Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Otcovská dovolená

22.06.2018

Dobrý den,
Mám dotaz ohledně otcovské dovolené. Pokud otec dítěte pracuje ve školství a celé období 6 týdnů po porodu, kdy by měl nárok na čerpání otcovské dovolené, vychází na dobu letních prázdnin, kdy má určenou obvyklou dovolenou, má na otcovskou dovolenou nárok, s tím, že by mu zbyly dny běžné dovolené? Nebo nárok na otcovskou dovolenou v době určené případně podnikové dovolené nevzniká?

Dobrý den,
nárok na otcovskou dovolenou má zaměstnanec, který pečuje o dítě, jehož je otcem nebo zaměstnancem pečující o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pokud dítě ke dni převzetí do této péče nedosáhlo 7 let věku. Podmínkou nároku na otcovskou dovolenou (dále jen „otcovskou“) osoby samostatně výdělečně činné je účast na pojištění po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni nástupu na otcovskou. Nárok má i zahraniční zaměstnanec, jestliže je účasten nemocenského pojištění aspoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni nástupu na otcovskou. Dovolenou musí zaměstnanec nastoupit nejdéle do 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče.
Je nutno upřesnit jednu důležitou věc. Otcovská dovolená (jak se zjednodušeně nazývá") je dávkou nemocenského pojištění, nikoliv pracovním volnem dle zákoníku práce. Zákoník práce tuto překážku v práci nezná, takže je třeba pracovní volno získat jinak. Není to ale nic těžkého. Zákoník práce stanoví, že oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou. Matka po ukončení mateřské dovolené, otec od narození dítěte. Zaměstnavatel musí žádost o rodičovskou dovolenou vyhovět, zákoník nestanoví žádné podmínky na minimální délku rodičovské dovolené, ani nějakou dobu, kdy má zaměstnanec předem hlásit, že hodlá nastoupit na rodičovskou dovolenou. Lze tedy bez problému na týden požádat o čerpání rodičovské dovolené.
§ 217 odst. 4 zákoníku práce stanoví, že zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení , kdy je uznán dočasně práce neschopným podle zvláštního právního předpisu, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené. § 219 odst. 1 v poslední větě stanoví, že dovolená zaměstnankyně se přerušuje také nástupem mateřské a rodičovské dovolené a zaměstnance také nástupem rodičovské dovolené. Z výše uvedeného vyplývá, že se Vaše nařízená dovolená přeruší, jestliže požádáte o čerpání rodičovské dovolené. Je ale třeba počítat s tím, že čerpání dovolené (až na výjimky) určuje zaměstnavatel a že je tedy na něm, kdy Vám ten zbylý týden nařídí vyčerpat. Například v situaci, kdy by došlo k nějaké překážce na straně zaměstnavatele (havarijní stav ve škole... nepoteče voda, nefunkční topení apod.) a ostatní zaměstnanci by byli doma za náhradu mzdy, v případě, že některému zaměstnanci zbývá dovolená, může toho samozřejmě zaměstnavatel využít a na tuto dobu nařídit čerpání dovolené.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.