Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do práce po skončení rodičovské dovolené

19.06.2018

Dobry den, jsem zena na rodicovske (narodil se mi syn 3.6.2015) a planovala jsem navrat do prace v zari 2018. Mam pracovni pomer na dobu neurcitou. Dnes zamestnavatel me informoval, ze nema misto pro me a chce pravdepodobne dat odstupne. Zamestnavatel tvrdi, ze moje rodicovska dovolena konci v listopadu 2018, ale o tom nevim. Podepsali jsme oba zadost, kde je napsano, ze zadam o rodicovskou dovolenou do 3 let sveho syna (3.6.2018). Co mam delat, aby uz mi zamestnavatel dal vypoved? Nechci cekat do listopadu a nemit jistotu jestli najednou rekne, ze ano ma misto pro me. Dale, jsem ted osvc, vedlejsi cinnost. Musim prerusit zivnostak, kdybych brala podporu v nezamestnanosti? Muzu dal probirat rodicovsky prispevek a zaroven probirat podporu v zamestnanosti? Mockrat dekuji!

Vážená paní,
rodičovská dovolená podle § 196 zákoníku práce je upravena takto: K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. to znamená, že rodičovská dovolená Vám skončila dne 3.6.2018. Správně jste 4.6.2018 měla nastoupit do práce a konat práci, kterou je zaměstnavatel povinen přidělovat. Jestliže jste nepožádala o neplacené volno, může zaměstnavatel teoreticky situaci využít ve Váš neprospěch a dát Vám okamžitou výpověď z důvodu absence. Doporučuji tedy se zaměstnavatelem dohodnout na nějakém kompromisu, např. dohodě o rozvázání pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti např. k 30.6.2018. Je potřeba Váš pracovní poměr řešit. Také Vás upozorňuji, že Vaše činnost OSVČ může být vedlejší pouze v souběhu s další skutečností např. zaměstnáním či nárokem na rodičovský příspěvek. Pokud se budete evidovat na úřadě práce jako nezaměstnaná, pak je třeba přerušit podnikatelskou činnost. Také Vás upozorňuji, pokud Vám končí rodičovský příspěvek na problematiku zdravotního pojištění. Každá osoba v ČR musí být zdravotně pojištěna, pojištění hradí stát, zaměstnavatel nebo osoba sama. K hrazení pojistného na zdravotní pojištění státem je potřeba ospravedlnitelný důvod. Po skončení rodičovského příspěvku zdravotní pojišťovna požaduje i předložení rozhodnutí o odnětí rodičovského příspěvku. Vše lze zpravidla vyřídit bez formalit, e-mailem. Stejnou oznamovací povinnost má i zaměstnavatel, pokud pracovní poměr trvá (tj. u neplaceného volna u dítěte staršího tří let). Jestliže rodič čerpá rodičovskou dovolenou nebo rodičovský příspěvek, pak stát platí pojistné na zdravotní pojištění z těchto důvodů.
Vzor čestného prohlášení osoby pečující o dítě (děti)
Čestné prohlášení osoby pečující o dítě (děti) podle § 7 odst. písm. k) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
Čestně prohlašuji, že splňuji podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Pečuji o dítě (děti) .......................... (jméno a příjmení) datum narození ....................... Dítě, které je předškolního věku, není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně. (Dítě, které plní povinnou školní docházku, je umístěno ve školním zařízení po dobu návštěvy školy, tj. nenavštěvuje družinu.) Nemám příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti. Jako součást tohoto prohlášení přikládám rodný list dítěte (předkládá se jen v případě, že dítě je pojištěno u jiné pojišťovny než pojištěnec). Dále prohlašuji, že tento nárok neuplatňuje žádná jiná osoba.
V.........................dne.........................
.........................
Podpis
Stáhněte si zdarma naši novou příručku Nebojujte s úřady a zaměstnavateli, ve které najdete více užitečných informací: http://www.aperio.cz/748/nebojujte-se-zakony-vyuzijte-je-ve-svuj-prospech
(kap. Úřad práce, podpora v nezaměstnanosti a kompenzace a kap. Návrat do zaměstnání po skončení mateřské a rodičovské dovolené)
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.