Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání

19.06.2018

Dobrý den potřebovala bych poradit. V srpnu mi končí rodičák malinu budou tři roky a měla bych nastoupit zpět do práce, jenže mi maleho nepřijaly do žádné školky kam jsme se hlásily a nemám možnost hlídání v rodině,ani okoli.Kdy mám zaměstnavateli oznámit že nemám zajištěné hlídání a proto bude lepší ukončit pracovní poměr? Jakou dohodou ukončit či smlouvou pracovní poměr? Mám nárok na podporu i když se budu muset rok starat o maleho a nebudu moct nikam nastoupit? Od rok 2011 až 2012 rok jsem dělala u soukromníka ztratila jsem zapoctovi list.a pak sem přešla ze dne na den pod statniho zaměstnavatele kde sem. Dá se po vyčerpání podpory přihlásit na pojišťovně jako pečující o dítě do 4 let? Děkuji

Dobrý den.
Pokud po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání nechcete nebo nemůžete nastoupit, je na místě pracovní poměr ukončit, a to nejlépe dohodou – v takovém případě skončí pracovní poměr sjednaným dnem.
Není–li uzavření dohody možné, je na místě ukončit pracovní poměr výpovědí. Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, která činí zpravidla 2 měsíce a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.
Doporučuji Vám tedy Vašeho zaměstnavatele kontaktovat již nyní a zjistit, zda přistoupí na uzavření dohody o skončení pracovního poměru, popř. podat výpověď.
Při skončení pracovního poměru z důvodů na Vaší straně odstupné nenáleží.
Pokud byste se do zaměstnání ráda vrátila, až syn nastoupí do školky, můžete zaměstnavatele zkusit požádat o neplacené volno.
Pokud budete nadále i po skončení pobírání rodičovského příspěvku pečovat o dítě, bude za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, jako za osobu pečující o dítě do 7 let věku. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Dítě nesmí navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení v rozsahu přesahujícím 4 hodiny denně. Skutečnost, že státu vznikla nebo zanikla povinnost platit za pojištěnce pojistné je pojištěnec povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně ve lhůtě 8 kalendářních dnů.
Cílem evidence u úřadu práce je zprostředkování nového zaměstnání. Pokud do zaměstnání nastoupit nechcete nebo nemůžete z důvodu péče o dítě, není na místě se u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání evidovat. Pokud ale máte o zprostředkování zaměstnání zájem, pak je vhodné se u úřadu práce evidovat. Plátcem pojistného na zdravotní pojištění uchazečů o zaměstnání je stát.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Podpůrčí doba činí 5 měsíců.
U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2018 tedy první dva měsíce ve výši 4.315 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 452 Kč a poslední měsíc 3 164 Kč měsíčně.)
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.