Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat z RD do zaměstnání

21.06.2018

Dobrý den, prosím o radu. Dne 3.7.18 mám nastoupit do zaměstnání, ale do dnešní chvíle se mi nikdo neozval z právního oddělení firmy ( před 2 měsíci jsem poslala zadost o zkráceni prac.doby, informaci o návratu atd), měla jsem schůzku z regionálním manažerem a ten mi řekl, ze mi nedají zkráceny úvazek o který jsem zadala a ze se mnou spoji práv.oddeleni firmy a do té doby nic. Jak mám nyní postupovat na cely prac.pomer nastoupit nemohu ( deti 3 a 6 let). Mám přijít 3.7.do zaměstnání a pak jít na nemocenskou a po výpovědní době na prac.urad a hledat zaměstnání... Z čeho se mi bude vypočítávat nemocenská, podpora ... Je lepší 3.7. Nastoupit nebo jít rovnou na nemocenskou ... Moc Dekuji za informace.

Dobrý den,
dle Vašich uvedených informací je situace nyní taková, že zaměstnavatel nereaguje na Vaši snahu o zpřehlednění situace s Vaším pracovním poměrem. I kdyby do konce Vaší rodičovské dovolené k žádné změně nedošlo, je nutno vědět, že zkrátka Vaše pracovní smlouva platí a obě strany jsou povinny se chovat tak, aby naplnily všechny její dohodnuté podmínky. Vy musíte první pracovní den (směnu) po skončení Vaší rodičovské dovolené přijít do zaměstnání a zaměstnavatel Vás musí po skončení rodičovské dovolené začít ihned zaměstnávat v souladu s Vaší pracovní smlouvou, tedy dohodnutým druhem práce a v dohodnutém místě výkonu práce, tak jak máte uvedeno ve smlouvě. Teprve po nástupu do zaměstnání (třeba ten první den) má smysl oficiálně požádat o zkrácení pracovního úvazku.
Dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Za vážné provozní důvody nelze v žádném případě považovat to, že se zkrácení vašeho úvazku zaměstnavateli nehodí a poněkud by mu to zkomplikovalo život, např. by musel učinit nějaká opatření. Musí se skutečně jednat o provoz, který by nemohl fungovat, pokud by se vám zkrátil úvazek. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů u zaměstnavatele je rozhodující vyhodnocení, jaký zásah do provozu představuje zkrácení pracovní doby ve srovnání se situací, kdyby rodič pracoval na plný úvazek. Jedná se především o případy, kdy je znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) u zaměstnavatele. Vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat a účinně obhájit, ovšem definitivní rozhodnutí může dát pouze soud. Z toho vyplývá bohužel to, že pokud bude zaměstnavatel trvat na tom, že Vám zkrácení úvazku neumožní, definitivně Vám pomůže až soud. Veďte pokud možno se zaměstnavatelem konverzaci písemně, podejte si žádost o zkrácení úvazku a požadujte písemnou odpověď. Svému zaměstnavateli sdělte, že znáte svá práva, a že jste ochotna si je bránit.
Pokud byste byla v pracovní neschopnosti, vypočítávala by se její výše z posledního doložitelného příjmu, byla by tedy počítána pravděpodobně ze stejného příjmu jako peněžitá pomoc v mateřství.
Nemohu Vám poradit, co máte udělat, jak se rozhodnout, to vždy bude jen na Vás, abyste zvolila pro sebe tu nejvhodnější cestu.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.