Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Separace dítěte a matky

21.06.2018

Dobrý den, zajímá mne legislativa ohledně odpovědnosti za dítě. Jak překročíme práh nemocnice, všude říkají, že mají odpovědnost za dítě lékaři. A že prý pokud nebude po porodu personál na sále z důvodu kapacity, nemůže zůstat dítě na mém těle, že za něj mají odpovědnost. Jak to tedy právně s tou odpovědností je a jak ochránit, aby nebyl konflikt o dítě v případě, že personál bude muset jinam a já zůstanu třeba s dítkem sama, nebo s otcem a oni budou nepříjemní, že ho musí bud vzít, nebo dát do toho boxíku vedle lůžka. Já odmítám.
Děkuji.

Dobrý den.
Oba rodiče mají právo na kontakt s dítětem, je toto právo garantováno jak Listinou základních práv a svobod, tak Mezinárodní úmluvou o lidských právech a biomedicíně, kterou je Česká republika vázána. Rodiče mají toto právo už od narození dítěte. Od narození dítěte mají rodiče k dítěti rodičovskou odpovědnost, což je souhrn práv a povinností vůči dítěti. Rodičovská odpovědnost dle zák. 89/2012 sb., občanského zákoníku, zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud. Tedy o dítěti rozhodují a to i v oblasti zdravotní péče rodiče a to již od narození. Rodiče nesou odpovědnost za dítě, zdravotníci jsou odpovědní za kvalitu zdravotní péče nikoli za dítě. O dítěti rozhodují rodiče, dítě má právo být s rodiči, má právo na péči rodičů a rodiče mají právo na nerušený kontakt s dítětem a to už od jeho narození. Tato práva může omezit pouze soud a to pouze ku prospěchu dítěte. Sice je trochu specifická situace zdravotníka , který na jednu stranu nesmí porušovat práva rodiče na kontakt s dítětem, ale také musí dítěti i rodiči poskytnout péči neohrožující život a zdraví, ale i tak ve většině případů poskytnutí zdravotních služeb dítěti rozhodují rodiče, jelikož podle zákona o zdravotních službách může bez poskytnutí souhlasu zákonného zástupce, lékař provést nezbytné zákroky pro ochranu života a zamezení vážného poškození zdraví. Pokud je dítě v pořádku a kontakt dítěte s matkou a otcem dítě neohrožuje, pak nemá personál porodnice právo dítě rodičům odebrat. Ani vnitřní předpisy nemocnice,toto nemohou zdravotníkům dovolovat, jelikož vnitřní předpisy nemocnice nemohou být v rozporu se zákony ani s Ústavou či Listinou základních práv a svobod.
Doporučuji požadavek na nepřetržitý kontakt s novorozencem zařadit do porodního plánu a tento požadavek na poporodní kontakt s dítětem v porodním plánu pečlivě popsat a porodní plán pak opatřit svým úředně ověřeným podpisem. Tak bude personálu porodnice předem dostatečně dáno najevo jaká jsou vaše přání požadavky ohledně porodu a tyto požadavky bude personál v případě ,že nenastanou u porodu závažnější komplikace,povinen i respektovat, jelikož jde o dříve vyslovená přání. Další možností je navrhnout, že podepíšete negativní revers. V něm uvedete, že souhlasíte s umístěním dítěte do vyhřívaného lůžka nebo dětské postýlky, pouze v případě, že dítě bude po porodu v ohrožení života.
Vhodné je také si sebou vzít k porodu osobu blízkou. Tato osoba vás bude podporovat a pomůže vám prosadit Vaše přání.
Pokud po porodu budete Vy i Vaše dítě v pořádku, sdělte lékařům, že si nepřejete separaci dítěte a dítě si například z postýlky vezměte. Zdravotníci nemohou vzít rodičům novorozeně násilím. Vystavili by se tím nebezpečí žaloby na ochranu osobnostních práv, kterou byste mohla podat. A v krajním případě byste mohla na zdravotníky podat i trestní oznámení.
S pozdravem.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.