Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Zaměstnavatel nekomunikuje

08.06.2018

Dobrý den,
18.6. oslaví me dite treti narozeniny a ja nastoupim do prace. Zaměstnavateli jsem muj záměr nahlásila cca dva mesice dopredu a bylo mi řečeno (e-mailem) ze pro mne vhodná pozice ve firmě neni, jelikož na mem místě je na dobu neurčitou zaměstnán jiny pracovník.
Zaměstnavatel navrhl změnu pracovní smlouvy (radove nižší pozice za cca tretinovy plat) nebo dohodu o rozvázání pp bez odstupného. Výpověď odmítá z důvodu ze se o reorganizaci nejedna (misto ve firmě stale je). Obě varianty jsem odmítla a zaměstnavatel od te doby nekomunikuje.

Muj dotaz se týká prvniho dne nástupu do prace: kancelář je přestěhována, nevim presne kde se nachází (vim jen adresu v Praze ale ne presne umístěni v budově), vstup je na čip bez recepce. Pokud se v den nástupu nedostanu dovnitr, jak prokazu, ze jsem opravdu prisla? Mam mit svědky? Jaké?

Pokud mi nikdo neotevre, muzu dat okamžitou výpověď s narokem na odstupné? V praci jsem byla fyzicky necelý rok (11ms) a zamestnana jsem u stejne firmy 7 let (6 let jsem byla s dětmi doma s tim ze jsem nekolikrat nabízela návrat jak po MD tak v průběhu obou RD a zaměstnavatel vzdy odepsal ze nepotrebuje). Jaky je přesný postup?

Mnohokrat dekuji.

Dobrý den, Vážená paní,
děkujeme za Váš dotaz do poradny.
Ptáte se, kam máte nastoupit první den do práce, když kancelář je přestěhovaná a vy nevíte, kde se nachází.
Pro Vás platí § 47 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Zákoník práce počítá po návratu zaměstnance do práce v podstatě se dvěma variantami řešení. V prvním případě:
a) stanoví povinnost zaměstnavatele zařadit zaměstnance (zaměstnankyni) na jeho původní práci a pracoviště,

b) není-li to možné proto, že tato práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí jej zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě.

Uvedené pravidlo platí pro zařazení zaměstnance při návratu do práce po skončení výkonu veřejné funkce, činnosti pro odborovou organizaci, vojenského cvičení, dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, po návratu zaměstnankyně z mateřské dovolené (§ 195 odst. 1) nebo zaměstnance z rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

V případech jiných překážek v práci, které ve výčtu výslovně uvedeny nejsou (např. rodičovská dovolená čerpaná až do 3 let věku dítěte, čerpání neplaceného volna), je zaměstnavatel povinen zařadit tohoto zaměstnance (zaměstnankyni) na práci odpovídající pracovní smlouvě (což samozřejmě nevylučuje zařazení na jejich původní práci a pracoviště) bez ohledu na provozní důvody.

Podle této zásady jsou zařazováni po návratu zpět do práce i všichni ostatní zaměstnanci, vzhledem k obecné pracovněprávní úpravě obsažené v § 38 odst. 1 písm. a).
Upozornění: Pro znovuzařazení zaměstnance/zaměstnankyně na pracovní místo po skončení překážek v práci je velmi důležité vymezení pracovní pozice v pracovní smlouvě. Je-li např. v pracovní smlouvě uvedeno „asistentka generálního ředitele“, vrací se zaměstnankyně po mateřské dovolené i po rodičovské dovolené na stejné pracovní místo. Je-li v pracovní smlouvě uvedeno „asistentka“ a zaměstnankyně až do nástupu na mateřskou dovolenou vykonávala práci asistentky generálního ředitele, vrací se po mateřské dovolené (28 týdnech) na stejné pracovní místo. Po skončení rodičovské dovolené (lze čerpat až do 3 let věku dítěte) je zaměstnavatel může zařadit na pozici asistentky i jiného vedoucího zaměstnance než generálního ředitele.
Zřejmě máte v pracovní smlouvě uveden druh práce zcela konkrétně, takže máte právo na „tutéž židli“. Na Vašem místě je ale jiný zaměstnanec, takže na téže židli nyní sedíte dva a oba na ni máte nárok. V konečném důsledku by musel rozhodnout soud o tom, čí ta židle je, kdo na ní může dál sedět. Obvykle proto zaměstnavatelé přistoupí k výpovědi s odstupným, aby se nemuseli soudit.
Váš případ se komplikuje ještě tím, že říkáte, že kancelář je jinde, než byla. Pokud máte v pracovní smlouvě jiné místo výkonu práce, než je kancelář, došlo k faktické změně místa výkonu práce, na kterou ale vy nemusíte přistoupit a pak je tu dán výpovědní důvod pro nadbytečnost, protože zaměstnavatel nemůže dodržet podmínky pracovní smlouvy. Vy máte povinnost dostavit se na místo výkonu práce uvedené ve smlouvě. Je-li konkrétní, sdělte to zaměstnavateli e-mailem, aby z těchto důvodů s Vámi řádně ukončil pracovní poměr. V případě, že nebude komunikovat, obraťte se na inspekci práce. Uveďte, že zaměstnavatel nekomunikuje a nedodržel pracovní smlouvu. Úřad nebude řešit ukončení pracovního poměru (to může jedině soud), ale to, že zaměstnavatel nekomunikuje, by inspekce práce měla řešit.
Pokud máte místo výkonu práce obecně Praha, pak se zaměstnavatele musíte dotázat, kde se kancelář nachází. Nevím o jak velkého zaměstnavatele se jedná, ale musí mít nějaké personální oddělení nebo jste dříve měla svého přímého nadřízeného, tak v případě, že nebudete nic vědět, tak v den nástupu jeďte na personální a věci řešte s nimi. Nebo je možná v budově ostraha, tak se s ostrahou vyfoťte, ale myslím, že je to úplně zbytečné …..tady by pomohl jedině soud, ale to je zdlouhavé, finančně a časově náročné, navíc výsledek nejistý.
Také zaměstnavateli můžete nevrhnout na místo výpovědi, uzavření dohody s odstupným (argumentujte tím, že zaměstnavateli ušetříte peníze za běh výpovědní doby).
Zkuste to, co jsem napsala a nebudete-li úspěšná …….Někdy je prohra vlastně výhrou, např. na místo tohoto nervování…..uzavřít obyčejnou dohodu, ale tím Vás nechci nijak ovlivňovat. Ne každý zaměstnavatel se chová slušně.
To, co se Vám děje (např. že se nedostanete do práce), není zákonný důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnancem.
Omlouvám se, ale příznivější odpověď nemám.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.