Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: PPM otce, RD otce

27.06.2018

Dobrý den,

měla bych dotazy ohledně PPM na kterou nastupuje otec od 7.týdne na celou dobu, poté i na rodičovskou. Matka je vedena na ÚP a nevzniká ji právo na PPM. Otec je zaměstnán na vedlejší úvazek (11.000Kč za měsíc) a zároveň je OSVČ jako vedlejší činnost (cca 350000Kč za rok). PPM bude pobírat s obou. RP na 2-3roky.

1.Existuje lhůta, kdy má otec nahlásit odchod na PPM v zaměstnání?
2. Může zaměstnavatel otci PPM zamítnout?
3.Jelikož se jedná o druh nemocenské, řeší kontrola zda-li se pečuje otec o dítě? Např. jako kontrola při nemocenské?
4.Je nutné přerušit činnost OSVČ když je z ní pobírán PPM? Nebo je pozastavení činnosti dle výše výdělku?
5. Matka bude nejspíš nucena se odhlásit z ÚP, je nějaká možnost jak zajistit aby zdravotní/sociální pojištění matky platil stát? Je možné aby oba rodiče byli na rodičovské dovolené? (fakticky bude PPM a poté rodičovský příspěvek pobírat jen jeden tedy otec, ale pečovat o dítě budou oba rodiče) V případě, že ano, může si matka zároveň přivydělat, buď na DPP, DPČ nebo OSVČ? Počítá se případně matce tato doba do důchodu?
6. Započítává se otci doba kdy pobírá PPM i RP do důchodového pojištění?
7. Může si během pobírání PPM a RP otec přivydělat na DPP, DPČ nebo OSVČ?

Děkuji za Váš čas a odpověď na mé obsáhlé dotazy.

Dobrý den,
otec může nastoupit na MD od 7. týdne věku dítěte, zaměstnavatele je dobré informovat např. po narození dítěte. Je dobré tak učinit v případě, kdy je třeba zaučit někoho nového. Zaměstnavatel nemůže odmítnout toto volno poskytnout. V době pobírání PPM nechodí žádné kontroly a není třeba dodržovat režim práce neschopného.
Pokud osoba samostatně výdělečně činná pobírá peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z nemocenského pojištění OSVČ, nemůže po dobu vyplácení této dávky osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Tu však není třeba přerušovat nebo ukončovat, pokud v době pobírání dávky PPM je podnikání (přesně řečeno samostatná výdělečná činnost) vykonáváno prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. V praxi tedy platí, že nevykonává-li OSVČ samostatnou výdělečnou činnost osobně, ale prostřednictvím jiné osoby (například chod prodejny zajišťují pouze prodavačky apod.), PPM jí náleží v plné výši.
Platí také, že při pobírání PPM je možné podnikat, pokud jde o jinou činnost, než ze které se PPM vyplácí. Je-li PPM vyplácena ze zaměstnání (přesně řečeno z nemocenského pojištění zaměstnanců), je možné během pobírání dávky vykonávat samostatnou výdělečnou činnost bez omezení.
Předpokládám, že si otec platí dobrovolné nemocenské pojištění, ne jen povinné zdravotní pojištění.
Jestliže matce nevznikne nárok na PPM, začne dnem porodu pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7600Kč. RP může čerpat i přesto, že neměla nárok na PPM a výši RP lze upravit dle denního vyměřovacího základu otce. Matka nemůže ale čerpat rodičovskou dovolenou protože nemá zaměstnavatele, který rodičovskou dovolenou svým zaměstnancům poskytuje / je rozdíl mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem – jsou to dva různé instituty/.
Za koho platí stát zdravotní pojištění, najde na stránkách https://www.vzp.cz/platci/informace/stat/za-koho-plati-pojistne-stat
Během RD si rodič může neomezeně přivydělat, tzn., můžete uzavřít další pracovní poměr, popř. DPP, DPČ. Během rodičovské dovolené můžete vykonávat výdělečnou činnost pro stávajícího i jiného zaměstnavatele. Ovšem, je nutno respektovat zákoník práce, který v § 304 uvádí, že zaměstnanci (i na rodičovské dovolené) mohou vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
Zaměstnavatelé často nabízejí rodičům během rodičovské dovolené práci (brigádu) v dalším základním pracovněprávním vztahu, většinou na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti. Tato práce má jedno omezení, rodič v tomto dalším pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny jako práce v původní pracovní smlouvě. To znamená, že může vykonávat pouze jiné práce, než vykonával na základě původní pracovní smlouvy.
Můžete tedy uzavřít další pracovní poměr se stávajícím zaměstnavatelem, ale na jiný výkon práce /např., původně prodavačka, nyní uklízečka/, ideálně se uzavírá na dobu určitou, po dobu trvání rodičovské dovolené. Původní pracovní smlouva nezanikne, pokud bude nová sepsaná na jiný druh práce. Můžete uzavřít další pracovní poměr s jiným zaměstnavatele, ale pokud půjde o stejný výkon práce /např. prodavačka X prodavačka/, musíte mít souhlas stávajícího zaměstnavatele.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.