestinedělí (pro tento závěr ale dle mého názoru není opora v zákoně), tak pouze zákaz práce v šestinedělí na smlouvu na pracovní poměr, ze kterého je zaměstnankyně na mateřské dovolené.

Zde co jsem k tématu našla:
"Podle některých právních výkladů je nezbytné v zájmu ochrany zdraví ženy považovat za minimální dobu mateřské dovolené dobu 6 týdnů po porodu. Po tuto dobu nesmí zaměstnavatel umožnit zaměstnankyni výkon jakékoliv práce (práci v souladu s pracovní smlouvou ani jinou práci, než byla sjednána v pracovní smlouvě, či práci pro jiného zaměstnavatele). Podle názoru odborníků z inspektorátu práce to však za určitých podmínek možné je. Odkazují na ustanovení § 195 odst. 5 zákoníku práce, kdy nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. To se však týká jen pracovního poměru, z něhož je odvozena mateřská dovolená. Zákoník práce totiž neobsahuje výslovný zákaz vykonávat práci u daného zaměstnavatele na základě jiného pracovněprávního vztahu. Dodává se, že se však nesmí jednat o stejný druh práce, který by jinak (nebýt mateřské dovolené) dotyčná vykonávala v pracovním poměru, neboť dle ustanovení § 34b odst. 2 zákoníku práce nesmí zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. Zákoník práce pak ani výslovně nezakazuje ženám v šestinedělí vykonávat práci u jiného zaměstnavatele.
Ve všech shora uvedených případech si však musí zaměstnavatel uvědomit, že je v souladu s ustanovením § 103 odst. 1 písm. a zákoníku práce povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. S ohledem na zásadu smluvní volnosti je zaměstnávání žen v období šesti týdnů po porodu zpravidla přípustné, avšak nesmí se jednat o výkon práce na základě pracovního poměru, od kterého je odvozena mateřská dovolená, dále u stejného zaměstnavatele nemůže být se zaměstnankyní uzavřen pro stejný druh práce jiný pracovněprávní vztah, a dotyčná by měla být také zdravotně způsobilá k výkonu předmětné práce.

I podle tohoto se domnívám, že i při pobírání PPM můžete během šestinedělí, příp. i v době před porodem, vykonávat u zaměstnavatele odlišný druh práce v jiném pracovním poměru, tedy odlišnou činnost na jinou smlouvu (zde nezáleží na tom, zda půjde o HPP, DPČ či DPP).
Pokud byste před a po porodu pracovala na stejnou smlouvu, ze které Vám má plynout PPM, PPM by nebyla vyplácena.
Ve výsledku tedy bude záležet na zaměstnavateli, jak se k práci v šestinedělí postaví a zda nebude proti. Dle mého názoru však práce v šestinedělí na jiný druh práce a jinou smlouvu, než ze které plyne PPM, vyloučena není. Nesmí jít však samozřejmě o práci v rozporu se zdravím ženy.

Přivýdělek při mateřské dovolené nijak neovlivní výši Vaší PPM.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.