Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Jak chránit děti před útoky tchýně

29.06.2018

Dobrý den, od ledna 2018 jsme s manželem v rozvodovém sporu o svěření dětí (synové 7 a 9 let) do péče. Já žádám svěření obou synů do mé výlučné péče s nadstandartně rozšířeným stykem otce (v čemž mě podpořil i OSPOD), zatímco otec si trvá na střídavé péči, na kterou já nikdy nepřistoupím, jelikož se o syny až dosud fyzicky nestaral, veškerá péče a výchova byla jen na mě, manžel má náročné zaměstnání, létá na zahraniční služební cesty, neumí vařit, nikdy nebyl s dětmi u lékaře, na třídních schůzkách nebo na mimoškolních aktivitách. Starší syn hraje závodně fotbal, má náročné tréninky 3x týdně a manžel není a nebude schopen z časových důvodů toto zajistit. Já pracuji na plný homeoffice z domu a mohu se dětem naplno věnovat. Zatím bohužel z finančních důvodů stále žijeme pod jednou střechou a soudy se táhnou, jelikož manžel nechce přistoupit na žádný z mých návrhů.

U minulého stání nám byla nařízena mediace, kterou jsme v květnu 2018 podstoupili a uzavřeli na ní dohodu, jak bude probíhat péče o děti v červnu a o letních prázdninách. Dne 25. 6. 2018 měla proběhnout druhá domluvená mediační schůzka, kterou však můj manžel zrušil s odůvodněním, že se z pracovních důvodů nemůže dostavit. Nabízené náhradní termíny odmítl s tvrzením, že další schůzky již nebudou třeba, jelikož vše funguje v naprostém pořádku.

Manžel však uzavřenou dohodu neustále porušuje, děti si nestíhá vyzvedávat včas a bez jakéhokoliv předchozího ohlášení za sebe posílá jako náhradu svoji matku. A to je právě ten kámen úrazu. Naše vztahy nikdy nebyly ideální, proto jsme se celá léta nestýkaly. Manžel s dětmi ji navštěvovali na tzv. povinné nedělní návštěvy 1x za měsíc, jinak nikdy naše děti nehlídala, nikam je nevzala a k nám domů nejezdila. Posílala dětem po manželovi peníze na dárky, ale jinak o ně nejevila žádný zájem. Děti k ní nemají žádný citový vztah.

Od doby, kdy jsem požádala o rozvod se do celé situace velmi vměšuje a brání tak v podstatě jakékoliv dohodě. Manžel je pod jejím vlivem agresivní, v její přítomnosti se chová úplně jinak, než když jsme sami. Nechá se jí manipulovat, papouškuje její názory a vůbec nebere ohled na děti.

Bohužel jsou tomu vystaveny právě děti, které jsou přítomny všem ostrým konfliktům. Ten poslední se odehrál včera. Manžel si měl v 16 h převzít děti, místo toho dorazila zcela bez ohlášení a předchozí domluvy v 15:30h tchýně. Bez jakékoliv příčiny začala velmi hrubě slovně napadat nejen mě, ale také mého otce, který byl u nás na návštěvě. Když jsme na její chování nereagovali, pustila se do mladšího syna Šimona. Nadávala mu do nevychovaných hajzlů, parchantů, hrozila mu dětským domovem, zabavením mobilního telefonu, který mu zakoupila apod...Když jsem ji opakovaně upozornila, aby se chovala slušně, byla ještě vulgárnější, vyhazovala nás z domu, vyhrožovala a fyzicky mě napadla (žducháním).

V takto vyhrocené situaci jsme se já, syn i tatínek rozhodli odejít z domu, aby nedošlo ještě k něčemu horšímu. Tomu chtěla tchýně zabránit, při odchodu v chotbě mi pošrábala paži a držela syna s tím, že musí zůstat s ní doma, dokud si ho nevyzvedne tatínek. Manželovi jsem napsala zprávu, že jeho matka hrubě narušuje náš denní režim, že odcházíme a až bude doma, ať zavolá, že mu děti přivedu. Starší syn byl celého incidentu ušetřen, jelikož byl na dětském hřišti, kam jsme za ním odešli.

Manžel na zprávu nereagoval, volal synovi na mobil až po 17h, že už je na cestě, ať přijdou okamžitě domů. Klukům se domů vůbec nechtělo, měli strach, cestou jsem s nimi o všem mluvila a snažila se je uklidnit a musela jsem jim slíbit, že zůstanu doma. Tchýně byla stále u nás a po našem návratu v útocích vesele pokračovala dál. Manžel ji sice několikrát okřiknul a upozornil, ať se chová jako člověk, ale nedala si říct.

Tentokrát se bezdůvodně, jak byla v ráži pustila i do staršího syna. Křičela na něho velmi vulgární nadávky, a když jí oponoval, řekla mu ať drží hubu, že je debil, že z něj nic pořádného nevyroste, apod...Před sedmou hodinou odjížděla autobusem domů a manžel nutil oba syny, aby šli babičku vyprovodit. Asi si dovedete představit, jak po tom všem, co jim řekla, byly nadšení ji někam vyprovázet. Snažila jsem se do celé situace vůbec nezasahovat a vše jsem sledovala z povzdálí. Mladší syn se zamčel v pokoji a odmítal otevřít. Nakonec ho manžel přesvědčil a pak ho smýkal za ruku až na zastávku. Starší syn šel raději dobrovolně, když to viděl. Nutno podotknout, že oba již byli v pyžamu. Ze zastávky potom manželovi utekli a bušili mi doma na dveře, ať otevřu a schovám je.

