Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Jiná výdělečná činnost

14.06.2018

Dobrý den,
Potřebuji se poradit.
Jsem cizinka ze státu mimo EU.
V ČR nemám trvalý pobyt.
Ale jsem zaměstnaná a teď momentálně jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek.
Chtěla bych založit vlastní firmu (s.r.o),kde budu jenom zakladatelem a budu mít zaměstnance.
Jak je to z právního hlediska, když společnost bude vykonávat stejnou činnost jako moje hlavní zaměstnání?
Jak se bude platit sociální, zdravotní a nemocenské pojištění?

Nedokážu to všechno dát dohromady sama.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Vážená paní,
děkujeme Vám za dotaz do poradny.
I pro vlastní podnikání se použije ustanovení § 304 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, kdy zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Jestliže zaměstnavatel souhlas odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů. Toto omezení výkonu jiné výdělečné činnosti se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
Uvádíte sice, že budete pouze zakladatel, přečtěte si následující judikaturu k věci.
Z judikatury:
Za výdělečnou činnost ve smyslu ustanovení § 75 odst. 1 zákoníku práce, k níž je třeba předchozího souhlasu zaměstnavatele, je nutno považovat i ten případ, jestliže je zaměstnanec jednatelem společnosti s ručením omezeným, která má v předmětu podnikání, zapsaném v obchodním rejstříku, zapsánu činnost shodnou s předmětem činnosti (podnikání) jeho zaměstnavatele, i když společnost tuto činnost dočasně nebo trvale nevyvíjí.
(NS 2 Cdon 1628/97, SJ č. 2/1999, str. 75)
Společník společnosti s ručením omezeným není z důvodu účasti v této společnosti podnikatelem.
Výkon práv a povinností společníka ve společnosti s ručením omezeným vyplývající z pouhé kapitálové účasti ve společnosti není sám o sobě výdělečnou činností ve smyslu ustanovení § 75 odst. 1 zákoníku práce, i když jde o společnost, která má shodný předmět činnosti (podnikání) jako případný zaměstnavatel společníka.
O výkon výdělečné činnosti ve smyslu ustanovení § 75 odst. 1 zákoníku práce se může jednat tehdy, jestliže se zaměstnanec ve společnosti s ručením omezeným podílí (kromě výkonu práv a povinností společníka vyplývajících jen z jeho kapitálové účasti ve společnosti) na činnosti společnosti vymezené předmětem činnosti (podnikání) zapsaným v obchodním rejstříku.
Důvodem k rozvázání pracovního poměru pro porušení pracovní kázně může být jen takové zaviněné jednání zaměstnance, kterým porušil povinnosti z daného pracovního poměru.
(NS 1998, sp. zn. 2 Cdon 1652/97, SJ č. 12/1998, str. 275)
Za výdělečnou činnost ve smyslu ustanovení § 75 odst. 1 zákoníku práce je třeba považovat také činnost spočívající v tom, že zaměstnanec je členem dozorčí rady ve společnosti s ručením omezeným, která má předmět podnikání shodný s předmětem činnosti (podnikání) jeho zaměstnavatele, i když společnost nevyvíjí dočasně nebo trvale jakoukoliv činnost.
(NS 21 Cdo 1866/98, SJ č. 12/1999, str. 467)
O výkon výdělečné činnosti ve smyslu ustanovení § 75 zákoníku práce jde v případě, že zaměstnanec vykonává vedle svého zaměstnání na základě právního vztahu činnost, která je pojmově výdělečná (s níž je obvykle spojeno poskytování odměny). Okolnost, zda při výkonu této činnosti zaměstnanec výdělek skutečně dosáhl, není sama o sobě významná.
(NS 21 Cdo 1714/2001, SJ č. 1/2003, str. 31)

Podle této judikatury si musíte vyhodnotit, zda souhlas zaměstnavatele potřebujete nebo ne.

K další části Vašeho dotazu: jak se bude platit sociální, zdravotní a nemocenské pojištění , já bych dodala ještě daň z příjmů – pokud máte na mysli zaměstnance, tak podle příjmu, kterého dosáhnou, což Vám spočítá účetní.

V případě, že tento dotaz směřoval na Vás, pak asi nerozumím, když uvádíte, že budete bez příjmu, že budete jen zakladatel. Když budete bez příjmu, pak není z čeho odvádět. Pokud budete mít příjem budete odvádět z tohoto příjmu, opět Vám poradí účetní.

Jinak jste na rodičovské dovolené, pobíráte rodičovský příspěvek, takže zdravotní pojištění za Vás odvádí stát. Podle zákona o důchodovém pojištění je doby péče o dítě do jeho 4 let věku náhradní dobou pojištění. Pro odvod nemocenského nemáte příjem, není z čeho vypočítat vyměřovací základ, proto se neodvádí.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.