Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výžiivné, nároky na společný majetek

26.06.2018

Dobrý den milé Aperio.
S partnerem jsem byla 8,5 roku. Rok po seznámení jsme spolu začali bydlet, mé peníze se posílali na jeho účet, ze kterých jsme spláceli hypotéku na byt a později i dům a ostatní výdaje. Nyní mi po odchodu sdělil, že nemám na nic nárok a nic nedostanu. Máme dvě dcery ve věku 3 a 6 let. Jeho čistý příjem činí 36 tisíc korun + má 10 tisíc korun z podnájmu bytu, který jsme společně vybudovali. Přesné částky hypoték bohužel nevím. Mohla bych Vás poprosit, zda mám na něco nárok a kolik by mi měl dávat výživné? Svoji nejsme.

Děkuji za odpověď a mějte se hezky.

Dobrý den,
odhadnout, jak by soud rozhodl o výši výživného by bylo věštěním z křišťálové koule. Je tedy možno poskytnout pouze obecné informace, jak teoreticky postupují soudy. Soud musí vycházet ze zásady, že dítě má právo podílet se na životní úrovni obou rodičů, ať je vysoká nebo nízká. V případě, kdy životní úroveň rodičů je diametrálně rozdílná, mělo by se to na výši výživného projevit právě tak, že dítě by mělo mít životní úroveň odrážející oba životní standardy rodičů. Obecně se má za to, že se příjem povinného rodiče rozdělí na tolik dílů, kolik má vyživovacích povinností, včetně dílu pro sebe. To je ale pouze teoretická premisa, kdy se tímto stanoví teoretický rámec a dále soud bere v potaz všechny další rozhodující skutečnosti, jako je věk dětí, kroužky, náklady na výživu, výchovu, právě také zvýšené náklady způsobené zdravotním stavem a další okolnosti. Pokud se nebudete na výživném schopni dohodnout, budete muset podat k soudu žalobu a nechat soud ať o výši výživného rozhodne direktivně.
Také v otázce majetku, pokud se nedohodnete, tak budete muset podat žalobu k soud na vydání bezdůvodného obohacení. Neuvádíte, jak je to s vlastnictvím bytu a domu, zda jde o výlučné vlastnictví bývalého druha a nebo, zda jste nemovitosti nabyl do spoluvlastnictví. V komplikovaném případě bych Vám doporučila obrátit se na advokáta, na specialistu v majetkových záležitostech, protože bude například třeba vyřešit, že Váš příjem byl zasílán na účet druha a nyní on tvrdí, že Vám nic nepatří. Jestliže nemovitosti nejsou v podílovém spoluvlastnictví, nelze připustit, že by z Vašich peněz byly hrazeny hypotéky a nebo náklady a vylepšení bytu a domu. Jediné, co bude třeba uznat jsou Vaše náklady na bydlení a na stravu, případně část vyživovací povinnosti k dětem, ale zbytek peněz uložených na jeho účtu bude muset vydat, protože jinak by došlo k bezdůvodnému obohacení Věc je ještě o to složitější, že bude třeba započítat i vyživovací povinnost otce dětí vůči neprovdané matce, u každého dítěte do jeho dvou let, která je stanovena občanským zákoníkem.
Otec dítěte má vyživovací povinnost nejen k dítěti, ale i k matce dítěte. Neprovdaná matka má dle občanského zákoníku právo na příspěvek na přiměřenou výživu po dobu dvou let a dále právo na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím od otce jejího dítěte. Zde nejde o výživné na to dítě, ale o výživné neprovdané matce. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě.
V případě příspěvku na přiměřenou výživu matce zákon hovoří o lhůtě dvou let ode dne narození dítěte. Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
Po dobu, kdy měl otec dětí k matce vyživovací povinnost, nemohou být Vaše náklady na život započítány v plné částce. Protože tato situace je opravdu komplikovaná, doporučuji odborné služby advokáta, pokud nedojdete s otcem dětí k nějakému oboustranně přijatelnému řešení.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.