Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemocenské

26.06.2018

Dobrý den, mám dotaz ohnedně neschopenky která následuje po rodičovské. S prvním synem který se narodil 10.4.2016 jsem nahlásila že budu doma 2 roky na rodičáku . Jelikož mám v zaměstnání smlouvu na dobu neurčitou , tak jsem si nechala po mateřské vyplatit dovolenou na kterou jsem měla nárok a pak následovala rodičovská která trvala do 10.4.2018. Od 11.4.2018 jsem na neschopence z důvodu dalšího těhotenství . Podle kalkualčky na internetu a zadání hrubé mzdy cca 23000kč mě vyšlo že by mě měla platit OSSZ za každý kalendářní den od 15 dne nemoci cca 409kč . Do 24.4 sem měla placeno od zaměstnavatele a od tedy 25.4 do 30.4 což je 6 dní mě přišla částka 1604kč . Což mě nesouhlasí to by bylo jen za ty 4 pracovní dny bez víkendu. Když jsem otěhotněla s prvním synem také jsem byla na PN a brala jsem měsíčně zhruba 14tis. Myslela jsem že teď dostanu stejnou výši . Jak je to tedy ? Přijde mě nižší částka . Ještě jsem platbu za květen nedostala , čekám jí snad každým dnem. Děkuji

Vážená paní,
Pokud nesouhlasíte se zaslaným oznámením, můžete podat písemnou žádost příslušné OSSZ ve lhůtě do 30 dnů ode dne výplaty dávky nebo ode dne doručení písemného oznámení o ukončení výplaty dávky. V ní uvedete důvody nesouhlasu s výsledkem tohoto řízení a požádáte o vydání
rozhodnutí o dávce. Proti rozhodnutí se pak můžete v zákonné lhůtě (do 15 dnů po jeho doručení) odvolat. O odvolání rozhoduje příslušné pracoviště České správy sociálního zabezpečení. Výše dávky se stanoví z příjmů za posledních 12 měsíců před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, přitom doba peněžité pomoci v mateřství a dočasné pracovní neschopnosti je tzv. vyloučená doba. Je to jiné období než při výpočtu nemocenského před narozením dítěte. Nemáte-li v rozhodném období žádný příjem ze zaměstnání nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, považuje se za rozhodné období první předchozí kalendářní rok, v němž měla matka započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Z tohoto příjmu se určí denní vyměřovací základ pro výpočet nemocenského.
Zaměstnanec předá žádost o dávku, kterou zpravidla vystavuje lékař, svému zaměstnavateli, který ji spolu s podklady pro stanovení nároku na dávku a její výplatu zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která provádí nemocenské pojištění zaměstnanců. K žádosti zaměstnance o dávku nemocenského pojištění je zaměstnavatel povinen vyplnit zákonem předepsaný tiskopis, jehož vydávání zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení. Jedná se o přílohu k žádosti o dávku nemocenského pojištění. Tato příloha je uveřejněna na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení (viz níže). Na tiskopisu zaměstnavatel uvede především započitatelné příjmy zaměstnance v rozhodném období a počet tzv. „nezapočitatelných dnů“ v tomto rozhodném období, aby okresní správa sociálního zabezpečení mohla vypočítat denní výši dávky. Doporučuji se proto nejdříve obrátit na zaměstnavatele se žádostí informaci, jaké poskytl podklady pro výpočet dávky. Tyto informace by Vám měly pomoci k výpočtu dávky. V případě trvajících nejasností, doporučuji se podklady (získanými nyní a výplatnicemi) objednat na ústní poradenství viz www.aperio.cz/poradna, kde Vám zkušené poradkyně dávku správně spočítají.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.