Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rušení zaměstnavatele, přechod práv a povinností na jiného zaměstnavatele

27.06.2018

Dobry den,

snazila jsem se dovolat, ale bohuzel bezuspesne. Potrebovala bych poradit se situaci, ve ktere se aktualne nachazim.
Jsem druhym rokem na rodicovske dovolene (celkem tri roky). Kontaktoval me zamestnavatel, ze firma, u ktere jsem smluvne zamestnana, ke 30.6. zanika a tudiz mi posilaji vypoved. Vypoved mi prisla do emailu k nahlednuti, byla to vypoved dohodou a odstupne tri mesicni platy - zde prvni dotaz: vyse odstupneho je v poradku? Vypoved dohodou ale neni v poradku, predpokladam?

Dalsi vec je, ze moje pracovni misto nadale zustava, to se nerusi, protoze 'odnoz' firmy, ktera se likviduje koupila jina firma a vse zachovala. Vsichni kolegove dostali smlouvy nove (muj zastup rovnou HPP na dobu neurcitou) a vyhazuji pouze maminky na rodicovskych dovolenych (aktualne tri). To je v poradku?

Mockrat vam dekuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

z Vašeho popisu vyplývá, že se jedná o situaci tzv. přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, popsaný v zákoníku práce v ustanoveních § 338 a následujících. Tato situace nastává zejména v případě prodeje či pronájmu podniku ze strany starého zaměstnavatele zaměstnavateli novému. V takovém případě není třeba uzavírat nové pracovní smlouvy, automaticky pokračují stávající, uzavřené u starého zaměstnavatele - máte právo na pokračování pracovního poměru v takovém rozsahu a za takových podmínek, jak trval do prodeje. Přechod nastává automaticky, dnem prodeje automaticky budete spadat pod nového zaměstnavatele se všemi podmínkami jako doposud. Zaměstnavatel má však informační povinnost, jak a kdy Vás má o přechodu práv a povinností informovat.
Jak tedy bylo řečeno, zaměstnanci automaticky přecházejí dnem přechodu práv a povinností pod nového zaměstnavatele, vztah s dosavadním zaměstnavatelem tím končí. Vy tedy nadále zůstanete zaměstnána dle Vaší dosavadní pracovní smlouvy, pokračujete tedy na rodičovské dovolené (RD) a po jejím skončení se vrátíte na svoji pozici (již pod novou firmou). Informujte tedy o tomto svého stávajícího zaměstnavatele (pokud sama nechcete odejít a nechat si dát výpověď s odstupným) a na dohodu o ukončení prac. poměru nepřistupujte.
Pokud Vám zaměstnavatel zašle výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele, oznamte mu bez prodlení písemně, že jde o výpověď neplatnou a trváte na pokračování pracovního poměru (viz níže § 69 zákoníku práce), jelikož přechod práv a povinností na jiného zaměstnavatele není výpovědním důvodem.

Nový zaměstnavatel s Vámi může ukončit pracovní poměr opět jen ze zákonných důvodů uvedených v zákoníku práce, tedy např., pokud byste byla pro nového zaměstnavatele po návratu z RD nadbytečná (musely by být však splněny podmínky nadbytečnosti, tedy profesní či početní nadbytečnost a muselo by existovat rozhodnutí zaměstnavatele o takovéto organizační změně). V takovém případě by Vám ze zákona náleželo odstupné ve výši min. trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnavatel Vám však může doručit výpověď z organizačních důvodů z důvodu nadbytečnosti až po Vaší rodičovské dovolené (RD), jelikož RD je tzv. ochrannou dobou a před výpovědí Vás chrání. Kromě výpovědi se můžete na konci pracovního poměru také dohodnout a uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru z téhož důvodu - i v tomto případě by Vám náleželo odstupné. Na rozdíl od výpovědi, dohodu o ukončení pracovního poměru můžete se zaměstnavatelem uzavřít i v průběhu RD a nemusíte čekat do návratu z RD.

Píšete však, že Váš záskok obdržel smlouvu na dobu neurčitou, z čehož vyplývá, že k žádné takové organizační změně nedošlo, že Vaše pozice zrušena nebyla. Trvejte tedy po návratu z RD na zařazení dle Vaší pracovní smlouvy.

Zde např. odkazy věnující se přechodu práv a povinností:

http://www.suip.cz/otazky-a-odpovedi/pracovnepravni-vztahy/prechod-prav-a-povinnosti-z-pracovnepravnich-vztahu/prevod-cinnosti-zamestnavatele-nebo-prevod-ukolu-zamestnavatele-k-jinemu-zamestnavateli-dusledky-prevodu-pro-zamestnance/

https://www.epravo.cz/top/clanky/prechod-prav-a-povinnosti-z-pracovnepravnich-vztahu-98494.html

Související ustanovení zákoníku práce:

§ 338
(1) K přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů může dojít jen v případech stanovených tímto zákonem nebo zvláštním právním předpisem.
(2) Dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele; práva a povinnosti z kolektivní smlouvy přecházejí na přejímajícího zaměstnavatele na dobu účinnosti kolektivní smlouvy, nejdéle však do konce následujícího kalendářního roku.
(3) Za úkoly nebo činnost zaměstnavatele se pro tyto účely považují zejména úkoly související se zajištěním výroby nebo poskytováním služeb a obdobná činnost podle zvláštních právních předpisů, které právnická nebo fyzická osoba provádí v zařízeních určených pro tyto činnosti nebo na místech obvyklých pro jejich výkon pod vlastním jménem a na vlastní odpovědnost. Za přejímajícího zaměstnavatele se bez ohledu na právní důvod převodu a na to, zda dochází k převodu vlastnických práv, považuje právnická nebo fyzická osoba, která je způsobilá jako zaměstnavatel pokračovat v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu.
(4) Práva a povinnosti dosavadního zaměstnavatele vůči zaměstnancům, jejichž pracovněprávní vztahy do dne převodu zanikly, zůstávají nedotčeny, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

Neplatné rozvázání pracovního poměru
§ 69
(1) Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada podle věty první přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.
...
(3) Rozvázal-li zaměstnavatel pracovní poměr neplatně, avšak zaměstnanec neoznámí, že trvá na tom, aby ho zaměstnavatel dále zaměstnával, platí, pokud se se zaměstnavatelem nedohodne písemně na jiném dnu skončení, že jeho pracovní poměr skončil dohodou,
a) byla-li dána neplatná výpověď, uplynutím výpovědní doby,
b) byl-li pracovní poměr neplatně zrušen okamžitě nebo ve zkušební době, dnem, kdy měl pracovní poměr tímto zrušením skončit; v těchto případech má zaměstnanec právo na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu výpovědní doby.

§ 72
Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.