Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Společná domácnost

26.06.2018

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak správně vyložit termín dle pojistných podmínek "trvale žijící ve společné domácnosti".
Jedná se o to, že dítě, které žije po rozvodu rodičů u matky, má stále trvalý pobyt u otce (původní společné bydliště rodičů). Dítě způsobilo nehodu, kde došlo k poranění další osoby. Toto chtěla rodina vyřešit z pojištění odpovědnosti za škodu. Pojišťovna plnění odmítla s tím, že v protokolu od Policie má dítě tvalý pobyt odlišný od matky (na matku je sjednáno pojištění), ale doručovací adresa byla uvedena právě na matku. Matka až po této nehodě převedla také trvalý pobyt. Můj dotaz zní, je pro společnou domácnost nutné prokázání trvalým pobytem dle Občanského průkazu? Je možné se odvolat proti rozhodnutí pojišťovny?
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den,

Dobrý den,
je naprosto nemožné posoudit cokoliv z pojistných podmínek konkrétní pojistné smlouvy, bez její podrobné znalosti. Nicméně obecně k pojmu společná domácnost:
Současný ani předchozí občanský zákoník výslovně pojem společné domácnosti nedefinuje, a to i přesto, že obě právní úpravy s tímto pojmem pracují. Předchozí právní úprava nicméně obsahovala ustanovení, ve kterém byl výslovně definován pojem domácnost, a to tak, že domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Z této definice vyplývají dva pojmové znaky, které musejí být současně splněny, abychom mohli určité společenství dvou a více osob označit za domácnost. Prvním takovým znakem je trvalost soužití a druhým pak společné uhrazování nákladů na své potřeby. Právní nauka pojem domácnost dále upřesnila jako soužití dvou nebo více osob ve spotřebním společenství, v němž jednotliví členové přispívají podle svých schopností a možností k úhradě nákladů i k obstarávání společných potřeb. Přestože stávající občanský zákoník definici pojmu domácnost nepřevzal, je nadále používána zejména s ohledem na to, že soudní praxe pomocí této definice dovodila a do jisté míry ustálila právě i obsah pojmu společné domácnosti. Pro úplnost je třeba dodat, že nový občanský zákoník již nepoužívá pojmu společné domácnosti ve vztahu k manželům, resp. registrovaným partnerům v rámci rodinného práva, ale soudy stejně s tímto pojmem nezřídka operují.
Společná domácnost nikdy nebyla definována adresou trvalého pobytu. Místo trvalého pobytu je adresa pobytu občana v České republice, kterou si zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to ve k tomu způsobilé nemovitosti. Tento objekt musí být označen popisným, evidenčním nebo orientačním číslem a musí být přímo určen pro bydlení, ubytování nebo alespoň pro individuální rekreaci. Trvalý pobyt má ale pouze evidenční charakter kvůli potřebám státu a nemusí být proto totožný s reálným bydlištěm. Právní úprava místa trvalého pobytu je obsažena v § 10–12 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel.
Proti rozhodnutí pojišťovny se samozřejmě tvrdě ohraďte právě s poukázáním na to, že adresa trvalého pobytu nemá se skutečným pobytem a spolužitím nic společného, pojišťovna se zpravidla pokaždé pokusí nejprve ze svého plnění vyvléci a je třeba se bránit. Věc samozřejmě může z Vaší strany skončit až u soudu, který bude na základě Vaší žaloby rozhodovat o tom, zda pojišťovna splnila svou část dohody či nikoliv. Je ale opravdu třeba velice pečlivě číst pojistné podmínky.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.