Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do práce po skončení rodičovské dovolené

24.06.2018

Dobrý den vážení, mám velikou prosbu a budu ráda, když mi poradíte.
Jsem nyní již skoro rok na neplaceném volnu. Dceru nevzali ve 3 letech do školy a zaměstnavatel mi to umožnil.
Nyní bych se měla jít domlouvat, zda pro mě budou mít od září místo nebo ne a budu také žádat o zkrácený úvazek, na který bych měla mít právo.

Můj první dotaz je, jakou mi může zaměstnavatel nabídnout práci, musí být hodně podobná, jako před narozením dcery nebo již po 4 letech mohou cokoli a kdy mám právo na odstupné.

Druhý dotaz, jelikož bychom si přáli další dítě a již jsem několikrát potratila a nyní chceme zkusit další umělé oplodnění.
Kdyby se náhodou podařilo otěhotnět, což bychom si moc přáli.
Měla bych případně právo na nemocenskou, jelikož bych asi musela na rizikové.
Měla bych právo, když jsem celý rok nic nepobírala, právo na rodičovskou a mateřskou. Z čeho by se případně počítala.
Bylo by pro mě výhodnější nějakou dobu pracovat nebo jít spíše hned na nemocenskou?
Když budu muset podepsat např. zkrácený úvazek, mezitím otěhotním, která smlouva bude platit? Ta původní nebo ta nová?
Kdybych případně dostala odstupné, či výpověď a otěhotněla bych za trvání neplaceného volna? Nebude výpověď platit a odstupné by se muselo vrátit.
Může nastat mnoho variant a chtěla bych být připravená a vědět, co by bylo nejlepší.
Mockrát vám děkuji za vaše rady a vaši práci.

Vážená paní,

vrátí-li se rodič do práce po rodičovské dovolené, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel učiní organizační kroky a budete v důsledku reorganizace nadbytečná, pak máte nárok na odstupné.

Jestliže se vrátíte do práce, máte nárok na podporu po dobu nemoci - náhradu mzdy a nemocenské. Po dobu pracovního volna nikoliv. Podle § 28 odst. 5 zákona č. 187/ 2006 Sb., o nemocenském pojištění nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte. Základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Rozhodné období pro výpočet dávky je 12 měsíců před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nebude-li mít matka v rozhodném období žádný příjem ze zaměstnání (např. z důvodu čerpání rodičovské dovolené či pracovního volna) nebo není-li v rozhodném období alespoň sedm kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, považuje se za rozhodné období první předchozí kalendářní rok, v němž měla matka započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Z tohoto příjmu se určí denní vyměřovací základ pro výpočet další PPM.

Zda nastoupit do práce či dočasnou pracovní neschopnost záleží na okolnostech. Nemohu sdělit, co je výhodnější.

Dohodu o kratší pracovní době nemusíte podepsat, platí pochopitelně to poslední ujednání.

Odstupné se vyplácí při skončení pracovního poměru, nebudete povinna jej vracet. To se vrací jen v případě, že zaměstnanec opět nastoupí do práce. Pokud dostanete výpověď a vy otěhotníte, výpovědní doba se přerušuje. Polde § 53 odst. 2 zákoníku práce byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Pravděpodobně by výpovědní doba ve Vašem případě doběhla po skončení Vaší rodičovské dovolené s druhým dítětem.

Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.