Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezletilá matka

14.06.2018

Dobry den
dceri se 6.6.2018 narodil syn a stale je v peci lekaru v porodnici spolu se synem pro poporodni komplikace.Dneska ji pry lekar rekl ze ji i syna muze propustit do domaci pece pokud dostane z OSPOD zpravu kdo je opatrovnik.Bez toho ji i jeho propustit nelze.Nez se narodil dceri syn byla na setreni pracovnice OSPOD nic takoveho nam nerekla ze je treba nemocnici predlozit.Co mam prosim delat?To me dceru i s jejim synem nepusti domu dokud se o opatrovnictvi nerozhodne?
Dceri bude v srpnu teprve 17let.OSPOD nam u majitele domu kde jsme bydleli zaridil vystehovani(prekrocil pravomoce tim ze mu sdelil ze mame v byte kocky a on je tam nechtel,takrka na hodinu jsme museli byt opustit diky tomu,ale neter nam vysla vstric a nez najdu jine reseni bude dcera se synem bydlet u ni).Mam strach ze je v zajmu OSPOD dite matce odebrat,jiz z minula mame s nimi nesrovnalosti(porusovani prav ktere spise pripominali stolking).
Prosim pomuzete nam....predem moc dekuji

Dobrý den, Vážená paní,
děkujeme Vám za Váš dotaz do poradny.

Při řešení Vaší situace je nutno vycházet z faktu, že Vaše dcera je nezletilá (nemá 18 let) a nesvéprávná a tudíž nemá rodičovskou odpovědnost k dítěti, proto musí být dítěti ustanoven opatrovník, např. zletilý otec dítěte (o otci jste v dotaze neuvedla žádnou informaci), prarodič nebo OSPOD.

K výroku nemocnice, že nezletilou dceru a jejího syn může propustit do domácí péče až jí OSPOD sdělí, kdo je opatrovník se mohu vyjádřit pouze obecně, protože ke konkrétnímu posouzení nemám dostatek informací.

Tedy obecně:

Pokud není nějaká zdravotní překážka u rodičky nebo u novorozence, nemůže nemocnice tyto v nemocnici na základě svého rozhodnutí zadržovat, jednalo by se o porušení Listiny základních lidských práva svobod.

Jelikož se jedná o nezletilou rodičku, musí nemocnice její propuštění i s dítětem oznámit na OSPOD, zrovna tak musí oznámit nemocnice na OSPOD pokud by se nemocnice obávala, že nezletilá péči o dítě nezvládne.
Vše ostatní musí řešit OSPOD a soud (viz dále) nikoliv nemocnice.

Nový občanský zákoník stanoví, že výkon rodičovské odpovědnosti nezletilého rodiče, který již dříve přiznáním svéprávnosti nebo uzavřením manželství nenabyl plné svéprávnosti, je až do doby, kdy nabude plnou svéprávnost, pozastaven; to neplatí o výkonu povinnosti a práva péče o dítě, ledaže soud vzhledem k osobě rodiče rozhodne, že výkon také této povinnosti a tohoto práva se pozastavuje až do doby, kdy rodič nabude plnou svéprávnost. To znamená, že nezletilá matka dítěte nebude vykonávat plnou rodičovskou zodpovědnost (tu bude mít např. otec dítěte, pokud existuje a je svéprávný nebo soudem určený opatrovník, třeba vy), ale bude mít povinnost a právo vykonávat péči o dítě.

Podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů platí, že rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud.

Máte-li pochybnosti o postupu konkrétní sociální pracovnice OSPOD, můžete prostřednictvím vedení OSPOD požádat o přidělení jiné sociální pracovnice. V každém případě však budete muset řešit ustanovení opatrovníka pro dítě prostřednictvím OSPOD. Máte právo nahlédnout do spisu, co je tam o Vaší rodině vedeno, jaké kroky OSPOD ve věci ustanovení opatrovníka učinil. Máte pravdu v tom, že celou situaci měla sociální pracovnice s Vámi řešit již před porodem; upozorněte na toto vedení OSPOD.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.