Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání

19.06.2018

Dobrý den potřebovala bych poradit. V srpnu mi končí rodičák malinu budou tři roky a měla bych nastoupit zpět do práce, jenže mi maleho nepřijaly do žádné školky kam jsme se hlásily a nemám možnost hlídání v rodině,ani okoli.Kdy mám zaměstnavateli oznámit že nemám zajištěné hlídání a proto bude lepší ukončit pracovní poměr? Jakou dohodou ukončit či smlouvou pracovní poměr? Mám nárok na podporu i když se budu muset rok starat o maleho a nebudu moct nikam nastoupit? Od rok 2011 až 2012 rok jsem dělala u soukromníka ztratila jsem zapoctovi list.a pak sem přešla ze dne na den pod statniho zaměstnavatele kde sem. Dá se po vyčerpání podpory přihlásit na pojišťovně jako pečující o dítě do 4 let? Děkuji

Dobrý den.
Pokud po skončení rodičovské dovolené do zaměstnání nechcete nebo nemůžete nastoupit, je na místě pracovní poměr ukončit, a to nejlépe dohodou – v takovém případě skončí pracovní poměr sjednaným dnem.
Není–li uzavření dohody možné, je na místě ukončit pracovní poměr výpovědí. Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, která činí zpravidla 2 měsíce a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.
Doporučuji Vám tedy Vašeho zaměstnavatele kontaktovat již nyní a zjistit, zda přistoupí na uzavření dohody o skončení pracovního poměru, popř. podat výpověď.
Při skončení pracovního poměru z důvodů na Vaší straně odstupné nenáleží.
Pokud byste se do zaměstnání ráda vrátila, až syn nastoupí do školky, můžete zaměstnavatele zkusit požádat o neplacené volno.
Pokud budete nadále i po skončení pobírání rodičovského příspěvku pečovat o dítě, bude za Vás plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, jako za osobu pečující o dítě do 7 let věku. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Dítě nesmí navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení v rozsahu přesahujícím 4 hodiny denně. Skutečnost, že státu vznikla nebo zanikla povinnost platit za pojištěnce pojistné je pojištěnec povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně ve lhůtě 8 kalendářních dnů.
Cílem evidence u úřadu práce je zprostředkování nového zaměstnání. Pokud do zaměstnání nastoupit nechcete nebo nemůžete z důvodu péče o dítě, není na místě se u úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání evidovat. Pokud ale máte o zprostředkování zaměstnání zájem, pak je vhodné se u úřadu práce evidovat. Plátcem pojistného na zdravotní pojištění uchazečů o zaměstnání je stát.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Podpůrčí doba činí 5 měsíců.
U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2018 tedy první dva měsíce ve výši 4.315 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 452 Kč a poslední měsíc 3 164 Kč měsíčně.)
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.