Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM a RP - cizí prvek

20.06.2018

Dobry den,
Jsem obranka CR, mam v Praze Trvaly pobyt a zamestnani. Pritel je obcan Italska, stale bydli a pracuje v Italie. Chtela bych pochopit jaky scenarij by byl pro nas jednodussi pri narozeni dite a odchodu na Materskou a Rodicvsku. Kdyz budu vdana pred narozenim nebo lepe zustat jako svobodna. Cetla jsem, ze kdyz ho ukazu v rodnem liste dite stale budu potrebovat prokazovat ze nebereme zadny davky v Italie. Chtela bych po narozeni dite odjet do Italie, budu mit stale narok na Rodicovskou nebo musim stale mit trvaly pobyt v CR proto abychom ten narok zustal? Idealne abychom nekdo mohl poradit vsechny za/proti pri techto trech scenariji:
-kdyz budu vdana za obcan IT;
-kdyz nebudu vdana a zapisu ho jako otce v rodny list dite;
-kdyz nebudu vdana a nebudu ho psat v RL (existuje moznost to tam pridat az pak?);
Predem dekuji,

Dobrý den,

co se týče peněžité pomoci v mateřství (PPM), tam pokud splníte podmínky dané zákonem o nemocenském pojištění ( 1. podmínka - alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM, 2. podmínka - účast na nemocenském pojištění či běžící ochranná lhůta v době nástupu na PPM), pak máte nárok na PPM.

U rodičovského příspěvku (RP) se musí určit země příslušná k vyplácení. V rámci EU a harmonizačních předpisů jsou stanovena pravidla přednosti, dle kterých se určí tzv. primární země, která je příslušná k výplatě RP.
Pokud bude otec dítěte zapsán v rodném listu, bude posuzován společně s Vámi. Jestliže tedy bude situace taková, že Vy budete mít uzavřený pracovní poměr v ČR, otec dítěte v Itálii a všichni budete pobývat v Itálii (posuzuje se faktický pobyt, nikoli trvalý, bude tedy klíčové, kde jako rodina skutečně žijete), pak by byla příslušná země k vyplácení RP právě Itálie. ČR by byla pouze sekundární zemí (z titulu Vašeho trvajícího pracovního poměru v ČR), tzn. že v případě, že by v Itálii žádné obdobné dávky neexistovaly, příp. by byly nižší než je RP v ČR, pak by byla ČR povinna dávku doplácet. Pokud byste však v ČR neměla trvající pracovní poměr, pak by ČR nebyla příslušná ani sekundárně a příslušná by byla pouze Itálie.

Varianta, kdy by otec dítěte nebyl zapsán v rodném listu - při nároku na RP byste se posuzovala pouze Vy. Pokud byste tedy měla stále plynoucí pojištění - zaměstnání v ČR, byla by k vyplácení RP příslušná ČR, jelikož přednost má vždy země, kde je odváděno pojištění z výdělečné činnosti, a v tomto případě by se nezohledňovala Itálie.

Pokud se dítě narodí v manželství, je za otce automaticky dle práva považován manžel matky, a je tedy jako otec zapsán do rodného listu. Pokud nebudete vdaná, máte možnost otce dítěte neuvést. Je však třeba si uvědomit všechny důsledky spojené s tím, že dítě nemá otce uvedeného v rodném listu.
V případě, že se rozhodnete, že otce neuvedete, otci nevznikne rodičovská zodpovědnost. Rodičovská zodpovědnost je souhrnem práv a povinností při péči o nezletilé dítě (zejména péče o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj), při zastupování nezletilého dítěte a při správě jeho jmění. Otec nemá právní nárok na styk s dítětem. Dále samozřejmě nevznikne vyživovací povinnost otce. Dítě také nemůže po otci dědit. Nevytvoří se právní vztahy s biologickou rodinou otce (babička, dědeček apod.).
Není povinností matky podávat proti otci žalobu o určení otcovství, je to pouze její právo. Jestliže nebudete chtít otce uvádět a podávat proti němu žalobu o určení otcovství, pak je třeba si uvědomit, že návrh na určení otcovství může podat i dítě a otec.
Nevýhodou je, že se můžete připravit o určitá finanční plnění, na něž máte ze zákona nárok. Okamžikem narození dítěte totiž oběma rodičům vzniká vyživovací povinnost vůči dítěti, která trvá až do doby, dokud dítě není schopno samo se živit.

K soudu můžete Vy, otec i dítě kdykoli podat návrh na určení otcovství.

§ 783 občanského zákoníku
(1) Nedojde-li k určení otcovství podle § 776, 777 nebo 778, ani podle § 779, může matka, dítě i muž, který tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud.
(2) Má se za to, že otcem je muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto šedesát a více než tři sta dní, ledaže jeho otcovství vylučují závažné okolnosti.
(3) Není-li domnělý otec naživu, podává se návrh proti opatrovníkovi, kterého k tomu jmenuje soud.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.