Pokaždé, když manžel násilím děti odváží ke tchýni, je z toho obrovské divadlo. Děti křičí, pláčou, drží se mě jako klíšťata a za žádnou cenu za ní nechtějí jet. Mladší syn se občas i pomočí. U tchýně ze stresu nejí ani nepijí, vrací se špinaví, ubrečení a stěžují si, co všechno jim babička udělala. Jak mě pomlouvala, jak se s tátou hádali apod... Nedávno mě dokonce kontaktovala vedoucí školní jídelny paní Hajdinová s tím, že jí tchýně volala a vykládala jí, jak se o děti nestarám, jak nic nejí a aby je hlídala, aby ve školní jídelně nevraceli oběd. Uvědomujete si, jak je to zejména pro staršího syna ponižující, když mu dělá babička ve škole takovou ostudu?

Po včerejším incidentu mladší syn skoro celou noc nespal. Ráno se vzbudil s bolestí hlavy, zvracel a teď zase spí. Celou noc plakal a měl hrozné sny. Musela jsem ho na dnešek omluvit ze školy. Manžela jsem upozornila, že si nepřeju, aby děti nutil se s tchýní stýkat a prosila jsem ho, aby je ušetřil takových výstupů. On však trvá na tom, že je to jejich jediná babička, jak je má ráda, jak jim všechno platí a kupuje a že ji nemusejí mít rádi, ale musejí se s ní vídat.

Největší obavu mám z letních prázdnin, kdy si máme děti střídat po týdnu. V dohodě, kterou jsme uzavřeli na mediaci je uvedeno, že pokud se manžel v tom svém týdnu nebude moci z pracovních důvodů o děti postarat, přebírám automaticky péči já. Tím jsem chtěla zabránit, aby manžel kluky třeba na celý týden poslal ke tchýni. Jelikož on smlouvu neustále porušuje, mám strach, že to tak stejně dopadne a nevím, jak mám postupovat dál. Děti jsou u tchýně vystaveny neuvěřitelnému stresu a opravdu s ní nechtějí komunikovat.

Existuje nějaké opatření, cokoliv, abych děti uchránila před jejím vlivem? Tady nejde o konflikt mezi mnou a tchýní, jde o zdraví a psychickou pohodu dětí. Nemám v úmyslu sbalit děti a přestěhovat se ze dne na den na druhý konec republiky, jak tomu bývá v některých případech. Chci všechno řešit "legálně" a citlivě k dětem, chci, aby tatínka vídali a budovali si k němu vztah, který doteď nemají, ale tchýně všechno narušuje a děti z ní mají panický strach.
Jak mohu děti chránit, aby nebyly vystavovány opakovaným agresivním útokům tchýně? Velmi děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkuji za Váš vzkaz a důvěru, s jakou jste se obrátila na Aperio. Popisujete vyhrocenou situaci a konflikt mezi Vámi a matkou Vašeho manžela. Mrzí mě, že se rozvodové řízení takto vyhrocuje a rozdmýchává svár. Rozvod je změnou vztahu mezi partnery, tak nějak očekáváme, že pro děti to bude představovat zátěž, může ale překvapit, jak moc to dokáže vtáhnout také další osoby z rodiny..

V konfliktu, který se před pár dny odehrál, vidím, že jste podnikla důležité kroky - odešla jste s otcem a synem ven do bezpečí a manžela jste informovala, co se odehrálo. Říkám si, že pro něj samotného může být situace velmi nepřehledná a chaotická - je v rozvodovém řízení s Vámi, se kterou má situaci řešit, ale do rozhodování mu zasahuje a ovlivňuje matka, která působí urputně.

V závěru svého dotazu pokládáte otázku, jaké udělat opatření, abyste děti uchránila před jejím vlivem. Napadá mě, spíše idylicky, že by bylo vůbec nejvhodnější nějak uchránit tchýni od toho, aby se uchylovala k takovýmto reakcím a vynucovala si pozornost a oblíbenost vnuků.. Jak čtu, chlapci dávají dostatečně najevo nesouhlas se stykem s babičkou, navíc za takových okolností. Je hodné ocenění, že i přes tyto konflikty víte, že vztah dětí s otcem je důležité nadále budovat a nepřetrhávat s ním vazbu.

Nabízí se varianta, zda zkusit probrat péči o děti znovu, za klidnější situace. Buďto spolu, bez institucí, anebo zkusit rodinnou poradnu či znovu mediaci. Protože, krajní řešení, které se nabízí, je restriktivní/omezující opatření. Můžete požádat soud o úpravu styku, resp. zákazu styku i s prarodičem. Snad by tyto možnosti pro babičku chlapců mohly být dostatečně varovným signálem, že takovým nátlakem a ohrožujícím chováním není možné si péči o chlapce vynucovat..

Nastavit hranice dětem je těžké, nastavovat je osobě o generaci starší, ke které bychom jinak chovali úctu, je ještě těžší, ale někdy rovněž nutné

Držím Vám palce, ať to zvládnete

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.